زندگینامه مایکل جردن بسکتبالیست آمریکایی

60

مایکل جردن یا همان MJ، یکی از ستاره‌های مشهور بسکتبال آمریکا و جهان است که بسیاری از کارشناسان معتقدند کمتر کسی از نظر تاکتیک و تکنیک به‌ پای او می‌رسد. مایکل جردن، الگوی تمام بسکتبالیست‌های جهان است و بی تردید و با تایید بسیاری از صاحب نظران در این عرصه، برترین بازیکن تاریخ بسکتبال نیز نام گرفته است.
شاید جالب باشد که بدانید مایکل جردن، در طی سال‌های فعالیت خود، دو بار از دنیای بستکبال خداحافظی کرد، اما هر بار به ‌دلیل عشق و علاقه‌اش به ورزش، به زمین بازی بازگشت. او یکی از تاثیرگذارترین ورزشکاران شناخته ‌شده نسل خودش بود و بسیاری از علاقمندان به بسکتبال، تنها برای تماشای هنرنمایی‌های او به سالن مسابقات می‌رفتند. برای آشنایی بیشتر با زندگی‌نامه این ورزشکار موفق، با تورک‌اپ در ادامه این مطلب همراه باشید.


کودکی و نوجوانی مایکل جردن در یک نگاه

مایکل جردن، زاده 17 فوریه 1963 در نیویورک است. پدرش جیمز جردن، سرپرست تجهیزات یک کارخانه و مادرش دلوریس، کارمند بانک بود. مایکل چهارمین فرزند از یک خانواده هفت نفره است. دو برادر بزرگ‌تر او لری و جیمز جونیور و خواهرانش دلوریس و روزلین نام دارند. مایکل از همان دوران کودکی به ورزش علاقه داشت و زمانی که وارد دبیرستان شد، انتخاب اول او بسکتبال بود. اما جالب است بدانید مایکل، با وجود تمام تمرینات خود نتوانست به عضویت تیم بسکتبال مدرسه‌اش درآید چرا که او تنها 180 سانتیمتر قد داشت! این موضوع باعث شد تا بیشتر از قبل به تمرین بپردازد و در سال بعد بتواند با رشد 10 سانتیمتری قدش، عضو تیم بسکتبال مدرسه شود.

مایکل جردن پس از ورود به دانشگاه، به عضویت تیم بسکتبال کارولینای شمالی درآمد و تحت نظر «دین اسمیت» شروع به بازی کرد. او پس از اولین حضورش در تیم دانشگاه، به ‌عنوان بهترین بازیکن تازه وارد کنفرانس غرب برگزیده شد و به ‌مقام قهرمانی این منطقه دست یافت. ناگفته نماند در این مسابقات، تیم دانشگاه کارولینای شمالی توانست با حرکت جامپ شات مایکل جردن در برابر دانشگاه جورج تاون به ‌برتری برسد و قهرمان رقابت‌های انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی شود. همچنین MJ در رقابت‌های کنفرانس غرب لیگ دانشگاهی، عنوان امتیازآورترین بازیکن را به‌ خود اختصاص داد. در نهایت مایکل جردن بعد از سه سال، تیم دانشگاه کارولینای شمالی را ترک کرد و به شیکاگو بولز در لیگ NBA ملحق شد.

فعالیت مایکل جردن در NBA چگونه شروع شد؟

زمانی‌که مایکل جردن به تیم شیکاگو بولز پیوست، این تیم وضعیت مناسبی نداشت و شکست‌های زیادی را متحمل شده بود. در بازی‌های خانگی، تماشاچیان این تیم، فقط شش هزار نفر بودند! اما مایکل خیلی سریع توانست وضعیت تیم را تغییر دهد و اوضاع آن‌ را بهبود ببخشد.
جالب است بدانید سبک خاص بازی و جنگنده بودن او در مسابقات NBA ، علاقمندان به بسکتبال را ‌یاد «جولیوس اروینگ» ستاره سال‌های قبل تیم ملی آمریکا می‌انداخت. البته مایکل جردن، پرش‌های بسیار بلندی داشت و هنگام انداختن توپ در تور، از سبد آویزان می‌شد. همین کارها نیز باعث شد تا تماشاگران شیکاگو بولز بیش از اندازه مایکل را تشویق نمایند. روندی که در نهایت منجر به این شد تا جردن، در اوایل حضورش در NBA به ‌عنوان برترین بازیکن، دست یافته و در تیم منتخب ستارگان جای بگیرد.

مایکل جردن در یک دوره زمانی، به ‌سبب شکستگی پا نتواست تیمش را در 64 مسابقه همراهی کند. با این حال پس از سپری کردن دوره نقاهت، از نو در قالب یک ستاره ظاهر شد و با کسب امتیازهای پیاپی، تماشاگران را مبهوت بازی زیبای خود ‌کرد. یکی از خاطره‌انگیزترین این مسابقات، بازی در برابر تیم بوستون سلتیکس بود که یکی از بهترین تیم‌های لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا است. چرا که مایکل توانست در برابر تیم بوستون سلتیکس، در مجموع دو بازی، 63 امتیاز را به ‌دست آورد. رکوردی که تا به ‌امروز به ‌عنوان بیشترین امتیاز ثبت شده در یک بازی حذفی، پابرجا باقی مانده است.

درخشش در NBA و کسب برترین عناوین 

در سال‌های 1986 و 1987 یعنی درست زمانی که مصدومیت مایکل به ‌طور کامل بهبود یافته بود، او به یکی از امتیازآورترین بازیکنان تاریخ NBA تبدیل شد. به گونه‌ای که او و «ویلت چمبرلین»، تنها بازیکنانی بودند که در یک فصل، سه هزار امتیاز به ‌دست آوردند!
در همین زمان، مایکل توانایی‌های دفاعی‌اش را نیز نشان داد و تبدیل به اولین بازیکن تاریخ NBA شد که در یک فصل رکورد 200 توپ‌ ربایی و 100 بلاک را بر جای گذاشت. البته با وجود تمام این موفقیت‌ها، جایزه با ارزش‌ترین بازیکن لیگ در آن زمان، به مجیک جانسون رسید.
با اضافه شدن بازیکنان بزرگ NBA به تیم شیکاگو بولز، این تیم، قدرت بیشتری به ‌دست آورد و در سال 1991 به ‌مقام قهرمانی معتبرترین لیگ باشگاهی بسکتبال جهان دست پیدا کرد. مایکل توانست این قهرمانی را یکبار دیگر در سال 1992 و 1993 با تیم شیکاگو تکرار کند و لقب «تری پیت» را به ‌دست آورد. توانایی پرش مایکل جردن با اسلم دانک‌های نمایشی از روی خط پرتاب آزاد در مسابقات اسلم دانک نیز  القاب  air jordan و His Airness را برای او به ارمغان آورد.

افتخارات ورزشی مایکل جردن

اگر اهل ورزش باشید حتماً می‌دانید که مایکل جردن، افتخارات فردی و تیمی زیادی را در طول سال‌های بازی خود کسب کرده است. او پنج بار جایزه با ارزش‌ترین بازیکن NBA و سه بار جایزه با ارزش‌ترین بازیکن بازی ستارگان NBA را از آن خود کرده است. همچنین مایکل موفق شد 9 بار در تیم اول تیم منتخب مدافعان NBA و چهارده بار در بازی ستارگان NBA حضور پیدا کند. علاوه ‌بر این‌ها، این بازیکن قدر، سه بار جایزه با ارزش‌ترین بازیکن ستارگان NBA و 10 بار عنوان امتیازآورترین بازیکن فصل NBA را نیز از آن خود کرد. 6 جایزه بهترین بازیکن مرحله حذفی NBA و کسب جایزه بهترین مدافع سال NBA در سال 1988 نیز از دیگر افتخارات این ستاره آمریکایی است. همچنین مایکل در 9 فصل حضورش در شیکاگو بولز، به ‌امتیازآورترین بازیکن تاریخ این تیم نیز تبدیل شد.

در نهایت، در سال 1999 مایکل جردن از سوی ESPN ، بزرگترین ورزشکار قرن بیست و یکم آمریکای شمالی نام گرفت و در فهرست بزرگترین ورزشکاران قرن 21 بعد از «بیب روث» (محبوب‌ترین ورزشکار بیسبال تیم ملی آمریکا) جایگاه دوم را به ‌خود اختصاص داد.
مایکل جردن همچنین، دو بار در تالار مشاهیر بسکتبال آمریکا قرار گرفت. یکبار در سال 2009 و برای دوران بازی حرفه‌ایش و بار دیگر در سال 2010 به ‌عنوان عضوی از تیم بسکتبال مردان المپیک 1992 بارسلونا و حضور در «تیم رویایی»! ناگفته نماند که تیم ملی بسکتبال آمریکا در این المپیک به ‌راحتی قهرمان شد و مایکل، دومین طلای المپیک خود را هم به‌ دست آورد.

بازنشستگی مایکل جردن از دنیای حرفه‌ای بسکتبال

در سال 1993 مایکل جردن همراه با تیم شیکاگو بولز برای سومین سال پیاپی، قهرمان NBA شد. تابستان همان سال جیمز جردن، پدر مایکل توسط دو سارق به ‌قتل رسید. مرگ او باعث شد تا مایکل در اکتبر 1993 بازنشستگی خود را از دنیای بسکتبال اعلام کند.
با این‌ حال مایکل جردن در سال 1994 اعلام کرد که بار دیگر قصد بازگشت به میادین را دارد. با حضور دوباره مایکل در شیکاگو بولز، این تیم توانست با 72 برد و 10 باخت به رکورد بیشترین تعداد برد در یک فصل NBA  دست یابد. جردن هم با بازگشت به ‌شرایط ایده‌آل خود توانست برای هشتمین بار، عنوان امتیازآورترین بازیکن NBA را به‌ دست آورد. همچنین او به دهمین بازیکن NBA تبدیل شد که در دوران حرفه‌ایش 25 هزار امتیاز کسب کرده است.

خداحافظی از بسکتبال برای همیشه

تیم شیکاگو بولز در فصل 1996 – 1997 شرایط سختی داشت و بسیاری از بازیکنان آن مصدوم شدند. مایکل هم دچار بیماری معده شد، ولی همراه با تیمش توانست برای پنجمین بار قهرمانی NBA را به ‌دست آورد. مایکل در سال 1997 – 1998 هم  توانست بار دیگر خود و هم تیمی‌هایش را به‌ مقام قهرمانی NBA  برساند. سرانجام در سال 1999 مایکل جکسون، برای بار دوم اعلام بازنشستگی کرد.

بسیاری از کارشناسان دنیای بسکتبال و حتی مردم عادی، بازنشستگی او را پایان عصر طلایی بسکتبال می‌دانستند. همین امر نیز موجب شد تا مایکل جردن، در سپتامبر 2001 و پس از گذشت سه ‌سال، اعلام کند که بار دیگر قصد بازگشت به دنیای بسکتبال را دارد. بر همین اساس، او به ‌تیم واشنگتن ویزاردز پیوست و توانست روحیه‌ای تازه به ‌این تیم تزریق کند. مایکل با حضور در تیم واشنگتن توانست برای سیزدهمین بار در تیم منتخب ستارگان NBA قرار بگیرد و همراه با این تیم به پلی‌آف رقابت‌ها برسد. اما آسیب‌دیدگی زانویش، مانع ادامه حضور او در این تیم شد و این بار مایکل، به اجبار و  برای همیشه با دنیای بسکتبال خداحافظی کرد.

 

نگاهی به زندگی شخصی مایکل جردن

مایکل جردن بازیکن افسانه‌ای‌ تیم ملی بسکتبال آمریکا، نه ‌تنها در دوران ورزشی‌اش به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کرد، بلکه در دوران بازنشستگی نیز روزهای خوبی را می‌گذراند. او در سال 1996 در فیلم سینمایی جم فضایی (Jam space) در نقش خودش ظاهر شد و بیش از پیش به محبوبیت رسید.
شاید جالب باشد که بدانید نشریه فورس چند سالی است که نام مایکل جردن را در لیست میلیاردرهای جهان قرار داده و درآمد او را نسبت به بسیاری از بازیکن فعال در NBA بیشتر می‌داند. چرا که مایکل توانسته است با معرفی کفش‌های ورزشی ایر جردن از برند نایکی، 100 میلیون دلار درآمد به ‌دست آورد که این رقم از درآمد کل بازی‌های او در دوران حرفه‌ایش بیشتر است.

او همچنین تیم بسکتبال شارلوت هورنتس را با قیمت 175 میلیون دلار خریداری کرده است که ارزش آن در حال حاضر به ‌بیش از 750 میلیون دلار می‌رسد. به ‌علاوه جردن، مالک یک باشگاه گلف است و ادکلن‌هایی نیز با نام او روانه بازار می‌شود. او در سن 58 سالگی هنوز ورزش را کنار نگذاشته و کماکان به ‌انجام ورزش گلف مشغول است.

در این مطلب سعی کردیم نگاهی کلی به زندگی مایکل جردن، بسکتبالیست مشهور آمریکایی داشته باشیم. اگر به خواندن مطالبی از این دست علاقمند هستید، لطفاً ما را از نظرات ارزشمند خود مطلع کنید و مقالات دیگر ما را در وبلاگ تورک‌اپ بخوانید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.