صفر تا صد ورزش کاراته؛ هر آنچه باید درباره کاراته بدانید

12

کاراته یکی از شناخته شده‌ترین ورزش‌های رزمی جهانی است. ورزش‌های رزمی توانایی ایجاد هماهنگی در میان همه اعضای بدن و ذهن را دارند. کاراته نیز از این مورد مستثنی نیست. کاراته در واقع یک ورزش دفاعی بدون اسلحه تلقی می‌شود. ورزش کاراته روش‌های تهاجمی و دفاعی هوشمند را پوشش می‌دهد. این مهارت‌ها و روش‌ها همه اعضای بدن را برای برتری فرد رزمی کار در مبارزه، درگیر می‌کنند. با وجود همه اینها کاراته در المپیک حضور ندارد. اما چرا؟ در ادامه این مطلب از تورک‌اپ به ابعاد متفاوت این رشته رزمی خواهیم پرداخت و شما را با فراز و نشیب‌های کاراته و همچنین دلیل حذف ورزش کاراته از المپیک به طور کامل آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

کاراته چگونه ورزشی است؟

پیش از اینکه به بررسی دلایل حذف ورزش کاراته از المپیک بپردازیم بد نیست تا کمی با این رشته رزمی آشنا شویم. کاراته در بخش تمرین‌های خود به سه بخش کیهون، کاتا و کومیته تقسیم می‌شود. بخش کیهون تمرین‌های سخت مواجهه با ضربه‌ها، ‌ایستادن، مشت زدن، ضربه‌های پا، ضربه‌های دست و نحوه حمله را شامل می‌شود. کاتا به فرم‌های از پیش مشخص شده گفته می‌شود که شبیه ساز موقعیت‌های رزمی در مبارزه است. بخش کومیته نیز به قسمت درگیری مسابقه‌ای گفته می‌شود. در همه این بخش‌های ذکر شده یک سری دستور‌های پایه‌ای و دسته‌بندی‌ها وجود دارد که می‌بایست به افراد متقاضی آموزش داده شود. هدف اصلی در هنر رزمی کاراته، شکل دادن یک کمال شخصی از طریق به کمال رسیدن در کاراته است. در پایان گفتنی است کاراته نیز مانند سایر ورزش های رزمی سیستم بندی بر پایه رتبه کمربند دارد.

نگاهی کوتاه به تاریخچه کاراته

کاراته به طور سیستماتیک از سال ۱۹۱۲ میلادی از کشور ژاپن برخواست و به دنیا معرفی شد. اولین فدراسیون رسمی کاراته در دنیا به واسطه انجمن‌های متفاوت ژاپنی و هم زمان با بازی‌های المپیک سال ۱۹۶۴ میلادی در ژاپن شکل گرفت. در طی سال‌هایی که گذشت ورزش رزمی کاراته به واسطه سازمان‌های بین ‌المللی رشد پیدا کرد و فعالیت‌های آن به صورت جهانی ادامه یافت. در سال ۱۹۷۰ میلادی بود که اجلاسی با حضور سی و دو کشور جهان برگزار شد و در طی آن برای ورزش رزمی کاراته سازمانی جهانی تشکیل داده شد. همه این اقدامات موجب شد تا از سال ۱۹۷۰ میلادی به بعد ورزش کاراته به عنوان یک ورزش جهانی شناخته شود.

 

مزایای ورزش کاراته

با وجود تمام بی مهری‌ها به ورزش کاراته، این رشته رزمی همچنان طرفداران پر و پا قرص خود را در سراسر جهان دارد. از این رو در ادامه مقاله به بررسی مزایای این ورزش و سبک های مختلف آن خواهیم پرداخت تا شما را بیشتر با این ورزش پر طرفدار آشنا کنیم.
همه ما به مفید بودن ورزش در زندگی روزمره آگاه هستیم، اما نکته مهمی که اکثر ما از آن غافل شده‌ایم ارزش این تمرین‌ها برای سلامت جسم و روح است. کاراته ارزش این تحرک‌ها را برجسته‌تر می‌کند. ورزش رزمی کاراته موجب هماهنگی تمامی اجزای بدن می‌شود و به این امر کمک می‌کند. همچنین کاراته قدرت پاسخ گویی بدن را افزایش می‌دهد و استقامت فرد را بالا می‌برد. در سطح‌های بالا‌تر، تمرین‌های حرفه‌ای کاراته موجب القای حس آرامش در وجود فرد ورزش کار می‌شود. همچنین کاراته موجب شکل‌گیری یک فرایند فکری روشن‌تر و تفکر عمیق‌تر نسبت به توانایی‌های ذهنی و افزایش اعتماد به نفس برای افراد فعال در این ورزش می‌شود.

با این حال نباید فراموش کنید که تمام مسیر کاراته شامل انجام دادن تمرین‌ها و به مهارت رسیدن نیست بلکه این ورزش رزمی یک ابزار برای رفع دغدغه‌های ذهنی است. نکته قابل توجه دیگری که در خصوص کاراته وجود دارد این است که افزایش سن مانع از کاهش فعالیت و یا متوقف شدن در کاراته نخواهد شد. به عبارتی دیگر بالا رفتن سن در افراد کاراته کار موجب افزایش مهارت هماهنگی ذهن و بدن می‌شود.

آشنایی با سبک‌های کاراته

اگر با دنیای کاراته در ارتباط باشید قطعاً نام‌های شوتوکان shotokan، گوجوریو Goju Ryu و شورین ریو shorin Ryu را شنیده‌اید. این سه مورد ذکر شده شامل سبک‌های کاراته می‌شوند. در کاراته به شیوه‌ای که یک فرد ورزش کار دنیا را می‌بیند و به اصطلاح روش جهان بینی آن سبک گفته می‌شود. سبک‌های کاراته مسیر‌هایی برای ابراز حرکت‌های مورد استفاده در مبارزه هستند. به طور کلی کاراته دارای چهار سبک اصلی است. سبک‌های گوجو ریو، شوتوکان ریو، وادو ریو و شیتو ریو هر چهار سبک کاراته هستند. هر کدام از این چهار سبک شیوه خاص خود را دارند و متفاوت از یک دیگر هستند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

سبک گوجوریو 

این سبک از کاراته در سال ۱۹۴۰ میلادی به واسطه فردی به نام چوجون می‌ا گی Chojun Miyagi که شاگرد کانریو هیگاونا بود، شکل گرفت. این سبک دارای یک سری حرکت ضد حمله قدرتمند است که در وضعیت‌های تهاجمی و حرکت‌های دفاعی چرخشی و نرم و همچنین موقعیت‌های دفاعی شباهت بسیاری با جیجوتسو دارد. سبک گوجوریو در کاراته از توانایی تنفس و پکیجی از حالت‌ها بهره می‌گیرد و انجام تکنیک‌های نرم و سخت را ممکن می‌کند.

شوتوکان سبکی متفاوت در کاراته

سبک شوتوکان کاراته به واسطه گیچین فونا کوشی Gichin Fonakoshi ایجاد شده است. گیچین فونا کوشی Gichin Fonakoshi برای نام‌گذاری این سبک از اسم مستعار خود در شعر بهره برده است. گیچین فوناکوشی همچنین عنوان پدر کاراته مدرن را برای خود کسب کرده است. این سبک در سال ۱۹۳۸ میلادی ایجاد شد و تشکیل شده از حالت‌های متفاوت و روش‌های خطی است که به ورزش کار امکان می‌دهد ضربه‌های فوق‌العاده را به صورت سریع و حرفه‌ای اعمال کند. در شوتوکان ورزش کار امکان استفاده از دست‌ها، زانو، آرنج و پنجه پا برای ایجاد ضربه را دارد. جالب است بدانید سبک شوتوکانِ ورزش رزمی کاراته، از پر طرفدار‌ترین سبک‌ها در جهان محسوب می‌شود.

سبک وادو ریو 

سبک وادو ریو کاراته یک زیر شاخه از شوتوکان محسوب می‌شود. وادو ریو موجب شکل‌گیری یک توازن در بین حرکت‌ها می‌شود و شباهت بسیاری به جیجوتسو دارد. وادو ریو توسط هینوری اتسوکا Hienori Otsuka در سال ۱۹۳۹ شکل گرفت و یک حالت روحانی از کاراته را شامل می‌شود. وادو ریو به جای آن که بر روی مقابله رو در رو تمرکز کند، روی شیوه حرکت بدن در جهت جلوگیری از حمله‌ها تمرکز می‌کند. تفاوتی که در سبک وادو ریو کاراته با سایر سبک‌ها وجود دارد این است که در مقایسه با سایر سبک‌ها استفاده از حالت‌های پا در این سبک کوتاه‌تر است.

شیتو ریو؛ سبکی برای ضربه های دقیق 

سبک شیتو ریو کاراته به واسطه فردی به نام کنوا مابونی Kenwa Mabuni در سال ۱۹۲۸ میلادی ایجاد شد. تمرکز اصلی سبک شیتو ریو ایجاد ضربه‌های دقیق، قوی و قدرتمند است. سبک شیتو ریو تمرکز و تأکید بسیاری بر تکنیک‌ها دارد. تکنیک‌ها شامل ۵۰ کاتا هستند که یک مبارز باید آن‌ها را فرا گیرد. همه این ۵۰ کاتا شامل حرکت‌های از پیش تعیین شده‌ای هستند که برای حمله و دفاع کاربرد دارند. در اکثر موارد این ۵۰ کاتا در جهت نمایش بخشی از رقابت استفاده می‌شوند. ناگفته نماند که فعالیت در سبک شیتو ریو نیازمند قدرت بدنی بسیار بالایی است.

انتخاب سبک در کاراته 

همانطور که گفتیم کاراته سبک‌های بسیاری دارد و چهار سبک اصلی آن شامل گوجو ریو، شوتوکان ریو، وادو ریو و شیتو ریو می‌شود. هر فرد با توجه به ویژگی‌های خود و همچنین خصوصیت‌هایی که هر سبک در خود دارد می‌بایست سبک کاراته‌اش را انتخاب کند. همچنین در انتخاب سبک می‌بایست علاقه را نیز در نظر گرفت. سبک‌های کاراته متفاوت هستند اما در نهایت همه آن‌ها بر بردباری، صبر اخلاقی و ذهنی تأکید می‌کنند.

چرا کاراته جزو رشته های المپیک نیست؟

در سال ۲۰۲۰ میلادی و پس از برگزاری بیست و هشت دوره المپیک، ورزش کاراته توانست جایگاهی را در این رقابت‌ها کسب کند و مجاز به حضور در آن شود. هر چند این حضور مانند یک مهمان ناخوانده تلقی می‌شد، اما برای جامعه ورزشی کاراته پیروزی بزرگ و بسیار ارزشمندی بود. چرا که این رشته ورزشی مسیر پر فراز و نشیبی را برای کسب سهمیه حضور در المپیک ۲۰۲۰ توکیو طی کرده بود. جالب است بدانید در المپیک 2020 ورزشکاران کشور ما نیز این مسیر را گذراندند و افتخارات بزرگی را نیز کسب کردند.

پس از برگزاری المپیک ۲۰۲۰ توکیو و با حضور کاراته در این رقابت‌ها، بر خلاف میل اکثریت این رشته مجدداً از المپیک کنار گذاشته شد. در نتیجه المپیک 2020 توکیو، اولین و آخرین حضور کاراته در المپیک بود. جالب است بدانید این حذف در حالی رخ داد که ورزش‌های بسیاری که شاید به اندازه کاراته معروف و پر طرفدار نباشند در المپیک وجود دارند و بدون هیچ گونه دغدغه‌ای در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند.
به همین جهت حذف کاراته از المپیک نارضایتی‌های بسیاری را به دنبال داشت. افراد بسیاری هستند که به این رشته ورزشی کاراته علاقه‌مند هستند. طبق آمار ورزش کاراته پس از فوتبال بیش‌ترین طرفداران را دارد، اما با این حال همچنان حضور آن در المپیک با حواشی بسیاری همراه است. جالب است بدانید پس از حذف کاراته رشته جدیدی به نام بریک دنس جای آن را در المپیک گرفت و ورزشکاران بریک دنس در المپیک ۲۰۲۴ پاریس به جای کاراته کا‌رها به رقابت خواهند پرداخت.

بر خلاف همه تلاش‌های جامعه ورزشی کاراته، تا کنون هیچ گونه تصمیمی برای برگشت کاراته به رقابت‌های المپیک گرفته نشده و ورزش کاراته همچنان از المپیک دور مانده است. به گفته مسئولین یکی از دلایل حذف این ورزش رزمی از المپیک این بوده است که به اندازه سایر ورزش‌های مشابه توانایی سرگرم کنندگی و جذب مخاطب را ندارد. نبود پشتوانه کافی در این ورزش نیز در کنار تعداد کم طرفداران آن در المپیک قرار گرفت و موجب حذف نهایی این ورزش از المپیک شد.

کلام آخر

در این مقاله از تورک‌اپ با ماهیت کلی ورزش کاراته، سبک ها و گستردگی این ورزش آشنا شدیم. همچنین دریافتیم که با وجود یک دوره حضور ورزش کاراته در المپیک، این ورزش در این رقابت‌ها ماندگار نشد و با حذف شدن آن، ورزش دیگری به سرعت  جایگزین آن شد. با این حال امیدوار هستیم که تلاش‌های این جامعه ورزشی به نتیجه برسد و کاراته کار‌ها نیز بتوانند در این رقابت‌ها خوش بدرخشند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.