راز موفقیت ایلان ماسک – افق ارزهای دیجیتال از نگاه صاحب شرکت تسلا

16

شاید امروزه کم‌تر کسی باشد که در مورد این کارآفرین چیزی نشنیده باشد. انتظار می‌رود که میلیون‌ها انسان، این فرد را الگوی خود قرار داده‌اند و رویای هر یک از این افراد رسیدن به جایگاه فعلی او می‌باشد. در این مقاله زندگی‌نامه ایلان ماسک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

زندگی‌نامه ایلان ماسک

ایلان ریو ماسک در 28 ژوئن 1971 در پرتوریا، آفریقای جنوبی متولد شد. او در کودکی آنقدر در رویاهای خود در مورد اختراعات گم شده بود که والدینش او را برای تست شنوایی پیش پزشک بردند. در سن 10 سالگی والدینش از یکدیگر جدا شدند و او مجبور بود با پدرش زندگی کند. ایلان ماسک یک برادر و یک خواهر دارد. در همان 10 سالگی به کامپیوتر علاقه‌مند شد و برنامه نویسی را آموخت. در سن 12 سالگی اولین بازی خود به نام Blastar را به فروش رساند.

در دوران دبستان بسیار درونگرا و کتابخوان بود به همین دلیل تا سن 15 سالگی مورد آزار و اذیت همکلاسی‌هایش قرار می‌گرفت. در همان سنین بود که برای دفاع از خود، کشتی و کاراته را آموخت. مادرش مای ماسک، یک مدل کانادایی بود و پدرش ارول ماسک یک مهندس ثروتمند اهل آفریقای جنوبی بود. ایلان ماسک دوران کودکی‌اش را در کنار برادرش کیمبال و خواهرش توسکا در آفریقای جنوبی گذراند.

زندگی‌نامه ایلان ماسکتحصیلات ایلان ماسک

در سال 1989 در سن 17 سالگی به کانادا مهاجرت کرد تا در دانشگاه کوئینز ادامه تحصیل دهد و از خدمت اجباری در ارتش آفریقای جنوبی اجتناب کند. در سال 1992 ایلان ماسک کانادا را ترک کرد و در رشته تجارت و فیزیک در دانشگاه پنسیلوانیا پذیرش گرفت.

در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شد و برای مدرک کارشناسی ارشد فیزیک را انتخاب کرد. پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، راهی کالیفرنیا شد تا فیزیک انرژی را در مقطع دکترا تحصیل کند. فارغ التحصیلی او در مقطع دکترا با رونق اینترنت همراه بود.

راز موفقیت ایلان ماسک در تجارت چیست؟

ایلان ماسک با پشت سر گذاشتن جف بزوس، بنیانگذار آمازون، ثروتمندترین فرد جهان شد. پس برای خیلی از افراد راز موفقیت او مهم است. طی صحبتی که با او شده بود، 6 راز موفقیتش را بیان کرده است که با شما به اشتراک می‌گذاریم.

پول مهم نیست!

در مصاحبه‌ای که در سال 2014 صورت گرفت، بیان کرد که پول برای او مهم نیست و طرفدارانش بهترین سرمایه او هستند.

به دنبال علایق خود باشید

ایلان ماسک معتقد است که آنچه را در رویا دارید، عملی کنید. به همین خاطر پول برای او مهم نیست و فقط بدنبال عملی کردن علایق خود است.

از بزرگ فکر کردن نترسید

یکی از موارد قابل توجه که در شرکت‌های ایلان ماسک مشاهده می‌شود، جسور بودن افراد سازمانش است. او می‌خواهد صنعت خودروسازی را متحول کند، زندگی بر روی مریخ را محیا سازد، هوش مصنوعی را در مغز انسان ادغام کند و قطارهای فوق سریع در تونل خلاء را بسازد. همه پروژه‌های او نوعی از تخیلات هستند که در مجله کودک سال 1980 می‌خوانید. او تمام این ایده‌ها را از کتاب‌ها و فیلم‌هایی که در کودکی دیده الهام گرفته است.

ریسک پذیر باشید

ایلان ماسک در سال 2002 تمام سهام دو شرکت Zip2 و PayPal را فروخت و تصمیم داشت نیمی از دارایی خود را سرمایه گذاری کند و نیمی دیگر را پس انداز کند. اما اینطور پیش نرفت و تمام سرمایه خود را در تسلا و اسپیس ایکس سرمایه گذاری کرد. سه پرتاب اول اسپیس ایکس با شکست مواجه شد و تسلا با انواع مشکلات تولید، طراحی و تامین قطعات دست و پنجه نرم می‌کرد.

منتقدان را نادیده بگیرید

در سال 2014 چیزی که او را بسیار ناراحت کرده بود، نظرات مفسران و منتقدان بود. در اکثر وبلاگ‌ها تاریخ مرگ تسلا را چاپ می‌کردند اما ماسک آن‌ها را رد می‌کرد و به تلاش خود ادامه داد.

از کار خود لذت ببرید

طی آخرین مصاحبه‌ای که با وی صورت گرفته است، ایلان ماسک 120 ساعت در هفته کار می‌کند تا تولید تسلا 3 در مسیر خود حرکت کند و گفته است که از کار کردن خود لذت می‌برد.

ایلان ماسک صاحب چه شرکت‌هایی است؟

ایلان ماسک از جمله مشهورترین کارآفرینان دنیای فناوری محسوب می‌شود و بعنوان یکی از ده شخصیت تأثیر گذار دنیا برگزیده شده است و بنیانگذار شرکت‌های زیر می‌باشد.

☑ Zip2 Corporation

ایلان ماسک اولین شرکت خود را با نام Zip2 Corporation در سال 1995 به همراه برادرش کیمبال ماسک راه اندازی کرد. این شرکت در زمینه راهنمای شهر آنلاین فعالیت داشت و در سال 1999 تمام سهام آن را فروخت.

ایلان ماسک صاحب شرکت‌ Zip2 Corporation

☑ PayPal

در سال 1999، ایلان و کیمبال ماسک از پول فروش Zip2 خود برای تأسیس X.com، یک شرکت خدمات مالی و پرداخت آنلاین استفاده کردند. خرید X.com در سال بعد منجر به ایجاد PayPal شد که امروزه شناخته شده است. در سال 2002 ایلان ماسک سهام شرکت خود را با مبلغ 1.5 میلیارد دلار به eBay واگذار کرد.

PayPal

☑ SpaceX

ایلان ماسک سومین شرکت خود به نام Space Exploration Technologies Corporation یا SpaceX را در سال 2002 با هدف ساخت فضاپیما برای سفرهای فضایی تجاری تاسیس کرد. تا سال 2008 ، اسپیس ایکس به خوبی تأسیس شد و ناسا قرارداد حمل بار برای ایستگاه فضایی بین المللی – با برنامه ای برای حمل و نقل فضانوردان در آینده – را به این شرکت واگذار کرد تا جایگزین ماموریت‌های شاتل فضایی خود ناسا شود.

در 22 مه 2012، ایلان ماسک و اسپیس ایکس زمانی تاریخ ساز شدند که این شرکت موشک فالکون 9 خود را با کپسول بدون سرنشین به فضا پرتاب کرد. این وسیله نقلیه با 1000 پوند تجهیزات برای فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شد و این اولین باری بود که یک شرکت خصوصی، فضاپیمایی را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کرد. در مورد این موفقیت، ماسک گفت: من احساس می کنم بسیار خوش شانس هستم … برای ما مانند بردن سوپر جام است.

SpaceX

☑ Tesla Motors

در سال 2003 ایلان ماسک، پنجمین شرکت خود را در زمینه ساخت ماشین‌های برقی و پنل‌های خورشیدی تاسیس کرد. هدف از بنیانگذاری این شرکت، تولید انبوه ماشین‌های برقی با مصرف کم بود و در نهایت موفق شد.

Tesla Motors

ایلان ماسک در تسلا چه می‌کند؟

ایلان ماسک بنیانگذار، مدیرعامل و طراح محصولات تسلا موتورز است، شرکتی که در سال 2003 تاسیس شد و به تولید خودروهای برقی ارزان قیمت و بازار انبوه و محصولات باتری و پنل‌های خورشیدی اختصاص داده است. ایلان ماسک بر توسعه محصولات، مهندسی و طراحی این شرکت نظارت می‌کند. در سال 2018 ریاست تسلا را کنار گذاشت دوباره به قلب کارخانه تسلا رفت تا توسعه این شرکت را پیش ببرد. ایلان ماسک تسلا را دوستدار محیط زیست می‌داند.

طرح ایلان ماسک برای سفر به مریخ

ایلان ماسک در سال 2017 طرحی را ارائه داد که توسط یک سفینه فضایی 31 موتوره، قادر به حمل 100 دستگاه بود. ماسک قصد داشت اولین ماموریت باری را با این وسیله نقلیه به مریخ در سال 2022 راه اندازی کند و به عنوان بخشی از هدف اصلی خود برای سفر به مریخ می‌دانست. حتی ایلان ماسک ایده ارسال گلخانه کوچکی را به مریخ ارائه کرد تا دولت آمریکا را برانگیزد بودجه بیشتری به ناسا بدهد. تلاش‌های ایلان ماسک برای زندگی در مریخ هنوز هم ادامه دارد تا به رویای بچگی خود برسد.

طرح ایلان ماسک برای سفر به مریخ

ارزهایی که ایلان ماسک حمایت می‌کند

این روزها بازار ارزهای دیجیتال بسیار داغ است. ایلان ماسک خود را از این بازار جدا ندانست و پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشت. حتماً در مورد حمایت ایلان ماسک از ارز دیجیتال و توئیت‌های او در مورد برخی از ارزها را شنیده‌اید. ابتدا ماسک از ارز بیت کوین حمایت کرد تا جایی که اعلام کرد هر تسلا، یک بیت کوین. اما دیری نگذشت که به دلیل مصرف انرژی بیت کوین، ایلان ماسک پشت بیت کوین را خالی کرد و علاقه خود را به دوج کوین نشان داد.

ارزهایی که ایلان ماسک حمایت می‌کند

همچنین ایلان ماسک ارزهای شیبا و ترون را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد که باعث پامپ این ارزها شد. به گفته او ارز دوج کوین رقیب سرسختی برای بیت کوین و اتریوم است. ایلان ماسک اعلام کرد که علاوه بر تسلا، شرکت اسپیس ایکس هم در پورتفولوی خود بیت کوین نگهداری می‌کند. هنوزه کسی متوجه نشده است که ایلان ماسک با دوج کوین چه نقشه ای دارد.

ایلان ماسک به تازگی اعلام کرده که سیستم اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را در سراسر جهان به جز قطب، برای تمامی کشورها، حتی مناطق روستایی که دسترسی به اینترنت ندارند، فراهم می‌کند تا بدون نیاز به اتصال، هر نقطه از کره خاکی به اینترنت پر سرعت دسترسی داشته باشند. ایلان ماسک اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را دریچه جدیدی به دنیای اینترنت می‌داند. بی دلیل نیست که این فرد، الگوی هزاران نفر باشد.

تورک اپ بلاگ، منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی قوم تورک زبان ایران
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.