باید‌ها و نباید‌های قوانین فنگ شویی در چیدمان منزل‌

42

هزاران سال پیش، مردم چین به این دست یافتند که کیفیت زندگی آنان هنگامی افزایش پیدا می‌کند که با طبیعت دوست باشند. بر اساس افسانه‌ای که بعد از قرن‌ها به گوش ما رسیده، روزی یکی از پادشاهان چینی که سخت مشغول انجام طراحی آبرسانی از رودخانه زرد به منزل‌ها بود، لاکپشت غول پیکری از آب بیرون آمد و به فال نیک گرفت. بر پشت این لاک پشت مربع 9 خانه‌ی عجیب و غریبی نقش بسته بود که توجه پادشاه و اطرافیانش را جلب کرد. ساعت‌ها بر روی لاک این لاک پشت فکر کردند که حاصل آن خلق اصول فنگ شویی بود.

فِنگ شویی چیست؟

عبارت فِنگ شویی به صورت تحت الفظی به معنای “باد و آب” است، ولی در واقع به معنای “هنر زندگی موزون با محیط” می‌باشد. رعایت نکات و اصول فِنگ شویی در خانه تاثیر بسزایی بر روح و روان شما دارد که امروزه همه متخصصان دکوراسیون منزل از آن بسیار استفاده می‌کنند، که می‌توان انرژی‌های مثبت و منفی را در منزل به تعادل رساند و احساس بهتری را تجربه کرد.

پنج عنصر مهم در فنگ شویی

در فِنگ شویی از پنج عنصر سنتی طالع بینی چینی استفاده‌های فراوانی می‌شود. بر اساس ستاره شناسی چینی، نمودار هر انسان حاوی چند یا همه عناصر است. برای پیدا کردن عنصر خود، جدولی را تهیه کردیم که برایتان قرار داده‌ایم.

آتش

  • رنگ: قرمز
  • جهت: جنوب

عنصر آتش فعال، الهام بخش و فهیم است. در عین حال این عنصر برانگیزنده، اشتیاق انگیز و زیرک محسوب می‌شود. افرادی که عنصر آن‌ها آتش است، در زندگی خود نیاز زیادی به تنوع دارند. آپارتمان شما باید زوایای تند و گوشه‌های تیزی داشته باشد.

خاک

  • رنگ: زرد
  • جهت: مرکز

خاک قابل اتکا، صمیمی و مهربان است. خاک از پذیرش مسئولیت لذت می‌برد. انسان‌های با عنصر خاک از کمک کردن به دیگران لذت می‌برند. آپارتمان شما باید چهارگوش و کم ارتفاع باشد.

فلز

  • رنگ: سفید و طلایی
  • جهت: غرب

فلز بدون شک مرتبط با وفور نعمت و موفقیت‌های مادی است. افراد دارای عنصر فلز از برنامه‌ریزی لذت برده. آپارتمان شما باید دارای خطوط منحنی و گرد باشد.

آب

  • رنگ: سیاه و آبی
  • جهت: شمال

آب مرتبط با فعالیت‌های اجتماعی، ارتباطات و تعالی است. انسان‌های دارای عنصر آب به مسائل عرفانی علاقه‌مند هستند. آپارتمان شما باید طرح نامنظم داشته باشد.

چوب

  • رنگ: سبز
  • جهت: شرق

چوب خلاق، تقویت کننده، طرفدار خانواده و منعطف است. این عنصر با رشد ارتباط دارد. انسان‌های دارای عنصر چوب، از رویارویی با مشکلات لذت می‌برند. آپارتمان شما باید مرتفع باشد.

با توجه به جدول بالا و توضیحاتی که در مورد عناصر فنگ شویی داده شد، اگر شما در سال آتش متولد شده‌اید، قراردادن گلدان‌های گل و گیاهان سبز در آپارتمان شما بسیار مناسب است، زیرا چوب آتش ایجاد می‌کند. برای اتاق خواب نیز بهترین محل برای شما یک اتاق خواب جنوبی است زیرا جنوب جهت وابسته به عنصر آتش است. اگر شما متولد سال فلز باشید، در آپارتمان خود بهتر است از اشیایی با عنصر خاک استفاده کنید. این اشیا می‌توانند از جنس سرامیک، سفال و گل باشند یا به رنگ زرد باشند. محل مناسب برای اتاق خواب شما نیز در غرب آپارتمان باید باشد.

به طور کلی استفاده از اشیای مرتبط با عنصر تولد شما برای تزئین و دکوراسیون آپارتمان مفید است و بهترین حالت زندگی را برای شما محیا می‌سازد. طبیعتاً اگر آپارتمانی بیش از یک نفر ساکن داشته باشد، لازم است که عناصر یکایک افراد در نظر گرفته شود. به عنوان مثال اگر دو نفر از افراد خانواده با عناصر شخصی چوب و فلز باشند، به یکدیگر لطمه خواهند زد. اما با توجه به اصول فنگ شویی، متوجه می‌شویم که عنصر آب این شرایط را خنثی می‌کند. پس باید در منزل خود آکواریوم یا حوض آب کوچکی قرار دهند.

نیروی حیاتی چی در فنگ شویی

چی و چایی

چی نیروی حیاتی کائنات در تمام اشیای دور و بر ما وجود دارد و به صورت گوناگون ایجاد می‌شود. جریان آرام آب مولد مقدار فراوانی از نیروی چی است. چی در طبیعت به طور مداوم تولید می‌شود. محیط‌های زیبای طبیعی مانند قله با شکوه، یک دشت خرم سرسبز، چی را تولید و تقویت می‌کنند. چی ممکن است دچار رکود و سکون شود. به عنوان مثال استخری با آب کدر و آلوده باعث تولید چی منفی می‌شود. هدف ما در آپارتمان، تقویت و ایجاد هرچه بیشتر نیروی مثبت چی برای افزایش روحیه سرزندگی و شادابی است.

یین و یانگ

چی از دو نیروی یین و یانگ تشکیل شده است که دو نیروی متقابل هستند و وجود هر یک وابسته به وجود دیگری است. نماد یین و یانگ دایره ای حاوی دو شکل جقّه‌ای است که یکی از آن‌ها سفید با خالی سیاه (یانگ) و دیگری سیاه با یک خال سفید (یین) است. یین و یانگ بیش از آنکه متضاد باشند، مکمل هستند. یین سیاه، منفعل و مونث است، یانگ سفید، فعال و مذکر است و مشترکاً ترکیب موزونی می‌سازند.

 

مفهوم یین و یانگ شامل انرژی‌های مردانه و زنانه می‌باشد و بر این  اساس است که احساس خوبی از خودمان و همچنین خانه خودمان داشته باشیم و حفظ تعادل در انرژی ها را انجام می‌دهد. مثلا چیدمان اتاق‌هایی که رایانه در آن قرار دارد و یا در اتاق‌هایی که از طبقه‌های براق و سخت استفاده شده است، همچنین آشپزخانه‌هایی که دارای کابینت‌های کاغذی، فلزی و یا میز می‌باشد بسیار کار سخت و دشواری است بنابراین حفظ اصول یین و یانگ به ایجاد تعادل بسیار کمک می کند.

 

اصول طراحی نقشه خانه در فنگ شویی

بخش‌های مختلف یک آپارتمان را با قراردادن و انطباق مربع جادویی که دارای 9 بخش است بر روی نقشه آپارتمان تعیین می‌کنیم. بهترین نوع آپارتمان مربع یا مستطیل است. بر اساس عنصر شخصی خود، مکان اتاق خواب یا پذیرایی تغییر می‌کند. به عنوان مثال افراد با عنصر چوب بهتر است اتاق خواب در سمت شرق آپارتمان قرار بگیرد و پذیرایی در مرکز خانه باشد.

در فنگ شویی خانه جدید به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

ممکن است در طول زندگی برایتان پیش بیاید که خانه جدیدی را خريداری کنید و یا یک منزل جدیدی را اجاره کنید و این جا به جایی باعث شده است که تغییرات مثبتی در زندگیتان رخ بدهد و به قول معروف بگویید خانه جدید برایتان خوش یمن بوده است. همه این‌ها به وجود انرژی آن خانه بر می‌گردد که افرادی که قبل از شما در آن زندگی می‌کرده‌اند بر جای گذاشته‌اند.

بهتر است قبل از جا به جا شدن و انتقال به خانه جدید، آن را طبق اصول فنگ شویی بازسازی کنید تا با این کار انرژی های منفی جا مانده از ساکنین قبلی را بهتر برطرف کنید.

خانه را به سرعت تمیز و مرتب کنید

مرتب کردن وسایل را به تعویق نیندازید وبعد از اسباب کشی وسایل خود را به حال خود در خانه پخش نکنید، مرتب کردن سریع خانه باعث می‌شود انرژی “چی” که نماد ثروت و خوشبختی است سریع تر در خانه جريان پیدا کند.‌

راه را برای ورود هوا و نور به خانه باز کنید

جریان هوا و وجود نور موجب پخش شدن انرژی و آرامش در کل فضای خانه می شود. پنجره ها را باز کنید تا انرژی مثبت وارد خانه تان شود می‌توانید از پرده های نازک تر استفاده کنید که نور بیشتری وارد خانه شود.

رنگ دیوارها

توجه به رنگ مناسب برای خانه تاثیر بسیار زیادی در انرژی خانه شما دارد، سعی کنید در رنگ کردن خانه خود انرژی مثبت را به خانه  بدهید.

سنگ نمک در فنگ شویی

مشاوران فنگ شویی همیشه توصیه می‌کنند که از سنگ نمک در فضای خانه خود استفاده کنید زیرا دارای انرژی بسیار زیادی هستند و هوا را تصفيه می‌کنند. سنگ نمک رطوبت هوا را به خود جذب می‌کند و باعث می‌شود عوامل آلرژی زا و مضر و یون‌های منفی از بین بروند.

آکواریوم در فنگ شویی

استفاده از آکواریوم در فنگ شویی بسیار خوشایند است زیرا اگر از آن درست و به جا استفاده شود موجب جذب ثروت شده و انرژی بسیار بالایی را در فضا ایجاد کند. سعی کنید تعداد ماهی‌ها در آکواریوم ۸ یا ۹ عدد بیشتر نباشند و بهتر است رنگ یکی از آن ها مشکی باشد.

محل قرار گرفتن آکواریوم از نظر فنگ شویی بسیار مهم است. آن‌ها را نباید در اتاق خواب و یا آشپزخانه گذاشت زیرا باعث می‌شود برخی انرژی‌های ناخواسته وارد آن جا شوند. همان طور که گفته شد استفاده از آکواریوم در خانه موجب جذب ثروت می‌شود پس باید آب آن بسیار تمیز باشد اکسيژن کافی در آن وجود داشته باشد و ماهی های سرحال و سرزنده داشته باشد.

 

اصول فنگ شویی با گیاهان آپارتمانی

شاید اگر تاثیر گیاهان در دکوراسیون منزل را بدانید از آن‌ها بیشتر استفاده کنید. در گوشه‌های خانه سعی کنید از گل و گیاه طبیعی استفاده کنید زیرا دارای انرژی‌های مثبت فراوانی هستند. دانستن نحوه استفاده از گیاهان در فنگ شویی و چيدمان گیاهان آپارتمانی در منزل می‌تواند در داشتن حس خوب شما و ایجاد شانس برایتان نقش بسیار زیادی داشته باشد.

 

نکته مهمی که در فنگ شویی گیاهان آپارتمانی وجود دارد این است که این گیاهان را در منزل و یا محل کار خود چگونه و کجا قرار بدهیم. عامل مهم برای ایجاد انرژی مثبت از طریق گیاهان سلامت و سرزندگی آنهاست. گیاهان آپارتمانی یکی از بهترین ابزارهایی هستند که در فنگ شویی خانه تاثیر فراوانی دارند که اگر در جای مناسب و در سلامت کامل باشند مسلما انرژی مثبت، میهمان خانه شما خواهد بود. همچنین به این نکته توجه کنید، گیاهان پژمرده و گل های مصنوعی برای چرخه انرژی اصلا مناسب نیستند زیرا که قادر نیستند مانند گیاهان طبیعی انرژی تولید کنند.

 

مفاهیم فنگ شویی در نحوه چیدمان و دکوراسیون

اهمیت فنگ شویی داخلی برای اشخاصی که در آپارتمان زندگی می‌کنند، بسیار حائز اهمیت است. آنچه که ما در یک آپارتمان به آن نیاز داریم، ورود هرچه بیشتر نیروی چی است. بیش‌ترین مقدار چی از در ورودی آپارتمان داخل می‌شود. به همین دلیل ورودی باید روشن وجذاب باشد. درب ورودی نباید مستقیماً به سمت دسشویی یا توالت باز شود زیرا سرویس‌ها تولید چی منفی می‌کنند. درب ورودی نباید به سمت پنجره‌ای باز شود زیرا مقدار قابل توجهی از چی پس از ورود به داخل خانه مستقیماً از آن پنجره خارج می‌شود.

چی پس از ورود به داخل ساختمان، باید به حرکت آزاد و سیال خود ادامه بدهد، پس از راهروهای طولانی استفاده نکنید یا اگر راهرو طولانی دارید، در آن از آیینه‌ها استفاده کنید. از ریخت وپاش اشیا در اطراف و بی نظمی در آپارتمان پرهیز کنید. زیرا این مسئله باعث کندی چی می‌شود.

چی در مکان‌های تاریک و بدون استفاده، راکد و بی اثر می‌شود. سعی کنید آپارتمان شما همیشه روشن باشد. لبه‌های تیز و گوشه‌های مزاحم مبلمان، ستون‌های مربع و تیرهای زیر سقف از دیگر عوامل کندی چی هستند. پس مبلمان را در مرکز پذیرایی مستقر کنید. از گیاهان سبز یا نصب آیینه برای حل مشکل ستون‌ها استفاده کنید یا از نی خیزران برای تیرهای زیر سقف کمک بگیرید.

نبایدها در اصول فنگ شویی

تا اینجا در مورد بایدهای اصول فنگ شویی با هم گفتگو کردیم. در ادامه در مورد نبایدها و اشتباهات فنگ شویی در دکوراسیون داخلی منزل توضیح مختصری می‌دهیم تا اثرات این علم را افزایش دهیم.

✖ حمام

در سال‌های اخیر، قرار گرفتن حمام در اتاق خواب یک مزیت حساب می‌شود و حتما شاهد آن بودیم که در آگهی ها به عنوان یک مزیت به آن اشاره شده است. اما در اصول فنگ شویی، حمام محل چی منفی است و فضای اتاق خواب باید جدا از حمام باشد. توصیه می‌شود در اتاق خواب‌ها حمام قرار ندهید.

✖ دستشویی

به هیچ وجه محل قرارگیری سرویس دستشویی نباید جلوی درب ورودی یا مرکز ساختمان باشد. زیرا چی منفی را به تمام نقاط آپارتمان منتقل می‌کند.

✖ تخت خواب

تخت خواب نباید جلوی درب اتاق باشد یا زیر تیرهای سقف آن را قرار دهید. زیرا در فنگ شویی منحوس حساب می‌شود. پس تخت خواب را در جایی قرار دهید که اگر درب اتاق باز شود، دید نداشته باشد.

✖ مبلمان

بیشترین زمانی که افراد خانواده در آن به سر می‌برند، نشیمن است. مبلمانی که در نشیمن استفاده می‌شود باید بسیار راحت باشد. مبلمان نباید سنگین و بزرگ باشد. از مبلمان‌های خیلی رسمی و خشک نباید استفاده کنید زیرا نیروی چی منفی را به شما منتقل می‌کنند.

✖ رنگ‌ها

نباید از رنگ‌های متضاد با عنصر شخصی افراد خانه استفاده کنید. رنگ دیوارها تاثیر زیادی در روحیه و شخصیت افراد می‌گذارند. پس از رنگ‌هایی استفاده کنید که متناسب با عنصر شماست.

✖ گل‌ها

از گل‌های خشک یا مصنوعی در دکوراسیون منزل خود استفاده نکنید. تزئینات مصنوعی و بی روح باعث تولید چی منفی می‌شوند.

✖ وسایل تزئینی

از ریخت و پاش و بی نظمی در آپارتمان خود پرهیز کنید. سعی کنید هر چیزی در جای خودش باشد. از تزئینات زیادی استفاده نکنید. اسلحه می‌تواند باعث فرار نیروی چی شود. سادگی و نظم باعث می‌شود نیروی چی در منزل شما جریان یابد.

✖ مجسمه‌ها

از مجسمه‌های بزرگ و مجسمه حیوانات شکاری و ترسناک مانند خرس، شیر و گرگ در داخل آپارتمان خود استفاده نکنید. اگر به این مجسمه‌ها علاقه دارید می‌توانید در بیرون از منزل برای حفاظت و آرامش از آن‌ها کمک بگیرید.

✖ قاب عکس

بر روی دیوار فقط از یک قاب عکس استفاده نکنید. یین و یانگ مکمل یکدیگر هستند. پس برای قاب عکس‌ها مکمل پیدا کنید. قاب عکس‌های بزرگ و ترسناک، چی منفی تولید می‌کنند.

✖ خرابی‌ها

در آپارتمان شما نباید خرابی باشد. اگر وسیله‌ی خرابی دارید یا اگر جایی از منزل شما خراب شده است، به سرعت آن را تعمیر کنید. چی در مکان‌های خراب، راکد می‌شود.

نبایدها در اصول فنگ شویی

اهمیت رنگ‌ها در فنگ شویی چیدمان منزل

به طور کلی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی تاثیر بسیار زیادی دارند. در مقاله روانشناسی و مفهوم رنگ‌ها می‌توانید با جزئیات دقیق، اطلاعات کامل در این خصوص بدست آورید. در فنگ شویی هم رنگ حائز اهمیت است. هر فرد بر اساس عنصر شخصی خود، رنگ خاصی دارد. به عنوان مثال فردی با عنصر شخصی آب، باید از رنگ‌های سرد و کم رنگ استفاده کند و بهترین رنگ برای این افراد رنگ آبی است. می‌توانید مبلمان را به رنگ تیره انتخاب کنید و دیوارها را آبی اقیانوسی کنید.

هدف فنگ شویی ایجاد تعادل و هم‌نوایی در زندگی است. همانگونه که شما منحصر به فرد هستید، منزل شما هم باید منحصر به فرد باشد. نحوه چیدمان و دکوراسیون آپارتمان شما، باید بر اساس شخصیت شما باشد.

در این مقاله با اصول فنگ شویی آشنا شدید، از این پس، نگاه شما به فضاهای مختلف، متفاوت خواهد بود و نوع ارتباط شما با هر محیطی که در آن قرار دارید، به شکل مثبتی تغییر خواهد کرد. با جاری شدن هرچه بیشتر نیروی چی، زندگی شما در تمام زمینه‌ها به شکل بارزی بهبود خواهد یافت.

منبع: کتاب فنگ شویی برای زندگی در آپارتمان، نوشته ریچارد وبستر

تورک اپ بلاگ، منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی قوم تورک زبان ایران 
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.