تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان چگونه است؟

6

احتمالاً شما هم تا به حال در مورد تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان شنیده‌اید! بسیاری از محققان معتقدند حرف زدن برای گل و گیاه و پخش شدن موسیقی تأثیر مثبتی بر رشد آن‌ها دارد. برخی دیگر نیز این را یک ادعا بیشتر نمی‌دانند. شما چه فکر می‌کنید؟ آیا به نظر شما گیاهان صدا را می‌شنوند؟ آیا آن‌ها هم صاحب احساسات هستند؟

برای پاسخ به سؤالاتی از این قبیل، در این مقاله تصمیم گرفتیم به بررسی تأثیر موسیقی بر رشد گیاهان بپردازیم. اگر شما هم علاقه‌مند به دانستن پاسخ این سؤالات هستید، خوشحال می‌شویم تا پایان با ما همراه باشید.

اثر موسیقی بر گیاه

آیا موسیقی بر رشد گیاهان تاثیر دارد؟

تحقیقات و پژوهش‌های زیادی، جهت بررسی تأثیر این عامل بر رشد گیاهان صورت گرفته است. با توجه به نتایج بسیاری از تحقیقات انجام شده، موسیقی بر رشد گیاهان تأثیر مثبت دارد، حتی در برخی از پژوهش‌ها، نوع موسیقی نیز مشخص شده است. هرچند تعدادی از محققان، همچنان در تأیید اثر موسیقی بر رشد گياهان دچار تردید هستند.

در هر حال درک و شناخت نسبت به این ‌که گیاهان، موجود زنده هستند، برای هیچ فردی مبهم نیست. بنابراین ممکن است گیاهان فاقد احساسات باشند اما نسبت به محرک‌های بیرونی، با استفاده از ابزاری به نام تنجش و گرایش، از خود واکنش نشان می‌دهند. از طرفی هر موجود زنده‌ای برای ادامه حیات، رشد و سرزندگی، نیاز به حس و انرژی خوب دارد. حال این انرژی خوب می‌تواند از شنیدن آواز پرندگان، صدای باغبان یا یک ساز آرام‌بخش ایجاد شود.

با توجه به تحقیقات انجام شده، گیاهان نسبت به نور، آب و جاذبه واکنش نشان می‌دهند. در برخی شرایط حتی می‌توانند برای آگاه کردن گیاهان دیگر از خطر، برای آن‌ها سیگنال بفرستند. بر این اساس می‌توان گفت تأثیر موسیقی بر رشد گیاهان نیز از همین جنس است.

در ادامه به بیان روش‌های مختلف برای تأیید اثر موزیک بر گیاهان می‌پردازیم.

انجام آزمایش جهت بررسی تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان

محققان و کارشناسان در حوزه گل و گیاه، برای بررسی تأثیر موسیقی بر رشد گیاهان، آزمایش‌های زیادی انجام داده‌اند. به عنوان مثال، گیاهان مشابه را در ۴ گلخانه با شرایط یکسان قرار داده‌اند. در گلخانه اول شرایط سکوت برقرار کرده‌اند، در گلخانه دوم موسیقی پخش شده است، در گلخانه سوم جملات منفی و در گلخانه چهارم جملات مثبت برای گیاهان پخش شده است. بعد از بررسی نتایج تحقیقات، مشخص شده است که گیاهان در گلخانه سکوت و جملات منفی، نسبت به گیاهان دو گلخانه دیگر رشد کمتری داشته‌اند.

اثر موزیک بر گیاهان

شنیدن افسانه ای از جزایر سلیمان در رابطه با تاثیر موزیک بر گیاهان

شنیدن چنین افسانه‌ای از جزایر سلیمان که به جزایر اسرارآمیز مشهور است، شاید چندان صحت علمی نداشته باشد اما می‌تواند کمی برای محققان تأمل برانگیز باشد. یکی از افسانه‌های عجیبی که از این سرزمین شنیده شده است، مربوط به قطع درختان خیلی بزرگ و تنومند است. در واقع با شنیدن این افسانه بیشتر می‌توان به تأثیر موسیقی و جملات مثبت بر روی گیاهان پی برد.

بر اساس این افسانه، در این سرزمین در دوره‌ای که قصد قطع درختان عظیم‌الجثه را داشتند، به جای این‌ که از تبر یا اره‌های بزرگ برقی برای قطع درخت استفاده کنند، تصمیم گرفتند تا حد امکان خود را به زحمت نیندازند.

آن‌ها قصد داشتند از یک روش راحت‌تر ولی طولانی‌تر که به نفرین درخت مشهور بود استفاده کنند. در این روش، همه مردم در یک منطقه بلند نزدیک درخت جمع شدند سپس شروع به فریاد زدن و گفتن جملات منفی کردند. جملاتی مانند چه درخت زشتی، چقدر بد قواره‌ای و…. با تکرار این عمل، بعد از مدتی درخت بزرگ از ریشه خشک و در نهایت قطع می‌شد.

نتایج آزمایشات آکادمیک در جهت صحت تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان

یکی از اولین آزمایش‌هایی که برای تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان انجام شد، توسط دکتر T.C. Singh رئیس رشته گیاه شناسی دانشگاه آنامالیا بوده است. طبق آزمایشات این گیاه شناس هندی، گیاهانی که در معرض شنیدن موسیقی بوده‌اند، نسبت به گیاهان دیگر، ۲۰ درصد بیشتر رشد کرده‌اند.

این محقق همچنین رشد گیاهان را با استفاده از موزیک‌های مختلف مورد آزمایش قرار داد. طبق نتایج تحقیقات وی، ویولن نسبت به ابزار موسیقی دیگر مانند فلوت، هارمونیوم و غیره در رشد گیاهان مؤثرتر بوده است.

رشد گیاه با آهنگ

چگونگی تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان

بدون شک زمانی که صحبت از تاثیر موسیقی بر گیاهان می‌شود، منظور این نیست که گیاهان همانند انسان‌ها صاحب درک و شعور هستند و کلام و آهنگ را متوجه می‌شوند. در واقع باید گفت این ارتعاشات است که باعث ایجاد تغییر در رشد گیاه می‌شود و ربطی به اصوات ندارد. برای توجیه این موضوع می‌توان گفت با توجه به این که گیاهان ارتعاشاتی که از امواج صوتی حاصل می‌شود را جذب می‌کنند، در نتیجه این امر باعث تحریک سلول‌های گیاه می‌شود و در نهایت رشد گیاه را به دنبال خواهد داشت.

به عنوان مثال در ادامه به شما خواهیم گفت که گیاهان در اثر قرار گرفتن در معرض موزیک راک پژمرده و خشک می‌شوند. با توجه به مطلب فوق، خشک شدن گیاهان در این مرحله، به معنای درک گیاهان از کلام و موزیک نیست بلکه منظور ارتعاشاتی است که از این امواج توسط گیاهان جذب شده است. در واقع ارتعاشات جذب شده خیلی بیشتر از حد تحمل آن‌ها بوده است در نتیجه موجب خشک شدن گیاهان شده است.

همان‌طور که در مطالب فوق گفته شد، متوجه شدیم که بر اساس مطالعات و پژوهش‌های انجام شده، موسیقی بر رشد گیاهان تأثیرگذار است. حال ممکن است این سؤال پیش آید که آیا تأثیر موسیقی بر روی انواع مختلف گیاهان یکسان است؟ برای پاسخ به این سؤال نیز مطالعات زیادی انجام شده است. به عنوان مثال طبق تحقیقات محقق هندی T.C. Singh، تأثیر موسیقی بر رشد گیاهان مختلف، متفاوت است. با توجه به نتایج تحقیقات وی، برخی گیاهان، زمانی که در معرض موسیقی قرار می‌گیرند، نسبت به گیاهان دیگر رشد بهتری خواهند داشت. این محقق هندی آزمایش‌های خود را بر روی محصولات کشاورزی هم انجام داد‌. وی متوجه شد، محصولاتی مانند بادام زمینی، برنج و تنباکو رشد مشابهی نسبت به یکدیگر داشته‌اند. در صورتی که دیگر محصولات موجود در مزرعه گیاه شناس هندی چنین رشدی نداشته‌اند.

در ادامه صحت مطلب فوق می‌توان به نتایج آزمایش‌های محقق آمریکایی خانم Dorothy Retallack که در گلخانه اختصاصی خود انجام داده است، اشاره کرد. این محقق برای انجام آزمایش‌های خود، از انواع موسیقی آرام، کلاسیک، جاز و غیره استفاده کرد تا تأثیر موسیقی بر رشد گیاهان مختلف را مورد بررسی قرار دهد. طبق تحقیقات وی، برخی از گیاهان به سمت اسپیکری که از آن موسیقی آرام و کلاسیک پخش شده بود، رشد کردند. در صورتی که گیاهان دیگر، رشد چندانی نداشتند.

او همچنین آزمایش‌های خود را با موزیک راک انجام داد و بعد از مدتی متوجه شد که همه گیاهان او از بین رفته‌اند. بر این اساس در رابطه با تأثیر موسیقی بر رشد گیاهان می‌توان گفت که موسیقی بر روی گیاهان مختلف، اثرات متنوعی دارد. البته علاوه بر نوع گیاه، نوع موزیک نیز مؤثر است.

کار بر روی رشد گیاه

چه نوع موسیقی بر گیاهان تأثیر مثبت دارد؟

طبق تحقیقات دکتر دومینیکوهس که از محققان و گیاه شناسان مطرح ملبورن است، اکثر گیاهان نسبت به انرژی موسیقی از خود واکنش نشان می‌دهند. البته طبق نظریه وی، بهتر است برای انتخاب نوع موسیقی فاکتورهایی را در نظر گرفت.

  • عموماً مناسب‌ترین فرکانس موسیقی برای گیاهان، ۱۱۵ تا ۲۵۰ هرتز است. در واقع در این شرایط ارتعاشات ساطع شده همانند ارتعاشات صدای طبیعت است در نتیجه گیاهان سرزنده‌تر می‌شوند.
  • گیاهان، در معرض موسیقی قرار گرفتن را، بیشتر از ۳ ساعت در روز دوست ندارند.
  • اکثر گیاهان نسبت به موسیقی جاز و کلاسیک رشد قابل توجهی از خود نشان می‌دهند.

انتخاب نوع موسیقی متناسب با نوع گیاه، در رشد آن بسیار مؤثر است. بعضی از صداها باعث می‌شود که منافذ گیاه برای مدت زمان بیشتری باز بماند. در نتیجه باعث گردش هوای بیشتر گیاه و همچنین افزایش رشد آن می‌شود. بر این اساس تلاش کنید موسیقی دلخواه و متناسب با نوع گیاه را شناسایی کنید تا از این طریق بتوانید گیاهان سرزنده‌تری داشته باشید.

تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان با انتخاب زمان مناسب

با وجود تأیید تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان، زمان استفاده از موسیقی و انتخاب نوع آن شرایط خاص خود را دارد. طبق مطالب فوق، استفاده از هر نوع موزیکی برای رشد گیاهان مفید نیست. در واقع موزیک‌هایی که میزان ارتعاشات کمی تولید می‌کنند برای رشد گیاهان مناسب‌تر هستند.

از طرفی همان‌طور که عوامل مورد نیاز گیاه مانند آب، خاک و نور باید به اندازه کافی در اختیار گیاه قرار بگیرد، استفاده از موسیقی نیز باید در زمان مناسب و به اندازه کافی صورت بگیرد. در مورد موزیک همانند عوامل دیگر، قاعده خاصی نمی‌توان عنوان کرد. بنابراین در این مورد باید به نتایج به دست آمده از تجربه خود در رابطه با رفتار گیاه در برابر پخش موزیک توجه کرد.

اثر آهنگ بر رشد گیاه

جمع بندی

طبق بررسی‌های انجام شده، تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان، توسط محققان بسیاری ثابت شده است. البته هنوز هم تعدادی از گیاه‌شناسان و محققان، دلیل علمی برای پذیرفتن این نظریه پیدا نکرده‌اند. آن‌ها معتقدند با توجه به عدم وجود دلیل علمی قطعی برای این مسئله، رشد گیاهان ربطی به موزیک ندارد. نکته جالب توجه این است که این دانشمندان رشد بیشتر گیاهانی که در معرض موسیقی قرار گرفته‌اند را به توجه ویژه و مراقبت‌های بیشتر مراقبان در حین پخش موسیقی نسبت داده‌اند.

ما در این مقاله به بررسی تأثیر موسیقی بر رشد گیاهان مختلف پرداختیم. امیدواریم مورد توجه شما واقع شده باشد. در صورت تمایل می‌توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا مورد استفاده کاربران دیگر قرار بگیرد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.