واکینگ کلوزت یا اتاق لباس

18

واکینگ کلوزت یا اتاق لباس نام اتاقی است که در اکثر منازل مسکونی لوکس در نظر گرفته شده و از آن، جهت نگهداری لباس‌ها، کفش‌ها و اکسسوری‌های اعضاء آن خانه استفاده می‌گردد. در طراحی این فضا از یک یا چندین مبل، آینه و سایر لوازم تزئینی جهت بالاتر بردن زیبایی آن استفاده می‌شود. واکینگ کلوزت محیطی خصوصی و راحت بوده که در آن افراد با خیالی آسوده و دسترسی آسان به تمام وسایل مورد نیاز خود، برای رفتن به مهمانی، سرکار و هر مقصد دیگری آماده می‌شوند. این اتاق اغلب از کمد دیواری‌ها و قفسه‌های طبقه‌بندی شده تشکیل شده که تمام وسایل را به تفکیک در خود جای می‌دهند. در این مقاله به نکات مربوط به طراحی و کاربرد کلوزت روم در منازل اشاره خواهیم نمود.

کلوزت روم چه کاربردی دارد؟

کلوزت روم برای افرادی که تعداد زیادی لباس داشته و یا فضای کافی برای تعبیه کمد دیواری در اتاق خواب خود ندارند بسیار کاربردی بوده و موجب نظم بخشیدن به فضاهای موجود در منزل شما می‌گردد. در این اتاق به خوبی وسایل شخصی شما تفکیک شده و در کمدها و قفسه‌های طراحی شده دسته‌بندی می‌شوند. شاید در خانه‌های کوچک امروزی وجود این فضا به عنوان یک اتاق مجزا غیرضروری به نظر رسد، اما در صورت عدم محدودیت فضا طراحی کلوزت روم به خصوص در خانه‌های مدرن امری قابل توجه برای خریداران آن خانه خواهد بود. به خصوص برای کسانی که به آراستگی و داشتن نظم در چیدمان وسایل خود توجه فراوانی دارند ترفندهایی برای طراحی کلوزت روم جهت بالاتر بردن کارایی این فضا پیشنهاد شده است که به تشریح برخی از آن‌ها در ادامه مقاله خواهیم پرداخت.

واکینگ کلوزت یا اتاق لباس

چه نوع کمد دیواری برای اتاق کلوزت مناسب‌ تر است؟

برای فضاهایی مانند کلوزت روم که استفاده بهینه از فضا بسیار حائز اهمیت می‌باشد، اغلب استفاده از کمد دیواری با درب ریلی به طراحان و یا مالکینی که قصد ایجاد یک کلوزت روم را در خانه خود دارند پیشنهاد می‌گردد. هرچند استفاده از درب‌های لولایی اقتصادی‌تر بوده، اما اگر محدودیت بودجه ندارید و استفاده بیشتر از فضای اتاق از نکات قابل توجه برای شما می‌باشد، بهترین گزینه ممکن استفاده از کمد دیواری با درب ریلی خواهد بود.

 

انواع متریال مصرفی ساخت کمد در اتاق کلوزت

برای انتخاب متریال مورد استفاده در کلوزت روم باید مواردی همچون میزان بودجه، سلیقه شخصی و نحوه چیدمان اتاق را در نظر بگیرید. برای ساخت این کمد دیواری‌ها می‌توان از چوب، ام‌دی‌اف، هایگلاس مات و یا براق، رنگ‌های مات و یا پلی‌استر استفاده نمود. همچنین در نظر داشته باشید انتخاب متریال در میزان عمر مفید کمدها و زیبایی اتاق شما نقش پررنگی خواهد داشت.

در طراحی کلوزت روم به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

برای داشتن یک کلوزت روم کاربردی و در عین حال زیبا رعایت چندین نکته بسیار مهم بوده که ما در این بخش از مقاله به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

  • تقسیم‌بندی صحیح کمد دیواری‌ها

هنگام طراحی و یا ساخت کمد دیواری‌ها قسمت‌های کوچک‌تری را برای قرار دادن کفش‌ها و اکسسوری‌ها در نظر بگیرید. کمد دیواری‌ها باید به نحوی طراحی شوند که تمام وسایل مورد نظر را در خود جای داده و نهایت استفاده از فضای موجود را داشته باشند.

  • ایجاد هارمونی رنگ در فضا

فراموش نکنید رنگ دیوارها و کمدها باید با یکدیگر هماهنگ بوده تا به زیباتر شدن کلوزت روم کمک کنند. استفاده از رنگ‌های مکمل و یا خنثی برای اتاق لباس گزینه‌ای هوشمندانه بوده و ترکیب آن با سایر وسایل اتاق مانند مبل، آینه و یا پرده می‌تواند دکوراسیون جذابی را برای شما به ارمغان آورد.

  • استفاده ازرنگ‌های روشن

رنگ روشن هیچ‌گاه قدیمی نشده و قابلیت ترکیب با بسیاری از لوازم اتاق در رنگ‌های متفاوت را دارد. همچنین استفاده از این رنگ‌ها به بزرگ‌تر نشان دادن فضای کلوزت روم کمک خواهد نمود.

  • استفاده از اکسسوری

استفاده از اکسسوری‌هایی همچون کوسن‌های رنگی، گلدان، شمع و یا آباژور به زیباتر کردن فضا و ایجاد تنوع در کلوزت روم کمک خواهد کرد. سعی کنید رنگ این اکسسوری‌ها را هماهنگ با رنگ کمد دیواری و دیوارهای اتاق انتخاب کنید.

  • نورپردازی کلوزت روم

کلوزت روم فضایی برای نگهداری لباس‌ها و آماده شدن افراد برای خروج از منزل می‌باشد، در نتیجه بهره‌مندی از نور مناسب در این فضا امری حائز اهمیت بوده و می‌بایست در مرحله طراحی اتاق به آن دقت شود. هرچند اغلب برای روشنایی این فضا از نور مصنوعی استفاده می‌شود، اما اگر امکان بهره‌مندی از نور طبیعی در اتاق را دارید، بهتر است از این نور برای روشن‌تر کردن اتاق لباس استفاده نمائید.

ویژگی‌های واکینگ کلوزت

ویژگی‌های مثبت واکینگ کلوزت سبب تشویق معماران به در نظر گرفتن این فضا در خانه‌ها هنگام طراحی نقشه منازل می‌گردد. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از :

  • صرفه‌جویی در زمان هنگام انتخاب لباس‌ توسط افراد
  • ایجاد نظم و آراستگی در خانه
  • جلوگیری از خرید اضافه لباس

 

 

طراحی کلوزت روم به چه عواملی بستگی داره؟

مهم‌ترین عوامل در طراحی کلوزت روم متراژ منزل و سلیقه شخصی شما می‌باشند. پس از بررسی میزان فضای خالی برای داشتن کلوزت روم به سراغ ابعاد واکینگ کلوزت رفته و آن را متناسب با شرایط شما طراحی می‌کنند.

ابعاد واکینگ کلوزت

واکینگ کلوزت‌ها می‌توانند در ابعاد متفاوت از کوچک تا بزرگ ساخته شوند. البته برای در نظر گرفتن یک اتاق مجزا به عنوان واکینگ کلوزت باید متراژ بزرگ‌تری را در اختیار داشته باشیم و در مقابل برای خانه‌های کوچک‌تر می‌توانیم از یک کمد بزرگ به عنوان واکینگ کلوزت استفاده نمائیم.

آینه در کمد لباس کلوزت روم

اگر فضای کافی در اختیار دارید حتما از یک آینه تمام‌قد در کلوزت روم استفاده کنید. آینه‌ها در کلوزت روم به بزرگ‌تر شدن فضای اتاق شما کمک کرده و در عین حال برای کاربران این اتاق بسیار کاربردی خواهند بود. اگر متراژ محدودتری دارید، می‌توانید با نصب آینه بر روی در کمدها از این اکسسوری در اتاق خود بهره‌مند گردید.

انتخاب رنگ مناسب کمد لباس کلوزت روم

همان‌طور که اشاره شد استفاده از رنگ‌های هماهنگ در فضای کلوزت روم امری بسیار مهم می‌باشد، تا جایی که انتخاب رنگ نامناسب برای دیوارها و یا کمدها فضای اتاق شما را کوچک و تاریک نشان می‌دهد. به خصوص اگر قصد طراحی برای متراژهای پایین‌تر را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در هر رنگ روشن‌ترین طیف آن را برای دیوارها و پرده انتخاب نمائید.

استفاده از صندلی و ایجاد مکان مناسب برای نشستن

استفاده از صندلی و یا مبل در واکینگ کلوزت ضمن لوکس نشان دادن آن فضا، سبب راحتی افراد هنگام تعویض و یا پرو لباس می‌گردد. همچنین انتخاب رنگ مناسب برای صندلی به ایجاد هارمونی در اتاق کمک نموده و احساس خوشایندی را در شما ایجاد خواهد کرد. استفاده از پاف‌های مدرن در ابعاد و رنگ‌های متفاوت نیز در کلوزت روم بسیار رایج بوده و توسط بسیاری از طراحان دکوراسیون منزل استفاده شده است.

 

به طور کلی اگر قصد بهره‌مندی از اتاق لباس برای منزل خود را دارید، بهتر است با یک طراح دکوراسیون داخلی مشورت نموده و یا برای طراحی آن توسط خودتان نکات طراحی کلوزت روم در خانه را مورد توجه قرار دهید. فراموش نکنید قبل از هر کاری میزان بودجه مورد نظرتان را تعیین نموده تا متریال کمد و سایر وسایل اتاق را به درستی و متناسب با شرایط خود انتخاب نمائید. همچنین برای خرید هر یک از آن‌ها به مراکز معتبر فروش در محل سکونت خود مراجعه نموده تا با کمترین هزینه بهترین نتیجه را کسب نمائید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.