استخراج رمز‌ ارز‌‌‌ها چه عوارضی برای محیط‌ زیست دارد؟

26

طی سال‌های گذشته صنعت الکترونیک پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرده است. وسعت این پیشرفت‌ها به اندازه‌ای بود که حتی به حوزه مالی هم راه پیدا کرد و رمز ارزها یا ارز دیجیتال را به دنیا معرفی کرد.

کارشناسان حوزه رمز ارزها بر این اعتقاد هستند که دیر یا زود، دنیا تحت سیطره این پول‌های مجازی و دیجیتالی غرق خواهد شد و تمامی مردم به جای استفاده از پول فیزیکی به آن روی خواهند آورد. پیش از آنکه به سراغ عوارض زیست محیطی رمز ارزها  برویم، ابتدا کمی با آن‌ها آشنا می‌شویم.

رمز ارز چیست؟

رمز ارز ترجمه شده واژه (کریپتو کارنسی) است. هرچند این واژه کاملاً معنای کلمه اصلی را منتقل نمی‌کند و شما را به یاد چک رمزدار می‌اندازد اما مناسب‌ترین واژه است. در واقع ارز دیجیتال، پول دیجیتال است که با رمز نگاری‌های پیشرفته بوجود آمده و در کیف پول دیجیتالی برای هر فرد نگهداری می‌شود.

رمز ارز چیست؟

 

منظور از استخراج بیت‌کوین چیست؟

رمز ارزها با دستگاه‌هایی به اسم ماینر تولید می‌شوند که در واقع نقش اصلی و اساسی را ماینرها ایفا می‌کنند. به بیان ساده ماینرها، راستی آزمایی و ایجاد بلوک اطلاعاتی را به عهده دارند. همانند دفاتر اسناد رسمی که در قبال دریافت وجه مشخص، صحت معامله را تائید می‌کنند. ماینرها نیز با ایجاد بلوک اطلاعات، مقدار مشخصی از رمز ارز دریافت می‌کنند که به اصطلاح به آن استخراج می‌گویند.

بیت‌کوین (BitCoin) اولین و بزرگترین پول دیجیتال دنیا است که در سال ۲۰۰۹ اولین بار به صورت رسمی در اختیار عموم قرار گرفت. چیزی که بیت‌کوین (BitCoin) را از ارز‌های حکومتی جدا می‌کرد، تمرکز آن بر روی سیستم ذخیره داده‌های بلاک چین (Blockchain) بود و بسیاری از سرمایه‌داران را به سمت خود جذب کرد اما در کنار همه خدماتی که ارائه می‌دهد اثرات منفی و مخربی برای محیط زیست دارد.

منظور از استخراج بیت‌کوین چیست؟

 

مصرف انرژی بالا برای استخراج ارز دیجیتال

دستگاه‌های استخراج بیت کوین، با کمک فناوری فوق پیشرفته و مصرف برق فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مصرف برق این تجهیزات به حدی بالاست که حتی گاهی یک مزرعه کوچک استخراج بیت کوین به میزان مصرف برق هزاران خانوار است و این یکی از عوارض زیست محیطی رمز ارزها محسوب می‌شود.

مصرف انرژی بالا برای استخراج ارز دیجیتال

 

بیت کوین چگونه سوخت فسیلی مصرف می کند؟

برای استخراج بیت کوین، ماینرها نیاز به برق زیادی دارند. از طرفی در کشورهای توسعه نیافته برای تولید برق مورد نیازشان از سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز و ذغال سنگ استفاده می‌کنند. گرچه نفت و ذغال سنگ در ایران به وفور یافت می‌شود و قیمت برق در ایران بسیار پایین است; به همین دلیل بسیاری از فعالان در حوزه رمز ارزها را برای ورود به کشورمان ترغیب کرده است.

اما باید به این نکته نیز اشاره نمود که مصرف بیش از حد باعث تخلیه‌ی قابل توجه مخازن سوخت فسیلی شده و علاوه بر آن، جایگزینی آن‌ها نیز غیر ممکن است زیرا، میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا زنجیره‌های هیدروکربنی تشکیل شوند.

بیت کوین چگونه سوخت فسیلی مصرف می کند؟

 

مهم ترین معایب استفاده از سوخت های فسیلی

  • هیدروکربن‌های حاضر در سوخت‌های فسیلی گازهای گلخانه‌ای مانند متان و دی اکسید کربن آزاد می‌کنند که باعث سوراخ شدن لایه‌ی اوزون می‌شود.
  • در کنار این، گازهای مضر دیگر مانند کربن مونوکسید و دی اکسید گوگرد باعث ایجاد باران‌های اسیدی می‌شود.
  • زغال سنگ مضرترین ماده برای محیط زیست است زیرا دارای محصولات احتراق مضر بیشتری نسبت به سایر سوخت های فسیلی است.
  • سوخت‌های فسیلی تجدید ناپذیرند.
  • سوخت‌های فسیلی باعث گرم شدن زمین می‌شوند، مسئله‌ای که سراسر جهان با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

عوارض زیست محیطی استخراج بیت کوین

همانطور که گفته شد دستگاه‌های ماینر به برق زیادی نیاز دارند تا بتوانند بیت کوین استخراج کنند. از اینرو برای تولید برق مورد نیاز از سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز و ذغال سنگ استفاده می‌شود که گازهای گلخانه‌ای آزاد می‌کنند و باعث آسیب به لایه ازون و گرم شدن زمین می‌شوند.

حتی مطالعات نشان داده استخراج بیت کوین، ۲ درجه به دمای کره زمین افزایش داده است. از طرفی ماینرها نیاز به قطعات سخت افزاری زیادی دارند و این قطعات بعد از مدتی از رده خارج می‌شوند و به عنوان زباله الکترونیکی وارد محیط زیست می‌شوند که خود به تنهایی آسیب‌های زیادی وارد می‌کنند.

به طور کلی رمز ارزها تغییرات زیادی در دنیای اقتصادی بوجود آوردند اما به محیط زیست هم آسیب‌هایی وارد کردند که هنوز برای تصحیح و جبران این خسارات راه حلی پیشنهاد نشده است. امید می‌رود انرژی مورد نیاز برای استخراج رمز ارزها از منابع تجدید ناپذیر به سوی منابع تجدید پذیر کوچ کند و عوارض زیست محیطی رمز ارزها کاهش پیدا کند.

تورک اپ بلاگ، منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی قوم تورک زبان ایران 
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.