معرفی شهر آنکارا ترکیه

14

ترکیه کشوری است که در 29 اکتبر 1923 بر روی ویرانه‌های امپراتوری فروپاشیده عثمانی تأسیس شد. چراکه تا این تاریخ، بنیانگذاران ترکیه، هم با کشورهایی که امپراتوری عثمانی را اشغال کرده بودند و هم با حاکمان امپراتوری عثمانی به مدت چهار سال مبارزه می‌کردند. این جنگ از شهر آنکارا شروع و خبر تشکیل جمهوری ترکیه نیز در همانجا به همگان اعلام شد. از این رو آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه انتخاب شد. این پیش زمینه ای از دلایل اهمیت و توجه به آنکارای ترکیه بود که در این مطلب از وبلاگ تورک‌اپ بیشتر به آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

آنکارا؛ دومین شهر بزرگ و پایتخت ترکیه

آنکارا یکی از شهرهای ترکیه است که بیش از 5 میلیون نفر جمعیت دارد. بنابراين، به دومین شهر بزرگ ترکیه تبدیل شده است. اکثریت جمعیت پایتخت از نظر ملیت، ترک هستند. البته کردها، یونانی‌ها، ارمنی‌ها، عرب‌ها و نمایندگان سایر اقوام نیز در این شهر زندگی می‌کنند.
در سالهای اخیر، تجارت، صنعت و فعالیت‌های سیاسی در شهر آنکارا؛ پایتخت ترکیه توسعه یافته است. در این شهر که موزه‌های ملی مهمی را در آن می‌بینیم، سفارت‌خانه‌ها و دفاتر هیئت دیپلماتیک کشورهای مجاور و مقبره کمال آتاتورک نیز قرار دارند. جالب است بدانید به دلیل موقعیت ضعیف ژئواستراتژیک استانبول، پایتخت را از استانبول به این شهر منتقل کرده‌اند.
آنکارا یک شهر داخلی است و به همین دلیل دارای آب و هوای خشک، با تابستان‌های گرم، زمستان‎های سرد و بهار و پاییز بارانی است. این شهر مدرن دارای ساختمان‌های دولتی و ایالتی، دانشگاه‌های بزرگ، پایگاه‌های نظامی، کنسولگری‌ها و زندگی شبانه پر جنب و جوش است.

موقعیت شهر آنکارا چگونه است؟

شهر آنکارا در انتهای شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی، در ارتفاع 850 متری از سطح دریا قرار دارد. این شهر در سمت چپ رودخانه انگوری، شاخه‌ای از رودخانه ساکاریا (Sangarius)، در پای تپه‌ای شیب‌دار و صخره‌ای قرار گرفته است که ارتفاع آن به 170 متر می‌رسد.
آنکارا، مرکز استانی به همین نام است که عمدتاً دارای زمین‌های حاصلخیز با مناطق جنگلی در شمال شرقی و زمین‌های کشاورزی در جنوب است. این شهر آب و هوایی قاره‎ای دارد و  از شمال با استان‎های Cankiri و Bolu، از غرب با Eskisehir، از جنوب با قونیه و Aksaray و از شرق با Kirikkale و Kirsehir همسایه است. ناگفته نماند که شهر آنکارا از طریق جاده و راه آهن به خوبی به سایر نقاط کشور متصل شده است، همچنین یک فرودگاه بین المللی بزرگ نیز در آن وجود دارد.

نگاهی گذرا به تاريخچه شهر آنكارا

بر اساس نتایج تحقیقات باستان شناسی، اولین سکونتگاه‌های انسانی در قلمرو شهری مدرن مربوط به دوره نوسنگی است. این سرزمین‌ها بخشی از پادشاهی هیتی‌ها بود. در سال 248 قبل از میلاد، ایالتی از قبایل گالاتیان وجود داشت. اعتقاد بر این است که آنها، آنکارا را به این اسم نامگذاری کرده‌اند. “آنکارا” در اصل شبیه “آنکیرا” بود که در سلتیک باستان به معنای “لنگر” است. در قرون IV-XI این شهر بخشی از امپراتوری بیزانس بود. با وجود این، آنکارا مدام مورد حمله فارس‌ها و اعراب قرار می‌گرفت تا اینکه در سال 1071 سلطان سلجوقی این شهر را تصرف کرد.
در طول صد سال بعد، آنکارا به طور متناوب تحت قدرت ترک‌ها و بیزانس بود تا اینکه سرانجام در سال 1183 قدرت ترکیه در منطقه برقرار شد. در آن زمان آنکارا را اغلب آنگورا می‌نامیدند که دلیل نامگذاری آن، پشم معروف آنگورا است که در آنجا خرید و فروش می‌شد.
در آغاز قرن پانزدهم، نبرد آنگورا بین دو سلطان رخ داد که باعث ویرانی شهر شد. اما آنکارا به سرعت بهبود یافت و بخشی از امپراتوری عثمانی شد. پس از جنگ جهانی اول که باعث شکست امپراتوری عثمانی شد، این شهر محل سکونت رهبر جنبش آزادی ‌بخش ترکیه، یعنی آتاتورک بود. در سال 1923 استقلال ترکیه اعلام شد و آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه انتخاب شد. از آن زمان دوران شکوفایی کشور و پایتخت آن آغاز شده و کارخانه‌ها و خانه‌های مدرنی در این شهر ساخته شدند. جاده‌ها در حال بهبود و توسعه بودند و شرکت‌های بازرگانی، بیمه و بانک ها نیز کم کم ظاهر شدند. بدین ترتیب امروزه آنکارا یک شهر مدرن باشکوه است که فضای شرق باستان را حفظ کرده است.

مهمترین دیدنی‌های شهر آنکارا

در آنکارا مساجد باشکوه، قلعه‌های تاریخی، موزه‌های منحصر به‌ فرد، پارک‌های باشکوه، بازارهای زیبا و رستوران‌های سنتی رنگارنگ و اکتشافات شگفت انگیز در انتظار گردشگران این شهر است. پس اگر عازم آنکارا هستید، بهتر است فهرستی از مکان‌هایی که می‌خواهید از آنها بازدید کنید را از قبل تهیه کنید تا هیچ دیدنی قابل توجهی را از دست ندهید.

سخن پايانی

در این مقاله از تورک‌اپ از حمام‌های رومی، مساجد و مقبره‌های باشکوه و موزه‌های منحصر به فرد آنکارا سخن گفتیم که بازدید از آنها دوستداران دوران باستان را به وجد می‌آورد. فضای شرقی شهر هم پر از مناره‌های مساجد با پس ‌زمینه ساختمان‌های مدرن سر برافراشته‌ است، رستوران‌های شیک هم با قهوه‌خانه‌های سنتی همزیستی دارند و خرید در بوتیک‌ها را می‌توان با خرید در بازارهای رنگارنگ ترکیب کرد. پس در یک جمله می‌توان گفت که آنکارا، شهری است که بازدید از آن برای مدت طولانی در یادها باقی می‌ماند. پس اگر شما نیز با خواندن این مقاله، برای بازدید از شهر آنکارا، پایتخت ترکیه ترغیب شده‌اید، هر چه سریعتر اقدامات لازم برای سفر را انجام دهید یا  اگر تجربه‌ای از سفر به این شهر دارید آن را با ما و دیگر خوانندگان وبلاگ به اشتراک بگذارید.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.