از فواید رابطه جنسی و تاثیر آن بر سلامت بدن چه می‌دانید؟

19

داشتن روابط جنسی علاوه بر لذت بخش بودن برای زوجین، فوایدی زیادی را نیز شامل می شود که از جمله، بدن افراد مقاومت بیشتری در برابر میکروب‌ها و ویروس‌ها از خود نشان می‌دهد و سبب کاهش استرس در بانوان می‌شود. طی تحقیقات به عمل آمده دانشجویان دانشگاه ویلکس، افرادی که در هفته یک الی دوبار رابطه جنسی داشته‌اند در مقایسه با دیگر افرادی که رابطه کمتری در طول هفته دارند، سطح بالاتری از آنتی بادی را در بدن خود دارند.

همچنین رابطه جنسی منظم، انواع انتقال دهنده‌های عصبی را فعال می‌کند که این عملکرد نه تنها بر روی مغر بلکه بر روی دیگر اندام بدن تاثیر می‌گذارد. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که روابط طولانی مدت می‌تواند عوارضی برای شما داشته باشد.

مهم‌ترین فواید رابطه جنسی برای زنان و مردان

یک رابطه جنسی سالم می‌تواند هم در سلامت جسمی و هم در سلامت روانی و ایجاد احساس خوشبختی در افراد تاثیر زیادی داشته باشد.

کاهش سردرد‌های میگرنی

همچنین ثابت شده است رابطه جنسی می‌تواند تا حدودی میگرن و سردردهای خوشه‌ای را کاهش دهد. نتایج برخی پژوهش‌ها نشان داده اوج لذت جنسی برای افراد مبتلا به میگرن نوعی تسکین است. در واقع اندورفین آزاد شده در حین ارگاسم و تحریک جنسی عامل تسکین درد می‌باشد. اندورفین‌ها مسکن طبیعی مغز هستند و مانند ایپوئید عمل می‌کنند.

کاهش خطر حمله قلبی

یکی از مهم‌ترین فواید رابطه جنسی، بهبود خلق و تقویت قلب است. فعالیت جنسی با کاهش خطر سکته مغزی و خطر بیماری‌های قلبی در مردان میانسال همراه است. یک رابطه جنسی سالم ضربان قلب را تنظیم می‌کند.

رابطه جنسی مقدار هورمون‌های استروژن و پروژسترون را متعادل می‌نماید. اگر این هورمون‌ها از حالت تعادل خارج شوند، احتمال بیماری‌های قلبی و پوکی استخوان افزایش می‌یابد. اگرچه رابطه جنسی جایگزین ورزش نیست، اما می‌توان آن را ورزش سبک دانست. چرا که مانند هر نوع فعالیت بدنی دیگر، رابطه جنسی نیز کالری می‌سوزاند!

کاهش سرطان پروستات

مردانی که به طور مکرر دچار انزال می‌شوند (بیش از 21 بار در ماه، در مقایسه با چهار تا هفت بار در ماه) کمتر از مردان دیگر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند. رابطه جنسی و انزال مکرر می‌تواند از انباشته شدن عوامل سرطان‌زا در درون غده پروستات جلوگیری به عمل آورد.

کاهش استرس

داشتن رابطه جنسی، تسکین دهنده استرس در افراد است. داشتن یک رابطه جنسی سالم و منظم، می‌تواند تا حد زیادی از کورتیزول خون را کاهش دهد.

نزدیکی افراد با شریک زندگی خود، در ایجاد آرامش و کاهش استرس بسیار موثر است. در حین رابطه به دلیل ترشح دوپامین، اکسی توسین و اندورفین حال شما بهتر شده و می‌تواند یک داروی لذت بخش و قوی بر علیه استرس باشد. زمانی که شما به ارگاسم برسید بدنتان شروع به تولید هورمون پرولاکتین کرده و به سرعت حس خواب آلودگی و آرامش می‌کنید.

کاهش مرگ و میر

طی تحقیقات به دست آمده، آقایان و بانوانی که در طول هفته 2 یا 3 بار رابطه جنسی دارند در مقایسه با دیگر افرادی که در طول هفته رابطه جنسی کمتری دارند، 50 درصد کمتر در معرض مرگ و میر هستند.

بهبود کنترل مثانه در زنان

رابطه جنسی باعث تقويت عضلات مثانه می‌شود. هنگامی که شما به ارگاسم می‌رسید، انقباض ایجاد شده در ماهیچه‌ها باعث تقویت آنها و در نتیجه بهبود کنترل مثانه به خصوص در بانوان می‌شود.

تعداد دفعات رابطه جنسی در سنین مختلف چه تفاوتی دارد؟

تمایل به برقراری رابطه جنسی در افراد در هر سنین متفاوت است. به طور مثال بعضی از زوج‌ها  تنها یکبار در ماه رابطه جنسی برقرار می‌کنند، اما ممکن است هیچگونه اختلال عملکردی نداشته باشند و از زندگی جنسی و عاطفی خود رضایت کاملی داشته باشند. اما به طور کلی، میزان تعادل رابطه جنسی دوبار در هفته است. میزان طبیعی تعداد دفعات نزدیکی در سنین مختلف به ترتیب زیر می‌باشد:

 

تعداد

سن

                   2 تا 3 بار در هفته

برای زوجین زیر 30 سال

                  1تا 2 بار در هفته

 برای زوجین 30 تا 39 سال

              69 بار در سال

برای زوجین 40 تا 49

 

نکات مهم برای بهبود سلامت جنسی بعد از رابطه زناشویی

داشتن رابطه جنسی، یک بخش طبیعی از زندگی و حیاتی انسان است. عوامل زیادی هستند که در بهبود روابط جنسی نقش به سزایی دارند که با آگاهی از این عوامل می‌توانید لذت داشتن یک رابطه زناشویی و صمیمیت با همسر خود را تجربه کنید.

اولین نکته‌ای که باید رعایت کنید، ارتباط با همسرتان است. سعی کنید با شریک زندگی خود در مورد فانتزی‌ها و برنامه‌های متناقض، عدم رعایت حریم خصوصی و ترجیحات جنسی خود صحبت کنید تا هر دو طرف از این رابطه نهایت لذت را ببرید. سعی کنید رژیم غذایی سالمی داشته باشید. خوردن غذاهای سرشار از آمینو اسیدها، آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی می‌تواند باعث بهبود خلق و خو و عملکرد شما در حین رابطه جنسی شود.

نکات مهم برای بهبود سلامت جنسی بعد از رابطه زناشویی

تغذیه مناسب بعد از رابطه جنسی

شاید تا به حال به تغذیه بعد از رابطه جنسی فکر نکرده باشید. اما تغذیه قبل و بعد از رابطه زناشویی، یکی از موضوعاتی است که در بهبود روابط جنسی شما تاثیر گذار است. پس بهتر است تعدادی از مواد غذایی را در رژیم و برنامه روزانه تغذیه خود جای دهید که این مواد غذایی عبارت‌اند از:

  • زنجبیل
  • هندوانه
  • خیار
  • شکلات تلخ
  • موز
  • روغن نارگیل
  • مغزها
  • تخم مرغ

تغذیه مناسب بعد از رابطه جنسی

مزایای رابطه جنسی در دوارن قاعدگی

شاید بیشتر افراد بر این باور باشند که داشتن روابط جنسی در دوران قاعدگی ممنوع باشد، اما باید بگوییم که نگران نباشید در این دوران شما می‌توانید رابطه زناشویی برقرار کنید.

یکی از فواید رابطه جنسی در دوران قاعدگی، تسکین گرفتگی عضلات است. عمل ارگاسم، باعث منقبض شدن و آزاد شدن ماهیچه‌های رحم می‌شود که این فرآیند سبب کاهش درد در دوران قاعدگی می‌شود.

از دیگر فواید رابطه جنسی در دوران قاعدگی، کوتاه‌ترشدن این دوران است به این شکل که ارگاسم سبب بیرون کشیدن سریع‌تر محتویات داخل رحم  و در نتیجه باعث کوتاه‌تر شدن دوران قاعدگی در بانوان می‌شود.

زنان تجربه‌های متفاوتی در مورد اثرات رابطه زناشویی در دوران قاعدگی دارند. برخی از زنان رابطه جنسی در دوران قائدگی را لذت بخش می دانند در حالی که برخی دیگر از زنان نظر کاملا متفاوتی دارند.

مزایای رابطه جنسی در دوارن قاعدگی

عوارض جانبی رابطه جنسی در دوران قاعدگی

داشتن روابط جنسی در دروان قاعدگی، علاوه بر مزایایی که در موارد فوق نام بردیم، عوارضی را نیز در خود جای داده است. یکی از این عوارض، افزایش انتقال عفونت (STI)، هپاتیت یا HIV است. این ویروس‌ها در خون وجود دارند و در صورت داشتن رابطه به خاطر خونریزی ممکن است عفونت و بیماری از طریق خون شما به همسرتان منتقل شود.

عوارض جانبی رابطه جنسی در دوران قاعدگی

پرسش‌های متداول

آیا داشتن رابطه جنسی هر روز طبیعی است؟

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد و به عواملی مانند: طول مدت ازدواج، میزان رضایت از زندگی مشترک، سبک زندگی، شغل زوجین، ساعات کاری، سن زوجین و مهارت‌های جنسی بستگی دارد.

آیا رابطه جنسی می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند؟

برقرار کردن رابطه جنسی توسط زنان در طول سیکل ماهانه ممکن است توانایی سیستم ایمنی بدن‌شان را ارتقاء داده و احتمال باردار شدن را افزایش دهد.

آیا رابطه جنسی فشار خون شما را کاهش می دهد؟

تغییرات فشارخون و بروز واکنش‌های اضطرابی در افرادی که رابطه جنسی سالم و منظم دارند کمتر از کسانی است که رابطه جنسی نداشته و یا روابط جنسی نامناسب دارند.

آیا می توانید در دوران قاعدگی رابطه جنسی داشته باشید؟

نزدیکی در روزهای آخر قاعدگی منع شده زیرا مسأله بعدی احتمال بیشتر سرایت عوامل عفونی منتقله از راه جنسی در این بازه است و توصیه می‌شود در این مدت در صورت ارتباط جنسی از کاندوم استفاده شود، تا عوامل میکروبی نتوانند منتقل شوند.

تورک اپ بلاگ، منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی قوم تورک زبان ایران 
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.