بیوگرافی ایران درودی

20

ایران درودی نقاش، نویسنده، کارگردان و از اساتید برجسته دانشگاه بود که بیشتر شهرت او در میان مردم به سبب آثار هنری بی‌نظیرش در زمینه هنر نقاشی بوده است. وی در سال 1315 در استان خراسان و در خانواده‌ای مشهور به دنیا آمد. خاندان مادری او اهل قفقاز و خاندان پدری‌اش اهل خراسان بودند که هر دو آن‌ها از بازرگانان به‌ نام آن دوره به شمار رفته و در شهر مشهد سکونت داشتند. ایران درودی در سن یک سالگی به همراه خانواده‌اش به شهر هامبورگ در کشور آلمان مهاجرت کرده و تا سال‌ها پس از جنگ نیز در آن‌جا اقامت داشتند تا این‌که سرانجام با شدت گرفتن جنگ در قاره اروپا و به خصوص در این کشور تصمیم به بازگشت به کشور ایران را گرفتند. او از همان دوران کودکی علاقه و استعداد خود را در زمینه هنر نقاشی نشان داده و به همین سبب پس از اتمام تحصیلات متوسطه راهی کشور فرانسه شد تا ادامه تحصیلاتش را در دانشکده عالی هنرهای زیبای پاریس سپری کند. ایران دوره آموزش تاریخ هنر را در مدرسه لوور پاریس گذراند و پس از آن هنر ویترای را در آکادمی سلطنتی بروکسل آموخت. هنرآموزی از علایق ایران درودی به شمار می‌رفت و او در تمام دوران زندگی‌اش در حال فراگرفتن مطالب جدید بود. درنتیجه پس از مدت کوتاهی جهت آموزش کارگردانی برنامه‌های تلویزیونی به انستیتو آر سی ال نیویورک رفت و در آن‌جا با پرویز مقدسی که او نیز در رشته کارگردانی سینما تحصیل می‌نمود آشنا شد و سرانجام با او ازدواج کرد. آن‌ها پس از مدتی به ایران بازگشتند و به مدت 6 سال در تلویزیون مشغول به تهیه‌ کنندگی و کارگردانی برنامه‌های مختلف شدند. ایران درودی همچنین برای مدتی به عنوان استاد افتخاری و به دعوت دانشگاه صنعتی شریف به تدریس تاریخ هنر پرداخت. در سال 1364 در پی یک اتفاق ایران همسر خود را از دست داد و عزادار شد، این حادثه آثار شدیدی بر روحیه او گذاشت که مراحل بهبود آن سه سال به طول انجامید.

ایران درودی

فعالیت‌ های هنری ایران درودی

پس از اتمام تحصیلات ایران درودی در کشور فرانسه، به تدریج فعالیت‌های هنری او گسترش یافت و او در سال 1347 تابلو “نفت ایران” را به سفارش شرکت “آی‌ تی تی” که لوله‌کشی نفت آبادان به ماهشهر را انجام داده بود خلق نمود. این اثر هنری با استقبال گسترده بین‌المللی روبرو شد و در مدت کوتاهی تصویر آن در تمام مطبوعات مهم جهان همچون مجله تایمز و لایف آمریکا به چاپ رسید. احمد شاملو نیز نام این اثر را “رگ‌های زمین، رگ‌های ما” نهاد و چندین مرتبه به ستایش این اثر زیبا در محافل مختلف هنری پرداخت. ایران درودی در دهه چهل زندگی خود به نمایش آثارش در چندین گالری سرشناس جهان مشغول شد و در این مدت بسیار پرکار بود. او در تمام مدت فعالیت هنری‌اش 64 نمایشگاه انفرادی برگزار کرده و نقاشی‌هایش در بیش از 250 نمایشگاه بین‌المللی در قاره‌های اروپا، آسیا و آمریکا به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین انتشار مقالات هنری در مطبوعات متفاوت، برگزاری سخنرانی‌ در مراکز هنری جهان، کارگردانی بیش از 80 فیلم و مستند تلویزیونی و تألیف کتب مختلف از دیگر فعالیت‌های کارنامه هنری 60 ساله او به شمار می‌روند. وی در تمام سال‌های فعالیت‌اش با افراد سرشناسی همچون آندره مالرو، سالوادور دالی، آنتونیو رودریگز و احمد شاملو تعامل داشته و آثار بی‌نظیرش بارها مورد تحسین بزرگان عرصه هنر قرار گرفته‌اند. ایران درودی در سال 1390 در پی یک فعالیت فرهنگی هزینه‌های ساخت یک بنیاد هنری را از محل فروش خانه خود در پاریس تأمین نمود و تمام 195 اثر هنری خود را به این مرکز و مردم ایران اهدا کرد.

نقاشی‌ های ایران درودی

همانطور که اشاره کردیم ایران درودی آثار هنری بسیاری را در طول زندگی 85 ساله خود برای نسل‌های آینده برجای گذاشته است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از :

 • رهاورد سفر (1975)
 • به زلالی یک عشق (1977)
 • پایداری (1987)
 • بهت دشت (1992)
 • رگ‌های زمین، رگ‌های ما (1969)
 • محرم راز (1985)
 • سلطه‌ی بودن ( 1970)
 • سنگ، برگ، خاک (1976)
 • سرزمین بیگانه (1963)
 • اشراق (1992)
 • مرثیه آب، به یاد پرویز (1987)
 • بلور طلوع (1988)

کتاب‌ ها

آثار نوشتاری برجای مانده از ایران درودی در قالب کتاب‌هایی در دسترس عموم می‌باشند که چند نمونه از آن‌ها عبارت‌اند از :

 • آثار ایران درودی (1352)
 • زندگینامه، فاصله دو نقطه (1376)
 • چشم شنوا (1383)

معجزه زندگی

ایران درودی از سال 1378 به بیماری سرطان مبتلا بود و همواره در مصاحبه‌های خود از آن به عنوان معجزه زندگی‌اش یاد می‌کرد که زنده بودن را به وی یادآوری می‌نمود. او هیچ‌گاه سرطان را جدی نمی‌گرفت و آن را مانعی در جهت گسترش آثارش نمی‌دید، بلکه بسیاری از آثار هنری بی‌نظیر خود را در همین مدت درگیری با بیماری سرطان خلق نمود. اگرچه ایران درودی در طول عمر 85 ساله خود زندگی بسیار سختی را پشت سر گذاشت و چندین مرتبه عزادار عزیزان خود شده بود، اما همیشه در رابطه با زندگی خود با عشق صحبت کرده و آن را پر از لحظات دلنشین و پرشور توصیف می‌نمود. سرانجام این هنرمند فرهیخته پس از 22 سال مبارزه با بیماری سرطان در روز 7 آبان سال 1400 در سن 85 سالگی دار فانی را وداع گفت. برخی از افراد علت مرگ او را ابتلا به بیماری کرونا چندین ماه قبل از فوت او می‌دانند، چراکه پس از اتمام دوره نقاهت ایران دیگر سلامتی خود را به طور کامل به دست نیاورد.

ایران درودی همچون دیگر هنرمندان و نقاشان کشورمان نقش بسیار پررنگی در فرهنگ و هنر ایران ایفا نموده و نام او تا همیشه در صفحه تاریخ ثبت خواهد شد. نقاشی‌های ایران درودی مظهر هنر معاصر کشورمان بوده و مایه افتخار جامعه هنرمندان می‌باشد. او علاوه بر آثار بی‌نظیرش، شیوه زندگی مبارزه‌گرانه را به نسل‌های بعد از خود آموخته و به ما یادآور می‌شود که حتی در اوج مشکلات هم می‌توان زیبایی‌های زندگی را دید و از آن لذت برد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.