تاریخچه تیم رئال مادرید

17

ورزش پرطرفدار فوتبال در طول عمر خود تیمی همچون رئال مادرید به خود ندیده ‌است. این تیم با افتخارات و تعداد قهرمانی‌هایی که کسب کرده ‌است، یکی از برترین تیم‌ها در این ورزش به حساب می‌آید. رئال مادرید یک باشگاه موفق و مشهور در سرتاسر جهان است. تشکیلات مخصوص این باشگاه بسیار پیچیده ‌است. بازیکنان رئال مادرید از بهترین بازیکنان در سطح جهان هستند و  می‌توان گفت نظیر آن‌ها کمتر در دنیا وجود دارد. آن‌ها با بهره‌گیری از بهترین تاکتیک‌ها و بهترین مربی‌ها، توانستند خود را در سطح دنیا این‌گونه موفق معرفی کنند. اما در پشت پردۀ این تیم چه رازی نهفته است؟ در واقع این تیم از کجا شروع کرده ‌است و چه تاریخچه‌ای دارد؟ اگر به دنبال تاریخچه جذاب باشگاه فوتبال رئال مادرید هستید، این مطلب از تورک‌اپ‌ بلاگ می‌تواند برای شما بسیار مفید واقع شود. در این بخش سعی داریم مختصری از تاریخچه این تیم را برای شما ذکر کنیم، با ما در این مطلب همراه باشید.

بازیکنان رئال مادرید

معنی رئال مادرید

پیش از آنکه به سراغ تاریخچه این تیم برویم، بهتر است بدانیم که اصلاً رئال مادرید به چه معنی است. همانطور که می‌دانید این تیم یک تیم فوتبال اسپانیایی بوده است. واژه رئال در زبان اسپانیایی به معنی سلطنتی است. کلمه رئال در واقع یکی از القاب شاه آلفونسو سیزدهم بوده که در سال 1920 این نام را بر روی این تیم گذاشت. در همان سال، بر روی آرم و لوگو این باشگاه یک شکل تاج قرار گرفت. در واقع عبارت لاتین Real Madrid Club De Futbol در زبان اسپانیایی به معنی باشگاه فوتبال مادرید سلطنتی است.
تیم و بازیکنان رئال مادرید در طی دوران تاریخ خودشان، حتی برای یکبار از لیگ اسپانیا با نام لالیگا خارج نشده‌اند و همواره در این لیگ حضور فعالی داشته‌اند. آن‌ها خودشان را با عنوان یکی از مهم‌ترین قدرت‌های اروپا و اسپانیا در دهه 50 می‌دانند و این‌گونه خود را به دیگران معرفی می‌کنند. در دهه 80 نیز این تیم دوران طلایی خودش را سپری کرد و عنوان تیم کرکس‌ها را به دست آورد. آن‌ها در این دهه توانستند دو عدد جام یوفا، یک جام قهرمانی اسپانیا، 5 قهرمانی پشت‌سرهم در اسپانیا و همچنین 3 جام قهرمانی سوپرکاپ اسپانیا را برنده شوند. این تیم سال‌های زیادی است که در لالیگا از قدرتمندترین تیم‌ها بوده و رقیب اصلی آن‌ها نیز تیم بارسلوناست.

تاریخچه تیم رئال مادرید

سال‌ها پیش، گروهی از دانشگاهیان و دانشجویان ورزش فوتبال را به این شهر یعنی مادرید، آوردند. آن‌ها یک باشگاه با نام باشگاه فوتبال آسمان در همان سال تاسیس کردند و تعدادی از آن‌ها نیز در صبح روزهای دوشنبه در آنجا فوتبال بازی می‌کردند و تمرین فوتبال انجام می‌دادند. پس ازگذشت 3 سال از باشگاه فوتبال آسمان، در سال 1900 میلادی، این باشگاه به دو مجموعه تقسیم شد.
پس از گذشت دو سال، در ششم مارس 1902 میلادی، باشگاه نام خود را به رئال مادرید تغییر داد. حدود سه سال بعد، رئال مادرید توانست تیم اتلتیک بیلبائو را که اولین تیم در جام اسپانیا بود شکست دهد. در چهارم ژانویه سال 1909 میلادی آدولفو ملندز، مدیر باشگاه رئال اساسنامه مربوط به جام اسپانیا را تایید و امضا نمود تا باشگاه رئال مادرید عضو فدراسیون سلطنتی فوتبال در اسپانیا شود. سال 1929 میلادی، نخستین لیگ فوتبال در اسپانیا برگزار شد. تیم رئال مادرید توانست تا هفته پایانی در ابتدای جدول قرار بگیرد، اما در همان هفته پایانی به تیم اتلتیک بیلبائو باخت و در لالیگا توانست عنوان نایب قهرمانی را به دست آورد. بازیکنان رئال مادرید در 1931-1932 نخستین لیگ خود را با همین عنوان به دست آوردند تا بتوانند در دو سال متوالی این جام را کسب کنند.

لوگو تیم رئال مادرید

در ابتدای تاسیس باشگاه رئال مادرید، لوگو و یا آرم این مجموعه کاملا ساده بود. آن زمان آرم آن‌ها تشکیل شده از تنها 3 حرف MCF بود که از حروف ابتدایی نام تیم برگرفته شده بود. این آرم در پس زمینه آبی رنگ بر روی لباس‌های سفید آن‌ها قرار می‌گرفت. اولیت تغییرات در آرم باشگاه در سال 1908 میلادی اعمال شد و برای بهتر شدن و جلوه بیشتر لوگو، نوشته‌ها را در دایره قرار دادند. پس از آن در سال 1921 میلادی شاه آلفونسو سیزدهم لقب رویال و یا سلطنتی را به عنوان یک هدیه، به این تیم عطا نمود و برای تغییر در آرم باشگاه نیز یک علامت تاج بر روی آن قرار گرفت.
حدود دو سال پس از وقوع جنگ‌های داخلی، کلمه رئال را دوباره به باشگاه اضافه کردند و تاج در بالای لوگو باشگاه اضافه شد. این آرم تا سال 1997 تغییری نکرد تا در سال 2001 برای آخرین بار، آرم باشگاه را بروزرسانی نموده و برای مدرن‌تر شدن آن تغییرات جزئی به آن افزودند. از جمله این تغییران گذاشتن یک خط آبی رنگ در وسط آرم بود. امروز نیز لوگو باشگاه رئال مادرید را در مدرن‌ترین حالت خود مشاهده می‌نمایید.

لباس بازیکنان رئال مادرید

لباس بازیکنان نیز در طی این سال‌ها دستخوش تغییراتی شد. در همان ابتدا لباس بازیکنان رئال مادرید سفید یکدست بود و تنها یک خط تیره از میان آن می‌گذشت. این خط تیره بعداً از روی لباس‌ها حذف شد و تنها بر روی لوگو باقی ماند. در آن زمان نیز جوراب‌های آن‌ها آبی رنگ بود و اکنون جوراب سفید می‌پوشند. حدوداً سال 1902 لباس‌های آن‌ها از حالت راه‌راه به سفید یکسدت تبدیل شد و جوراب‌های این بازیکنان که آبی بودند، به رنگ سیاه درآمدند. در سال 47 میلادی نیز مدیریت باشگاه در پیراهن‌های آن‌ها دکمه اضافه نمود و همچنین لوگو باشگاه را بر روی سمت چپ سینه پیراهن اضافه نمود.
در نوامبر سال 1947 نخستین تیمی بود که لباس بازیکنانش، شماره داشت. از سال 1998 لباس تیم توسط شرکت آدیداس تولید شده و نخستین حامی مالی آن‌ها نیز شرکت زانوسی است که از سال‌های 1982 تا 1985 حمایت مالی تیم را به عهده گرفته‌ بود. پس از آن با شرکت‌هایی چون پارمالات و تکا قرارداد بست و حمایت‌های مالی خود را به آن‌ها سپرد. بازیکنان رئال مادرید در ابتدا آدرس وب سایت اینترنتی خودشان را بر روی لباس‌هایشان هک کردند تا سایت خود را بدین وسیله تبلیغ کنند. در سال 2002 رئال مادرید با شرکت زیمنس، قرارداد امضا کرده و در سال 2008 نیز با شرکت آسیایی بن کیو وارد قرارداد شد. در آن زمان آرم بن کیو روی لباس‌های اعضای تیم هک شد. اسپانسر تیم رئال پس از آن Bwin شد و پس از آن شرکت‌های هواپیمایی امارات حامی مالی این باشگاه شدند.

افتخارات و رکوردها

با همت بازیکنان رئال مادرید، این تیم توانست بیشترین افتخارات را در لیگ‌های مختلف کسب کند. یکی از بازیکنانی که بیشترین میزان حضور در این تیم را داشته، رائول گونزالس بوده است. او از سال 1994 تا 2010 در این تیم حضور داشته و در حدود 550 بازی، حضور فعالی داشته است. رکورد گل زده‌شده نیز برای کریستیانو رونالدو بوده که با تعداد 401 گل در هفت فصل در این تیم بازی داشته است. تیم رئال مادرید دارای 12 قهرمانی در لیگ‌های اروپا بوده ‌است و در مراحل نیمه نهایی آن 23 بار حضور داشته ‌است. در سال 2009 این باشگاه گران‌ترین باشگاه در تاریخ فوتبال بوده ‌است. آن‌ها در آن زمان 96 میلیون یورو پرداخت نموده و کریستیانو رونالدو را توانستند بخرند.
به طور کلی بازیکنان رئال مادرید و این باشگاه 58 جام در اسپانیا و 16 عدد جام بین‌المللی کسب کردند. این تیم یکی از پرافتخارترین باشگاه‌های فوتبال در دنیا بوده و در کل جهان در رتبۀ 4 قرار گرفته است. همچنین پرافتخارترین تیم فوتبال در لالیگا با کسب 33 عدد جام، تیم رئال مادرید می‌باشد.

بهترین بازیکنان رئال مادرید

اکنون که با تاریخچه این تیم آشنا شدید، بد نیست با بهترین بازیکنان این تیم نیز به ترتیب آشنا شوید:

 1. آلفردو دی استفانو
 2. رائول گونزالس
 3. پاکو خنتو
 4. زین الدین زیدان
 5. کریستیانو رونالدو
 6. ایکر کاسیاس
 7. فرانس گوشکاش
 8. فرناندو هیه رو
 9. پیری
 10. امیلیو بوتراگوئنو
 11. آمانسیو
 12. سانتیانا
 13. خوانیتو
 14. روبرتو کارلوس
 15. سرخیو راموس
 16. ریکاردو زامورا
 17. مانولو سانچیس
 18. خوزه آنتونیو کاماچو
 19. هوگو سانچز
 20. میشل

تیم رئال مادرید یکی از برترین تیم‌های فوتبال در لالیگا محسوب می‌شود. رقیب اصلی بازیکنان رئال مادرید، تیم بارسلونا بوده و از لحاظ درآمد این تیم در سال 2011 توانست 470 میلیون یورو درآمد کسب کند. این تیم یکی از باارزش‌ترین تیم‌های دنیا محسوب می‌شود. این تیم، در مدت فعالیت خود بیشترین حضور در لالیگا را داشته و توانسته جام‌های مختلفی در اسپانیا و جام‌های بین‌المللی کسب کند. بازیکنان این تیم از بهترین بازیکنان فوتبال در دنیا بوده و از گران‌قیمت‌ترین بازیکنان محسوب می‌شود. ما در تورک‌اپ بلاگ شما را با تاریخچه مختصری از تیم رئال مادرید آشنا نموده و شما را از تغییراتی که طی سال‌ها مورد توجه این تیم شده ‌بود آگاه نمودیم. تورک‌اپ بلاگ منبع مقالات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی در اختیار شما عزیزان است. از اینکه تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.