تاثیر استفاده از آویز‌ها و اکسسوری پرده در زیبایی و دکوراسیون منزل

40

انتخاب اکسسوری پرده، یا به عبارتی لوازم جانبی پرده، تا حد زیادی به سلیقه و سبک دکوراسیون داخلی فضای شما بستگی دارد. استفاده از برخی از این لوازم ضروری نبوده و تنها به زیباتر جلوه دادن پرده شما کمک می‌کنند، اما به دلیل پایین‌تر بودن هزینه تهیه آنها نسبت به سایر اکسسوری‌های منزل، برای ایجاد تغییرات ظاهری در فضا کاربرد‌های فراوان و مقرون به صرفه‌ای دارند. در این بخش به تشریح این لوازم جانبی و کارکرد آن‌ها می‌پردازیم.

انواع اکسسوری پرده

انواع اکسسوری پرده با مدل ها و رنگبندی متنوع، پرده شما را از سادگی و یکنواختی خارج می کنند. این محصولات عبارتند از:

 1.میله پرده

همانطور که از نام آن پیداست، به میله‌ای گفته می‌شود که پرده از آن آویزان خواهد شد.

 2.براکت

براکت در واقع نگهدارنده میله پرده می‌باشد و استفاده از آن به انتخاب شما بستگی خواهد داشت.

3.حلقه پرده

این حلقه‌ها پرده را به میله پرده متصل می‌نمایند و در مدل‌های متنوعی برای همه سلیقه‌ها موجود می‌باشند.

4.نگهدارنده پرده

این لوازم جانبی در قالب بندها و نگهدارنده‌هایی در تنوع بالا به طراحان ارائه می‌گردند و استفاده از آن‌ها می‌تواند زیبایی پرده شما را دوچندان کند.

5.درپوش میله پرده

این درپوش‌ها نیز صرفاً جنبه تزئینی داشته و استفاده از آن‌ها لزومی ندارد. البته با استفاده از آن‌ها می‌توانید تغییراتی تاثیرگذار در ظاهر پرده خود ایجاد کنید.

6.ریشه

یکی از انواع اکسسوری پرده ریشه‌ها هستند که در دو نوع ابریشمی و روبانی در بازار موجود می‌باشد.

7.شرابه

نام دیگر شرابه دستک پرده می‌باشد. این شرابه‌ها برای جمع کردن پرده کاربرد داشته و در سبک‌های کلاسیک و نئو‌کلاسیک بیشتر به کار می‌روند.

8.منگوله و رزت

منگوله و رزت هم یکی دیگر از انواع اکسسوری پرده محسوب می‌شود که بیشتر جنبه تزئینی داشته و متناسب با سلیقه شما می‌توانند برای بالا بردن جلوه والان پرده مورد استفاده قرار گیرند.

والان و تاثیر آن در زیبایی پرده

والان‌ها آویز‌های اغلب کوتاهی هستند که بخش کوچکی از پنجره را در بر گرفته و جنبه تزئینی دارند. نصب این والان‌ها در سبک دکوراسیون کلاسیک دیده ‌می‌شود و برای ایجاد تغییرات ظاهری در فضا کاربرد دارند. معمولاً رنگ و طرح آن‌ها را متناسب با خود پرده و یا لوازم منزل انتخاب می‌کنند تا ضمن حفظ هارمونی در فضا به زیباتر شدن پرده کمک نمایند. در خانه‌هایی با سبک مدرن، والان‌ کاربردی نداشته و تنها برای کسانی که قصد مجلل‌تر کردن فضای خود را دارند توصیه می‌گردد. همچنین از والان‌ها برای پوشش لوازم جانبی پرده مانند میله پرده استفاده می‌گردد. یکی از انواع رایج والان، کتیبه می‌باشد که بیش‌تر در فضاهای نشیمن و پذیرایی کاربرد دارد.

 تاثیر والان بر زیبایی پرده

استفاده هوشمندانه از یک والان با رنگ مکمل پرده و یا مبلمان موجود در فضا، می‌تواند به راحتی، فضای شما را متمایز از سایر قسمت‌های منزلتان کند. همین امر در فضای آشپزخانه به وسیله‌ی به کار گیری از والانی هماهنگ با رنگ کابینت‌ها میسر خواهد بود. والان‌های استفاده شده در آشپزخانه معمولاً کوتاه‌تر بوده و حتی به تنهایی و بدون وجود پرده کاربرد دارند.

میل پرده‌های متناسب با دکوراسیون داخلی

برای انتخاب مناسب‌ترین میل پرده برای منزل شما، بهتر است ابتدا با انواع آن آشنا شوید. میل پرده یکی از مهم‌ترین لوازم جانبی پرده بوده و یکی از انواع اکسسوری پرده محسوب می‌شود زیرا اگر درست انتخاب شود تاثیر زیادی در زیبایی دکوراسیون منزل شما دارد.

میله پرده باید متناسب با پارچه پرده انتخاب گردد. در نظر داشته باشید که برای پارچه‌های سنگین‌تر نظیر مخمل، حتما از میله پرده‌های بزرگ‌تر، و برای پارچه‌های سبک‌تر نظیر حریر، از میله پرده‌های ظریف‌تر استفاده نمائید.

انواع میل پرده‌ها به شرح زیر می‌باشند:

✔ 1.میله پرده تزئینی

✔ 2.میله پرده مخفی

✔ 3.میله پرده تک پرده‌ای

✔ 4.میله پرده مخفی

✔ 5.میله پرده دوتایی

گیره و حلقه پرده‌های متناسب با سبک دکوراسیون

این لوازم نیز جنبه تزئینی دارند. بعد از مرحله تعیین سبک دکوراسیون داخلی و پرده متناسب با آن، به سراغ انتخاب گیره‌ و حلقه هماهنگ با پرده خود بروید. این اکسسوری‌ پرده با قیمت مناسب و طرح‌های متنوعی در بازار موجود بوده و استفاده از آنها را جهت زیباتر کردن چدمان منزلتان به شما توصیه می‌کنیم.

تاثیر مستقیم پرده بر دکوراسیون داخلی

نوع و طرح پرده تاثیر چشمگیری بر سبک دکوراسیون منزل شما دارد، برای داشتن فضایی دلنشین بهتر است پرده مورد نیاز خود را به گونه‌ای انتخاب نمائید که هماهنگی چیدمان موجود را بر هم نزند.

برای فضاهای وسیع‌تر پرده‌های بلند مناسب بوده و برای فضاهای کوچک‌تر و صمیمی‌تر پرده‌های کوتاه‌تر جلوه‌ی زیباتری خواهند داشت. پرده را تا حد امکان در ارتفاع بالاتری نصب کنید، این کار دیوار شما را بلندترنشان داده و اصطلاحا به فضای شما بعد می‌دهد. برای انتخاب پرده حتما ابعاد پنجره را در نظر داشته باشید، به طوری که پرده شما به طور کامل پنجره را پوشش دهد.

برای خانه‌های لوکس و اشرافی استفاده از پرده‌هایی با طرح ساده توصیه نمیگردد، بلکه بهتر است به سراغ پارچه‌های سنگین‌تر رفته و از اکسسوری‌های متناسب با آن استفاده نمائید. فراموش نکنید در فضا‌هایی که بیش از دو پنجره وجود دارد، حتما از پارچه‌هایی با طرح‌های متفاوت اما متناسب با یکدیگر استفاده نموده تا فضا را از یکنواختی خارج کنید.

تورک اپ بلاگ، منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی قوم تورک زبان ایران 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.