چگونه سهام بورس را بفروشیم؟

20

خرید و فروش سهام بورس در بازار سرمایۀ ایران، نکات و ریزه کاری‌های بسیاری دارد. با وجود فراگیر شدن سرمایه‌گذاری در بازارهای بورس و سرمایه، افراد زیادی از نکات آن غافل هستند. در نتیجه فعالیت بسیاری از فعالان بازار با ریسک‌ها و مشکلات متعدد روبرو شده است. برای داشتن یک مجموعۀ سالم و کامل از معاملات موفق باید از ابزارهای موجود در این مسیر آگاه بوده و به خوبی از آن‌ها استفاده کنید. در این مطلب به آموزش خرید و فروش سهام بورس پرداخته‌ایم. با مطالعۀ نکات ضروری بازار، نگاهتان به سرمایه‌گذاری‌ها از دریچه‌ای بازتر صورت خواهد گرفت.

شیوه‌های اصولی خرید و فروش سهام بورس

آگاهی از شیوه‌های انجام معاملات موفق، ما را در بازار سرمایه با سودآوری بیشتری همراه خواهد کرد. برای وارد شدن به بازار بورس باید شناخت کامل از روند انجام معاملات داشته باشیم. چند صد شرکت در بازار بورس تهران پذیرفته شده‌اند که سهام آنان مورد معاملات زیادی قرار دارند. سهام‌ شرکت‌های مختلف بر اساس میزان سودآوری و شفافیت آن‌ها در بازار بورس، فرابورس و بازار پایه تقسیم شده‌اند. معاملات در بازار پایه بیشترین ریسک را در پی دارد. صنایع مختلف از قبیل پتروشیمی، فلزات، معدن، سرمایه‌گذاری، شرکت‌های ترکیبی و غیره در بازار بورس و سرمایۀ کشور حضور دارند. هر کدام از این شرکت‌ها نیز نکات خاص خود را دارند. شما به عنوان معامله‌گر باید از نکات مختلف آن آگاه بوده تا با شناختی بیشتر در آن فعالیت کنید.

ضرورت تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

در روند خرید و فروش سهام بورس همواره باید دو شکل متفاوت و ضروری از تحلیل را در نظر داشته باشید. تحلیل فاندامنتال یا بنیادین و تحلیل تکنیکال منجر به اتخاذ تصمیمات بهتر در فروش سهام بورس می‌شوند. به بررسی وضعیت عملیاتی شرکت‌ها و توجه به نکات مختلف آن‌ها، تحلیل بنیادین گفته می‌شود. از طرفی، بررسی رفتار قیمتی سهام‌ها در بازه‌های زمانی گذشته و سعی در پیش بینی قیمت آیندۀ آن را تحلیل تکنیکال می‌گویند. این دو شکل از تحلیل دارای نکات متعددی هستند که هر معامله‌گری باید با مطالعۀ فراوان و کسب دانش آن‌ها را فرا گیرد. بدین ترتیب دریچه‌ای تازه در نقاط ورود و خروج سرمایه‌گذاران باز می‌شود.

چگونه سهام بورس را بفروشیم

تابلوخوانی و فیلترنویسی در فروش سهام بورس

در کنار این دو ابزار، تکنیک‌های دیگری نیز وجود دارند. تکنیک‌هایی از جمله تابلو خوانی و فیلترنویسی به عنوان ابزارهایی مفید برای معامله‌گران بازار بورس شناخته شده‌اند. در تابلوخوانی، رصد معاملات روزانۀ سهام، رفتار معامله‌گران را مشخص می‌کند. با استفاده از فیلترنویسی نیز می‌توان فاکتورهای مالی مهم در ارتباط با وضعیت سهام، میزان رشد و بسیاری دیگر از مشخه‌ها را تعیین کرد. به عبارت بهتر، معامله‌گران با استفاده از این ابزارها می‌توانند از بین چند صد سهام مختلف، 10 تا 15 مورد از آن‌ها را انتخاب کرده و در نهایت تصمیم به خرید و فروش سهام بورس خود بگیرند.

شیوه و شگردهای خرید و فروش سهام بورس

روش‌های مختلف معاملات بورس

برای معاملات، خرید و فروش سهام بورس 4 روش کلی وجود دارد. معامله‌گران می‌توانند سهام خود را به صورت آنلاین، حضوری، اینترنتی و تلفنی بفروشند. ساده‌ترین و راحت‌ترین روش انجام معاملات، خرید و فروش اینترنتی سهام بورس است. برای انجام روند اینترنتی معاملات بورس باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشید. پس از آن و در صورت عدم داشتن مدرک دیپلم باید از روش‌های حضوری و تلفنی استفاده کنید. در شیوۀ حضوری باید برای هر یک از درخواست‌های خود در کارگزاری حاضر شوید. سپس با پر کردن فرم خرید و فروش سهام بورس و اوراق بهادار می‌توانید معاملات خود را انجام دهید. این شیوه در واقع قدیمی‌ترین روش انجام معاملات است.

روش تلفنی تا حدودی شبیه به شیوۀ حضوری معاملات است. در این روش اگر به هر دلیلی قادر به حضور در شعب کارگزاری نیستید، افرادی برای شما این کار را انجام خواهند داد. بدین ترتیب باید کد بورسی خود را در اختیار افراد حاضر در کارگزاری گذاشته تا به درخواست شما رسیدگی کنند. در معاملات اینترنتی شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز اقدام به خرید و فروش سهام بورس کنید. بهترین و رایج‌ترین روش برای معامله‌گری، خرید و فروش از طریق حساب آنلاین است. در ادامه نکاتی را در این باره بازگو کرده‌ایم.

تحلیل تکنیکال

مراحل معاملات سهام بورس به صورت اینترنتی

برای ورود به هر یک از بازارهای سرمایه باید شیوۀ انجام معاملات آن را یاد بگیرید. خرید و فروش سهام بورس، مراحل ساده و مشخصی دارد. با این حال نکات و ریزه کاری‌های آن زیاد است و احتمال دارد در حین انجام معاملات، برخی از آن‌ها را فراموش کنید. روند کلی کسب سود از معاملات، خرید سهام به قیمت پایین‌ و فروش آن به مبلغی بالاتر است. به این منظور لازم است مراحل ساده‌ای را طی کنید. مراحل خرید و فروش سهام در بورس به ترتیب زیر هستند:

 • گرفتن کد بورسی
 • ورود به سامانۀ آنلاین معاملات
 • شارژ حساب کارگزاری
 • جست و جوی نام نماد بورسی
 • ثبت سفارش خرید سهام
 • تأیید سفارش و افزودن به پرتفوی سرمایه گذار
 • ثبت سفارش فروش سهام
 • دریافت وجه و واریز به حساب

در ادامه به بررسی دقیق‌تر هر یک از مراحل فوق پرداخته‌ایم.

دریافت کد بورسی

فرض کنیم شما به عنوان یک معامله گر فعال، پس از بررسی‌های مختلف، تصمیم به خرید یا فروش بخشی از سهام خود گرفته‌اید. در این روند پس از انجام تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، بررسی‌ شرکت‌های مختلف و در نظر گرفتن حجم سرمایه‌تان قصد انجام معاملات دارید. برای خرید سهام در بازار بورس می‌بایست به یکی از شعبه‌های کارگزاری تأیید شده توسط سازمان بورس اوراق بهادار مراجعه کنید. در این روند ضمن ثبت نام در شعب کارگزاری، در سامانۀ سجام نیز باید ثبت نام نمایید. پس از ثبت نام و گذشت 2 روز کاری، کد بورسی برای شما صادر می‌شود. با داشتن کد بورسی امکان خرید و فروش سهام بورس برایتان فراهم خواهد شد.

معامله در بورس

ورود به سامانۀ آنلاین معاملات

فرقی ندارد که از کدام یک از کارگزاری‌های بورس اقدام به دریافت کد بورسی کرده‌اید. پس از دریافت کد می‌توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور، وارد پنل معاملات شوید. هر یک از کارگزاری‌های بورس، سامانۀ آنلاین مختص به خود را برای کاربران طراحی کرده است. معامله‌گران با وارد کردن نام کاربری و کلمۀ عبور می‌توانند وارد سامانۀ خرید و فروش سهام بورس شوند.

دسترسی به این سامانه‌ها اغلب از طریق سایت و اپلیکیشن‌ کارگزاری‌ها امکان پذیر است. برخی از سامانه‌های آنلاین معتبر شامل سامانه‌های معاملاتی کارگزاری مفید نظیر ایزی تریدر، مفید و تریدر و آنلاین پلاس هستند. سامانه‌های تدبیرگران نیز شامل اکسیر، سهام یاب و پرانا می‌باشند. برخی دیگر از سامانه‌های خرید و فروش آنلاین کارگزاری مبین سرمایه شامل آنلاین پلاس و سامانۀ کارگزاری آگاه هستند.

شارژ حساب کارگزاری

مشخصاً پیش از اقدام به فروش سهام بورس باید مقداری سهام در سبد خود داشته باشید. تا چیزی نخریده باشید قادر به فروش نخواهید بود. به این منظور و برای خرید سهام بورس می‌توانید به 3 طریق عمل کنید:

 • شارژ آنلاین از طریق پرداخت شتاب یا واریز آنی: در این روش، حساب کاربری را با داشتن اطلاعات کارت، CVV2 و رمز پویا شارژ کنید. سقف واریز وجه در شارژ آنلاین 50 میلیون تومان است. بنابراین اگر قصد خرید مبالغ بیشتر دارید باید طی چند روز اقدام به این کار کنید.
 • واریز نقدی و ثبت فیش واریزی: در این روش افرادی که قادر به واریز آنلاین نیستند با واریز نقدی پول می‌توانند حساب خود را شارژ کنند. به این منظور سرمایه‌گذار با مراجعه به بانک، مبلغ مورد نظر را بر اساس اطلاعات واریزی انجام داده و با ارسال فیش واریز وجه، حساب وی شارژ خواهد شد.
 • اتصال حساب کارگزاری به حساب بانک: در این شیوه سرمایه‌گذاران با متصل کردن حساب کارگزاری خود به حساب بانکی، خرید و فروش سهام بورس را از طریق حساب بانکی انجام می‌دهند. بدین ترتیب دیگر نیازی به طی کردن مرحلۀ واسطۀ شارژ وجود نخواهد داشت. این سرویس تنها برای بانک‌های ملت و سامان در دسترس است.

 

ثبت سفارش خرید سهام

جست و جوی نام نماد بورسی

برای پیدا کردن نام نماد بورسی به منظور پیدا کردن سهام مورد نظر باید از کادر موجود در بالای صفحه، نام نماد را نوشته و روی دکمۀ ذره بین کلیک کنید. با یافتن نماد سهام و کلیک روی آن، اطلاعات مربوط به سهام مورد نظر به نمایش در می‌آید. این اطلاعات شامل جدول عرضه و تقاضا، مشخصات نماد، نمودار روند رشد و نزول سهام و اطلاعات مربوط به حجم خرید و فروش است. این اطلاعات در تایم معاملاتی مورد نظر به شما نشان داده خواهد شد.

 ثبت سفارش خرید سهام

پس شارژ کردن حساب و پیدا کردن نماد مورد نظر، نوبت به ثبت سفارش خرید سهام به مقدار لازم است. در صفحۀ هر نماد، دو گزینۀ خرید و فروش وجود دارند. گزینۀ خرید به رنگ سبز مشخص شده که برای خرید سهام باید روی آن کلیک کنید. در بالای صفحۀ نماد، دو کادر به رنگ‌های آبی و قرمز وجود دارند. کادر آبی مشخص کنندۀ تقاضا و کادر قرمز مربوط به عرضۀ سهام است. با بررسی این دو کادر و قیمت‌های ارائه شده توسط معامله‌گران دیگر می‌توانید اقدام به خرید سهام بورس کنید.

دو نوع ثبت سفارش خرید برای سهام وجود دارد. به این منظور هم می‌توانید میزان سرمایۀ خود را وارد کنید و هم می‌توانید تعداد سهم‌های لازم برای خرید را مشخص نمایید. کادر قیمت مربوط به قیمت مورد نظر برای خرید هر سهم است. همواره باید سعی کنید قیمت پیشنهادی خود را در بازۀ روز پیشنهاد دهید. در هنگام ثبت سفارش خرید سهام به کادر نارنجی نیز توجه کنید. این کادر مربوط به میزان کارمزد کارگزاری برای انجام معاملۀ شماست. گاهی ممکن است این مبلغ چشمگیر باشد. بنابراین توجه به آن را از یاد نبرید.

خرید و فروش در بورس

تأیید سفارش و افزودن به پرتفوی سرمایه گذار

پس از تأیید خرید، سهام مورد نظر در قیمت و حجم تعریف شده برای شما منتقل خواهد شد. این مرحله منوط به این است که فروشنده‌ای حاضر به فروش سهام خود به قیمت و حجم پیشنهادی شما باشد. برای اطمینان از انجام شدن کامل خرید سهام، کافیست در منوی سمت راست صفحه روی گزینۀ پرتفوی لحظه‌ای کلیک کنید. با ورود به این بخش تمام نمادهای خریداری شده توسط شما، قیمت خرید، آخرین قیمت و میزان سود و ضرر شما نشان داده می‌شود.

ثبت سفارش فروش سهام

پس از خرید سهام در بازار بورس، بنا به استراتژی‌های معاملاتی‌تان لازم است بخشی از سهام‌تان را بفروشید. فروش سهام بورس یا برای کسب سود انجام می‌شود یا آن را از سراشیبی ضرر نجات می‌دهد. گاهی نیز تنها نیاز به پول نقد دارید و مجبور به فروختن سرمایه‌تان هستید. در این مرحله باید روی پرتفوی خود رفته و نماد مورد نظر را انتخاب کنید.

با کلیک روی گزینۀ قرمز رنگ فروش، کادر تعداد سهام و قیمت پیشنهادی را پر کنید. مراقب باشید که شما در این مرحله در حال فروش سهام‌تان هستید. پس باید سعی کنید آن را به بهترین قیمت بفروشید. در این مرحله نیز باید مراقب کادر نارنجی (کارمزد کارگزاری) باشید. این کادر هنگام فروش، میزان سود شما را نیز نشان می‌دهد.

مرحلۀ آخر: دریافت وجه و واریز به حساب

برای برداشت وجه از حساب کارگزاری و واریز آن به حساب بانکی، روی گزینۀ تقاضای وجه کلیک کنید. در بالای صفحه سه گزینه شامل سه تاریخ و محدودیت برداشت وجود دارند. این تاریخ‌ها اغلب از سه روز کاری آینده شروع می‌شوند و زمان واریز وجه توسط کارگزاری را نشان می‌دهند. با انتخاب یک تاریخ و مشخص کردن مبلغ برداشت باید منتظر باشید تا کارگزاری، مبلغ را به شماره حساب شما انتقال دهد. دریافت وجه تنها از طریق همان شماره حساب بانکی که هنگام ثبت نام و دریافت کد بورسی وارد کرده‌اید امکان پذیر خواهد بود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.