تاریخچه باشگاه بارسلونا

History of FC Barcelona

20

باشگاه بارسلونا باشگاهی متشکل از تیم‌های متفاوت ورزشی بوده که بخش بزرگی از شهرت آن مرتبط به تیم فوتبال بزرگسالان می‌باشد. البته این تیم در رده پایه نیز بسیار قوی عمل نموده و اغلب بازیکنان فعال در آن، پس از مدتی به تیم بزرگسالان و یا دیگر تیم‌های معروف لیگ اروپا انتقال خواهند یافت. باشگاه بارسلونا هزاران عضو از سرتاسر کشور اسپانیا داشته و اداره این باشگاه توسط هوادارانش صورت می‌گیرد. شعار اصلی باشگاه بارسلونا، “فراتر از باشگاه” بوده و به همین دلیل در اکثر رشته‌های ورزشی همچون بسکتبال، فوتسال، هندبال و اسکیت فعالیت قابل‌توجهی دارد. همچنین باشگاه بارسلونا به عنوان نماد ملی‌گرایی کاتالان‌ها شناخته شده و نقش بسیار پررنگی در مبارزات آن‌ها در طی تاریخ داشته است. این باشگاه در بین مردمان قاره آسیا نیز بسیار محبوب بوده و هواداران پرشوری در این منطقه دارد.

تاریخچه تیم بارسلونا

در سال 1899 عده‌ای از بومیان انگلیسی، سوئیسی و اسپانیایی به رهبری خوان گمپر، از پیشگامان فوتبال سوئیس و همچنین مدیرعامل و بازیکن اسبق چند تیم اروپایی، باشگاه بارسلونای فعلی را در شهر بارسلون در منطقه کاتالونیای اسپانیا تأسیس نمودند. در واقع هدف اصلی تأسیس این باشگاه توسط آن‌ها ترویج کاتالانیسم در بین مردم اسپانیا بود که همگی به دنبال استقلال سیاسی کاتالونیا به طور کامل در این کشور بودند. در همان سال و طی جلسه‌ای تمام 11 بازیکن تیم فوتبال بارسلونا انتخاب شدند که نتایج قابل‌قبولی را نیز در مسابقات مختلف از خود به نمایش گذاشتند. اولین قهرمانی این تیم در سال 1902 رخ داد که جام کوپا ماکایا را برای آن‌ها به ارمغان آورد. خوان گمپر به مدت 25 سال سمت ریاست باشگاه بارسلونا را بر عهده داشت که بزرگ‌ترین دست‌آورد او در این مدت ساخت ورزشگاهی اختصاصی برای این تیم بود. در این مدت 25 ساله تیم فوتبال بارسلونا افتخارات ورزشی بسیاری همچون 11 دوره عنوان قهرمانی در مسابقات فوتبال کاتالونیا، 6 دوره قهرمانی در کوپا دل ری و چهار دوره قهرمانی در کوپا دی پیرنه را در سطح باشگاهی کسب نمود. اولین مربی این تیم جک گرینول بود که نقش مهمی در روند موفقیت‌های تیم بارسلونا ایفا نموده است. سرانجام گمپر به دلیل مشکلات سیاسی در سال 1925 مجبور به استعفا شد و پس از 5 سال درگیری شدید با افسردگی و فشارهای اقتصادی، سرانجام در سال 1930 خودکشی کرد. پس از این رویداد سال‌ها باشگاه بارسلونا با افت شدید کیفی مواجه  شد که اعتراض بسیاری از هوادارانش را به همراه داشت. پس از آن به تدریج باشگاه با جذب بازیکنان با کیفیت به روند موفقیت‌های قبلی خود بازگشته و جایگاه خود را در بین تیم‌های اروپایی پس گرفت.

باشگاه بارسلونا

هواداران باشگاه بارسلونا

این باشگاه برخلاف بسیاری از باشگاه‌های پرقدرت اروپایی، توسط هوادارانش مدیریت شده که 25 درصد از جمعیت کشور اسپانیا را در بر می‌گیرند. این تیم در قاره اروپا به عنوان محبوب‌ترین باشگاه فوتبال شناخته شده که هواداران آن به لقب “کولز” شهرت دارند. این هواداران که شامل بیش از 200 هزار نفر می‌باشند، سالیانه فعالیت‌های بسیاری همچون تبلیغات را به صورت داوطلبانه بر عهده می‌گیرند. اشخاص معروفی مانند پاپ ژان پل دوم، عضو افتخاری باشگاه بارسلونا و همچنین خوزه زاپاترو از نخست‌وزیران این کشور، از طرفداران پرشور تیم باشگاهی بارسلونا می‌باشند.

 

لباس تیم بارسلونا

ترکیب رنگ قرمز و آبی برای اولین بار در سال 1900 در لباس تیم بارسلونا دیده شد. این ترکیب که طبق گفته بسیاری از افراد الهام گرفته از تیم قبلی گمپر یعنی تیم بازل بوده است، تا سال 2006 بدون هیچ‌گونه تبلیغی بر روی آن مورد استفاده بازیکنان تیم قرار می‌گرفت. پس از آن و طی یک قرارداد 5 ساله با یونیسف، آرم آن بر روی پیراهن تمام بازیکنان قرار گرفت و در ادامه آن، در سال 2011 با عقد قراردادی به مبلغ 150 میلیون یورو با کشور قطر، تبلیغات تیم بارسلونا به طرز چشم‌گیری گسترش یافت. از دیگر اسپانسرهای این تیم نیز می‌توان به اینتل، گیترید و بکو اشاره نمود. در حال حاضر باشگاه بارسلونا دومین باشگاه ثروتمند جهان بوده که بخش قابل‌توجهی از درآمد این باشگاه از طریق عقد قراردادهای تبلیغاتی با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی و یا شبکه‌های پخش مسابقات به دست می‌آید.

ورزشگاه نیوکمپ

ورزشگاه نیوکمپ در سال 1957 با گنجایش حدود 100 هزار نفری در شهر بارسلون اسپانیا تأسیس شد. این ورزشگاه که محل برگزاری تمام مسابقات خانگی تیم بارسلونا می‌باشد، جزء ورزشگاه‌های 5 ستاره یوفا شناخته شده و تا به حال میزبان بسیاری از مسابقات مهم داخلی و خارجی فوتبال در رده‌های بین‌المللی همچون فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 1999  بوده است. ورزشگاه نیوکمپ بزرگترین ورزشگاه اروپا و یازدهمین ورزشگاه بزرگ دنیا بوده که در مجاورت آن سالن‌های بزرگ دیگری جهت برگزاری مسابقات هاکی روی یخ و پاتیناژ قرار دارند.

ال کلاسیکو

ال کلاسیکو لقب رقابت بین دوتیم قدیمی و با اصالت اسپانیا یعنی بارسلونا و رئال مادرید می‌باشد. این مسابقه را می‌توان یکی از حساس‌ترین مسابقات در سطح اروپا و جهان نام برد که تنش‌ها فرهنگی و اجتماعی بسیاری را در بین مردم دو منطقه کاتالونی و کاستیل به همراه دارد. این مسالقه تماشاچیان بسیاری را در سطح جهان پای شبکه‌های تلویزیونی میخکوب نموده و بسیاری از افراد درآمدهای بالایی را از طریق شرط‌بندی بر روی نتیجه این مسابقه کسب می‌نمایند.

ستاره‌ های باشگاه بارسلونا

این باشگاه در طول تاریخ ستارگان بسیاری را پرورش داده که امروزه همگی آن‌ها به عنوان الگوهای بازیکنان جوان‌تر شناخته می‌شوند. برخی از این ستارگان عبارت‌اند از :

1.یوهان کرایوف

2.میشل لادروپ

3.رونالدو

4.رونالدینیو

5.لیونل مسی

6.لوییز سوارز

7.جوزپ گواردیولا

8.ژاوی

9.اینیستا

10.پویول

افتخارات باشگاه بارسلونا

باشگاه بارسلونا در مسابقات داخلی لالیگا موفق به کسب 21 عنوان قهرمانی و 22 عنوان نایب قهرمانی شده است. همچنین این تیم 4 مرتبه در لیگ قهرمانان اروپا موفق به کسب جام شده و 3 مرتبه نیز عنوان نایب قهرمانی را از آن خود نموده است. تیم فوتبال بارسلونا در بسیاری از رقابت‌های دیگر جهانی و ملی همچون کوپا دی لالیگا، کوپا دل ری، سوپر جام اسپانیا و جام لاتین درخشان عمل نموده و جام‌های فراوانی را برای باشگاه به ارمغان آورده است.

با توجه به تاریخچه و افتخارات تیم باشگاهی بارسلونا، می‌توان آن را یکی از اصیل‌ترین و قدرتمندترین باشگاه‌های اروپا و جهان نامید که طرفداران بسیاری در سرتاسر دنیا دارد. سبک بازی مهیج و منظم این تیم مورد علاقه بسیاری از فوتبال‌دوستان بوده و رقابت‌های آن سالیانه تماشاچیان بسیاری را به ورزشگاه‌ نیوکمپ جذب می‌نماید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.