13 واژه و اصلاحات رایج در فوتبال که باید بدانید

History of football in Iran

28

فوتبال از محبوب‌ترین ورزش‌های تیمی است که در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد. سالانه هزینه‌های زیادی برای این ورزش می‌شود و معمولاً غیرممکن است سرتیتر خبرها، خبری از فوتبال نباشد. این ورزش نه تنها فقط بازیکنان زیادی را به خود جذب کرده است بلکه تعداد تماشاگران بیش‌تر از بازیکنان است. در ادامه این مطلب به تاریخچه فوتبال و اصول آن اشاره خواهیم کرد.

ورزش فوتبال چیست؟

اگر بخواهیم فوتبال را تعریف کنیم بهتر است بگوییم یک ورزش تیمی که متشکل از 22 نفر است و این 22 نفر در دو تیم 11 نفره با توپی در یک زمین چمن با هدف گل زدن بازی می‌کنند. این 11 بازیکن شامل تعدادی مهاجم، هافبک، مدافع و یک نفر دروازه‌بان است که توسط مربی بر اساس سیستمی، رهبری می‌شوند.

ورزش فوتبال چیست؟

قدمت فوتبال

فوتبال از آسیا ظهور کرد و تاریخچه کهنی دارد. شواهد و نقاشی‌هایی موجود است که در چین باستان به توپی پر شده از پَر و مو لگد می‌زدند اما قوانین خاصی نداشتند. این بازی چینی “نسوچو” نام داشت و در زمان امپراتوری “هان” گسترش پیدا کرد.

500 سال بعد در ژاپن این ورزش به نام “کمری” دیده شد که بازیکنان در دایره‌ای نسبتاً کوچک قرار می‌گرفتند و حفظ توپ می‌کردند. بعدها در یونان، فوتبال شکل تازه‌تری به خود گرفت. در یک زمین مستطیل شکل که توسط خط میانی به دو قسمت مساوی تقسیم می‌شود اما هیچ قوانینی نداشت، بازی می‌کردند.

اما در اوایل سده دهم میلادی این ورزش پیشرفت چشم‌گیری داشت. در انگلستان قوانینی مشخص شد که به شکل فوتبال امروزی تبدیل شد و حدوداً قبل از 100 سال پیش فدراسیون فوتبال انگلستان شکل گرفت. اولین مسابقه فوتبال در سال 1866 بین دو تیم لندن و شفیلد برگزار شد و بدین صورت فوتبال به صورت ورزش رسمی اعلام شد.

قدمت فوتبال

قوانین ورزش فوتبال

بازی فوتبال متشکل از دو تیم 11 نفره است و داورانی که فقط یکی از آن‌ها در زمین حضور دارد. این بازی دو کارت اخطار دارد به رنگ‌های قرمز و زرد که رنگ زرد به معنای اخطار است و اگر بازیکن در یک بازی دو بار کارت زرد بگیرد توسط کارت قرمز از زمین اخراج می‌شود.

اگر هر تیم 4 نفر اخراجی در طول بازی داشته باشد، بازی لغو می‌شود. لباس بازیکنان هر تیم شامل پیراهن آستین کوتاه و شورت است و جوراب‌های ساقدار بلند که باید زیر آن ساق‌بند قرار بدهند و کفش‌های میخ‌دار که بر روی چمن سر نخورند. لباس بازیکنان هر تیم باید یک شکل باشد و لباس دروازه‌بان با رنگ متفاوتی مشخص باشد. در هر بازی هر تیم فقط به تعویض 3 نفر از بازیکنان خود مجاز است که حتماً باید داور اجازه ورود بازیکن جدید را به زمین بدهد. هر تیم یک مربی اصلی دارد که از کنار زمین تیمش را رهبری می‌کند.

قوانین ورزش فوتبال

ابعاد زمین فوتبال

زمین فوتبال مستطیل شکل از جنس چمن است. طول این زمین بین 90 تا 120 متر است و عرض آن 45 تا 90 متر می‌باشد. خط میانی زمین، حریم هر تیم را مشخص می‌کند و دایره‌ای به قطر 9.15 متر در وسط زمین رسم شده است.

جلوی هر دروازه مستطیلی به نام محوطه جریمه وجود دارد که عرض آن 16.5 متر و طول 40 متر است. درون محوطه جریمه مستطیل کوچک‌تری قرار دارد که به آن محوطه گل‌زنی می‌گویند و ابعاد آن 5.5 متر در 18 متر است. نقطه پنالتی از خط دروازه 11 متر فاصله دارد. در چهار گوشه زمین یک چهارم دایره به قطر 1 متر وجود دارد که نقطه کرنر نامیده می‌شود. از همه مهم‌تر دروازه است که فاصله بین دو تیرک آن 7.32 متر است و ارتفاع آن به 2.44 متر می‌رسد.

ابعاد زمین فوتبال

انواع فوتبال

در کنار فوتبال ورزش‌های بسیاری شکل گرفت. فوتبال 5 نفره، فوتسال، فوتبال ساحلی، هاکی، فوتبال خیابانی، فوتبال آزاد، فوتبال پارالمپیک و حتی فوتبال دستی از جمله این ورزش‌ها هستند. فوتسال یکی از ورزش‌های مشابه فوتبال است که درون سالنی بازی می‌کنند و از اروگوئه شکل گرفت. فوتبال 5 نفره برای نابینایان است که در زمینی کوچک‌تر به آن می‌پردازند. برای بازی فوتبال آزاد فقط کافی است یک توپ داشته باشید و بسیار خلاقانه است.

اصطلاحات فوتبالی

بعضی از تکنیک‌های فوتبال برای زیباتر شدن این ورزش است که هر کدام اصطلاحات خاصی دارند. در ادامه به برخی از این اصطلاحات اشاره می‌کنیم.

1. دریبل

برای رد شدن از بازیکن حریف از حرکات و تکنیک‌های زیبایی استفاده می‌شود که به آن دریبل می‌گویند. برای دریبل زدن باید آنقدر تمرین داشته باشید تا به کنترل کامل توپ با پا و گاهاً با هر دو پا برسید.

2. پاس

هنگامی که روبروی بازیکن حریف قرار دارید می‌توانید توپ را به سمت هم تیمی خود روانه کنید که به اصطلاح به آن پاس دادن می‌گویند. این کار در ورزش فوتبال نقش بسیار اساسی دارد و برای رسیدن به دروازه حریف بسیار به شما کمک می‌کند.

پاس

3. تکل

در بازی فوتبال برای صاحب شدن توپ از تکنیکی به نام تکل استفاده می‌شود. تکل بدین گونه است که بازیکن خود را جلوی بازیکن حریف بر روی زمین انداخته و با پا مانع عبور توپ می‌شود.

تکل

4. هند

در بازی فوتبال دروازه‌بان است که اجازه دارد توپ را فقط در محوطه جریمه با دست بگیرد. اگر دیگر بازیکنان توپ را با دست لمس کنند داور بازی را متوقف کرده و تیم حریف باید از آن نقطه بازی را شروع کند. به این اتفاق به اصطلاح هند می‌گویند.

هند

5. کرنر

اگر توپ را یکی از بازیکنان خودی از خط کنار دروازه عبور دهد، کرنر است و بازیکنان حریف باید از گوشه زمین که به آن نقطه کرنر می‌گویند، بازی را شروع کنند.

کرنر

6. خطا

اگر بین دو بازیکن برخورد فیزیکی صورت بگیرد مثلاً از پشت تکل کند یا به قصد متوقف کردن بازیکن ضربه‌ای به او بزند خطا است. این خطا بسته به نوع شدت آن ممکن است کارت زرد یا حتی کارت قرمز داشته باشد.

7. پنالتی

اگر خطایی در محوطه جریمه صورت بگیرد که داور آن را تشخیص بدهد پنالتی است. برای این منظور تیم حریف باید از روی نقطه پنالتی ضربه‌ای به سمت دروازه بزند.

8. آفساید

اگر بازیکنی پشت تمام بازیکنان حریف باشد و توپ را به او پاس بدهند و یا صاحب توپ شود آفساید است. از این تکنیک برای به تله انداختن مهاجمین حریف بسیار استفاده می‌شود.

آفساید

9. اوت

اگر توپ از خط کنار زمین بیرون برود به اصطلاح اوت شده است و تیمی که قبل از اوت شدن، هیچ برخوردی با توپ نداشته است باید بازی را از کنار زمین آغاز کند.

اوت

10. آوانتاژ

هنگامی که خطایی بر روی بازیکنی صورت می‌گیرد اما توپ در دست هم تیمی‌هایش است و احتمال یک حمله را داشته باشند، داور بازی را متوقف نمی‌کند و با بالا نگه داشتن دست خود دستور به ادامه بازی می‌دهد و بعداً به خطای رخ داده رسیدگی می‌کند.

آوانتاژ

11. هت‌تریک

اگر بازیکنی در یک بازی 3 گل بزند می‌گویند هت‌تریک کرده است. در طول مسابقات فوتبال این اتفاق بسیار زیاد افتاده است که حتی یک بازیکن در یک بازی بیش از 7 گل زده است.

هت‌تریک

12. دیواره دفاعی

چیدمانی از بازیکنان در برابر ضربه آزاد که مانع شلیک مستقیم توپ به سمت دروازه است را دیواره دفاعی می‌گویند. عبور دادن توپ از این دیواره کاری بسیار دشوار است که بازیکنان حرفه‌ای از پس آن برمی‌آیند.

دیواره دفاعی

13. کلین شیت یا دروازه بسته

اگر دروازه‌بانی در طول یک بازی گل نخورد و از دروازه خود به خوبی محافظت کند، کلین شیت کرده یا به اصطلاح دروازه بسته می‌گویند.

نقش بازیکنان فوتبال

در زمین فوتبال هر کدام از بازیکنان نقش بخصوصی دارند که وظیفه هر کدام متفاوت است. هر بازیکن در پستی بازی می‌کند و تخصص خود را در آن به نمایش می‌گذارد.

دروازه‌بان

کسی که درون دروازه می‌ایستد و مانع ورود توپ به دروازه می‌شود، دروازه‌بان نام دارد. لباس دروازه‌بان باید با لباس بازیکنان تفاوت داشته باشد.

مدافع

بازیکنانی که نقش دفاع از دروازه را دارند و یک خط جلوتر از دروازه‌بان بازی می‌کنند، مدافع هستند. مدافعان نقش زیادی در باخت یا پیروزی تیم دارند و نباید اجازه دهند مهاجمین حریف به دروازه‌شان نزدیک شود.

هافبک

هافبک بین مدافع و مهاجم قرار می‌گیرد و کارش حفظ توپ در زمین خودی است. این بازیکنان باید سعی کنند توپ را به مهاجمین برسانند تا آن‌ها گل بزنند.

مهاجم

بازیکنانی که نزدیک‌ترن فاصله را با دروازه حریف دارند و نقش گل زدن را بر عهده دارند مهاجم نامیده می‌شوند. معمولاً تیم‌ها از 1 الی 3 مهاجم در ترکیب خود استفاده می‌کنند که یکی را مهاجم نوک می‌گویند.

بازیکن ذخیره

هر تیم موظف است بازیکنانی جز 11 نفر اصلی، داشته باشد. چنانچه اگر بازیکنی مسدوم شد یا دیگر توان بازی را نداشت یا حتی احساس خستگی کرد، آن را با بازیکنان بر روی نیمکت ذخیره‌ها تعویض کنند.

کاپیتان

در هر تیم بازیکن ارشد را که تجربه آن بیش‌تر از دیگر بازیکنان است، کاپیتان می‌نامند. وظیفه کاپیتان رساندن پیام مربی تیم به هم‌تیمی‌های خود است.

مربی فوتبال

مربی فوتبال کار جهت دهی و هدایت تیم را بر عهده دارد. هر مربی سیستم چیدمان تیم را تعیین می‌کند و بازیکنانی که قرار است در هر مسابقه توپ بزنند را مشخص می‌کند. تصمیم تعویض بازیکنان حین مسابقه هم بر عهده مربی است.

پیشینهٔ فوتبال مردان در ایران

ورزش فوتبال در بین مردم ایران طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است که محبوب‌ترین ورزش در ایران شناخته می‌شود. پیشینه فوتبال در ایران به اواخر دوران قاجار برمی‌گردد و رسمی شدنش در سال‌های نخستین دوران پهلوی صورت گرفت. تیم ملی فوتبال ایران تا به حال 5 بار به مسابقات جام جهانی راه پیدا کرده است.

جایگاه لیگ ایران در آسیا و جهان

بر اساس رده بندی کنفدراسیون فیفا، لیگ برتر ایران با کسب 77 امتیاز در رده پنجم قاره آسیا قرار دارد. همچنین در تاریخ 25 شهریور 1400 فیفا جدیدترین رده بندی خود را اعلام کرد. در این رده بندی تیم ملی کشورمان با کسب 1538 امتیاز در رده 22 جهان قرار گرفته است.

جایگاه لیگ ایران در آسیا و جهان

با توجه به افزایش روز افزون طرفداران این ورزش، نگاه ویژه‌ای به آن می‌شود. در اکثر کشورها شاهد بازی این ورزش در کوچه و خیابان هستیم و مسابقات زیادی در طول سال رخ می‌دهد. مردم هر کشوری دوست دارند که تیم ملی فوتبال‌شان به جام جهانی راه پیدا کند و قهرمان این تورنومنت شود. امیدواریم روزی را که تیم ملی فوتبال کشورمان بر روی سکوی قهرمانی جام جهانی بایستد را ببینیم.

تورک اپ بلاگ، منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی قوم تورک زبان ایران 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.