نکات مهم برای انتخاب پرده متناسب با طراحی دکوراسیون داخلی منازل

13

اگر در مرحله خرید پرده برای خانه خود هستید، لازم است بدانید این انتخاب، گامی بسیار مهم در تعیین سبک دکوراسیون منزل شماست. پرده‌ای که انتخاب می‌کنید تا مدت‌ها مهمان منزل شما خواهد بود، بنابراین قبل از خرید، از متناسب بودن آن با سلیقه و سبک چیدمان خانه خود اطمینان حاصل نمائید. با در نظر گرفتن چند نکته کلیدی، می‌توانید انتخابی صحیح برای پرده‌ فضاهای مد نظرتان داشته باشید. در ادامه این مقاله به تشریح نکات مهم در انتخاب پرده خواهیم پرداخت.

راهنمای انتخاب پرده مناسب منزل

قبل از هر اقدامی مشخص کنید این پرده را برای چه فضایی در نظر دارید، این امر تاثیر به سزایی در انتخاب رنگ، جنس، طرح و ابعاد پرده شما دارد. همچنین پرده مناسب برای در یا پنجره نیز با هم در موارد زیادی تفاوت دارند. برای ورود به مرحله انتخاب پرده بهتر است ابتدا با پارامتر‌های عمومی تاثیرگذار بر نوع پرده آشنا شوید. توجه به این موارد می‌تواند به شما کمک کند تا مانند یک طراح داخلی، حرفه‌ای انتخاب کنید. در این بخش به توضیح بیشتر این موارد می‌پردازیم.

 • پارچه

پارچه یک پارامتر تاثیرگذار بر روی انتخاب پرده است زیرا به خانه اجازه می دهد نفس بکشد. پارچه‌های کلفت از ورود نور و جریان هوای آزاد جلوگیری می‌کنند، در حالی که برای مناطق سردسیر انتخاب مناسبی خواهند بود. کیفیت پارچه خریداری شده بر روی طول عمر و زیبایی ظاهری آنها تاثیرگذار است، بنابراین اگر قصد دارید مدت بیشتری از پرده خود استفاده کنید، به سراغ پرده‌هایی با کیفیت پارچه بالاتر بروید.

 • نور موجود در فضا

تابیدن نور خورشید در طول روز انرژی وگرمای بسیاری به فضای شما وارد می‌بخشد. نور خورشید منبع غنی ویتامین دی بوده، و تابش این نور بر روی روحیه و سطح انرژی افراد تاثیر زیادی دارد. اگر بهره‌مندی از این نعمت برای شما اهمیت دارد، بهتر است پرده‌‌هایی با رنگ روشن و ضخامت کمتر را در لیست خرید خود قرار دهید. همچنین برای فضاهای کوچکتر که از نور کمی برخوردار هستند، انتخاب پرده‌‌های روشن و نازک جهت بزرگتر نشان دادن فضا پیشنهاد می‌گردد.

 • سبک دکوراسیون منزل شما

برای زیباتر جلوه دادن منزل خود، باید از یک الگوی خاص در دکوراسیون داخلی پیروی کنید. تمام وسایل و اکسسوری‌های منزل شما باید در یک گروه از سبک‌های چیدمان قرار داشته باشند تا هارمونی فضا به درستی حفظ شود. پرده نیز به عنوان عاملی تاثیر گذار درتعیین این الگو، از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

 • قیمت پرده

قیمت مورد نظر شما تاثیر زیادی در خرید پرده منزلتان خواهد داشت. طیف گسترده‌ای از این پرده‌ها با تنوع قیمت پیش روی شماست، در نتیجه نگران نباشید و تنها برای راحتی کار خود و سرعت بخشیدن به این فرآیند سقف هزینه‌ای که در نظر دارید را تعیین کنید. همچنین اگر بودجه شما اجازه می دهد، استفاده از طراحان دکوراسیون داخلی می تواند مزایای زیادی برایتان داشته باشد.

 • درنظر گرفتن سلیقه شخصی

در انتخاب پرده حتما سلیقه شخصی خود را در نظر بگیرید. فراموش نکنید شما در طول روز ساعات زیادی را در منزل می‌گذرانید و رضایت شما از انتخاب پرده، بر لذت‌بخش‌تر کردن این فضا برای شما تاثیر به سزایی دارد.

راهنمای انتخاب پرده مناسب منزل

چه ضخامت پارچه‌ای در انتخاب پرده باید در نظر بگیریم؟

عملکرد اصلی پرده ها کنترل میزان ورودی نور به یک فضا می‌باشد. اگر به محیطی تاریک‌تر احتیاج دارید ، پرده‌هایی با پارچه‌های ضخیم‌تر و تیره‌تر انتخاب کنید و در مقابل، اگر می‌خواهید ورود نور خورشید را به حداکثر برسانید، پارچه های ظریف و شفاف با رنگ هایی روشن را در نظر داشته باشید.

پارچه‌های نازکتر این امکان را به فضا می‌دهند تا حتی زمانیکه پرده‌ها کشیده هستند،  اتاق شما از میزانی نور بهره‌مند گردد. علاوه بر کنترل نور، باید به میزان هوایی که می‌خواهید در فضای شما در گردش باشد و حریم خصوصی مدنظر خود فکر کنید.

انتخاب جنس پرده

انتخب چنس پرده، به طور مستقیم بر روی سبک دکوراسیون داخلی منزل شما تاثیر گذار است. اگر سبک‌های لوکس و مجلل را می‌پسندید، به سراغ پارچه‌های ابریشمی، دانتل و یا مخمل بروید، و اگر سبک‌های ساده‌تر مد نظر شماست، پارچه‌های حریر و کتان را انتخاب کنید. میزان نور مورد نظر شما نیز در انتخاب پارچه تاثیر گذار خواهد بود، در نتیجه سعی کنید قبل از انجام خرید اطلاعات جامعی در رابطه با هر کدام از این پارچه‌ها کسب نمائید.

انتخاب جنس پرده

انواع پارچه مورد استفاده در پرده

جنس پارچه فقط در زیبایی آن تاثیرگذار نخواهد بود، بلکه بر روی نحوه شستشو، میزان انتقال نور به فضا و قیمت آن نیز موثر است. در این بخش شما را با چند نمونه از پارچه‌های موجود آشنا خواهیم کرد.

 • پنبه

پنبه یک انتخاب محبوب برای بسیاری از طراحان  است. پرده‌هایی که از این جنس هستند نیمه شفاف بوده و درنتیجه  نور مناسب و سطح متوسطی از حریم خصوصی را برای شما فراهم می‌کنند. پرده‌های پنبه ای اغلب با پارچه‌های دیگر ترکیب ‌می‌شوند تا جلوه‌ زیباتری داشته باشند. تمیز کردن پرده‌های پنبه‌ای نیز بسیار راحت است و این امر انتخاب را برای شما راحت‌تر خواهد کرد.

 • کتان

پرده‌های کتان کمی سنگین‌تر از پنبه هستند، در حالی که هنوز حالت اشرافی ندارند. آنها سطح متوسطی از نور را در کنار میزان بیشتری از حریم خصوصی برای فضای شما به ارمغان می‌آورند. تمیز کردن پارچه کتان کمی سخت تر از پنبه است، در نتیجه انتخاب مناسبی برای محیط هایی با گرد و خاک بیشتر نخواهند بود.

 • مخمل

پرده مخملی یکی دیگر از پرده‌های محبوب خانواده‌های ایرانی است. اگر به دنبال بیشترین حریم خصوصی ممکن هستید، این جنس پارچه بهترین گزینه برای شماست. سنگینی جنس این پارچه از ورود صدای بیرون، نور خورشید و هوای آزاد به فضای شما خودداری می‌کند. مخمل به عنوان پرده‌ای کاملا ضخیم مناسب‌ترین انتخاب برای اتاق خواب‌ها و افراد حساس به نور است. شستشو و نگهداری این پارچه‌ به نسبت دشوار‌ می‌باشد، بنابراین اگر این موضوع برای شما نگران کننده است، بهتر است به سراغ این پارچه‌ نروید.

 • ابریشم

ابریشم یک پارچه زیبا و مجلل است که برای تولید طیف گسترده ای از انواع پرده استفاده می‌شود. این دسته از پرده‌ها نیمه شفاف و نیمه کدر هستند و بسته به ضخامت ابریشم آنها، میزان نور ورودی به فضای شما را کنترل می‌نمایند. ابریشم یک انتخاب رایج در سبک پرده‌های کلاسیک و نئوکلاسیک بوده و در رده پرده‌های گران قیمت‌تر قرار دارند. تمیز کردن ابریشم دشوار است و معمولاً هزینه‌های نگهداری آن انتخاب را برای بسیاری از افراد سخت می‌کند.

 • توری

توری پارچه ای شفاف است، بنابراین اگر به دنبال ایجاد یک فضای روشن همراه با گردش هوای بالا هستید، این جنس پارچه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. توری کمترین حریم خصوصی را برای افراد به همراه دارد و معمولا برای فضای اتاق خواب‌ها به کار برده نمی‌شود. پرده‌های توری بیشتر در آشپزخانه ها، اتاق نشیمن یا هر قسمت دیگری از خانه که نور بیشتری احتیاج دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای ایجاد فضایی مجلل‌تر این پرده‌ها را می‌توان با پارچه های سنگین‌تر ترکیب نمود.

 • مواد مصنوعی

مواد مصنوعی برای تولید پرده در خانه‌هایی با سبک مدرن بسیار محبوب شده اند. این پرده‌ها نسبت به الیاف طبیعی ارزان تر بوده و معمولاً تمیز کردن آنها نیز آسان است. همچنین پارچه‌های مصنوعی می‌توانند نمای پارچه های طبیعی را به بیننده جلوه دهند و برای افرادی که به دنبال به حداقل رساندن هزینه‌ها هستند مناسب می‌باشند.

 • حریر

این پارچه‌ها عموما نازک بوده و در دسته پرده‌های شفاف و نیمه شفاف قرار می‌گیرند. برای فضاهایی با دکوراسیون مدرن از پرد‌های حریر در رنگ‌های ملایم استفاده ‌می‌گردد. همچنین قیمت مناسب و شستشوی راحت آنها، مزیت رقابتی این پارچه‌ها نسبت به سایرین محسوب می‌شود.

 • حریر و دانتل

برای مجلل‌تر کردن فضا از ترکیب حریر و دانتل استفاده ‌می‌شود. به کار گیری از رنگ‌های مکمل در این پارچه‌ها می‌تواند به زیباتر شدن فضای شما کمک کند. این پرده‌ها را بیشتر در سبک‌های کلاسیک و فضاهای وسیع‌تر میبینیم. هرچند شستشوی پارچه دانتل از حریر دشوارتر می‌باشد، اما زیبایی و قیمت متعادل آن، دلیلی بر قرار گرفتن در لیست خرید بسیاری از افراد می‌باشد.

 • ساتن

این نوع پارچه نیز برای خانه‌هایی با سبک دکوراسیون ساده پیشنهاد نمی‌گردد. البته کاربرد اصلی این نوع پارچه‌ها در آستر زدن برای پرده، در جهت بالاتر بردن عمر رویه پرده می‌باشد. مخصوصا برای پارچه‌های گران‌قیمت‌تر نظیر ابریشم، توصیه می‌شود حتما از آستر برای حفظ آن در مقابل نور مستقیم خورشید استفاده کنید. این پارچه یکی از گزینه‌های محبوب در طراحی دکوراسیون داخلی منازل در سال 2021 می‌باشد.

انواع پارچه مورد استفاده در پرده

در طراحی و دکوراسیون داخلی تمام فضاها عناصر مختلفی نقش دارند که اهمیت آن‌ها در چگونه دیده شده فضاست. اکسسوری‌ها از جمله این عناصر هستند که به زیباتر دیده شدن فضا کمک می کنند.

انتخاب اکسسوری برای پرده تا حد زیادی به سلیقه و سبک دکوراسیون داخلی فضای شما بستگی دارد. استفاده از برخی از این لوازم ضروری نبوده و تنها به زیباتر جلوه دادن پرده شما کمک می‌کنند. در مقاله  انتخاب اکسسوری برای پرده به تشریح این لوازم جانبی و کارکرد آنها پرداخته‌ایم.

انواع مختلف پرده

انتخاب سبک پرده مناسب برای فضای شما می‌تواند یک فرآیند چالش برانگیز ‌باشد. با داشتن اطلاعات کافی در رابطه با کاربرد هر یک از آنها قادر به انتخابی درست و متناسب با نیاز خود خواهید بود. پرده‌‌ها بر حسب کارکردشان به انواع زیر تقسیم می‌گردند:

✔ پرده کرکره

این پرده‌ها در انواع افقی و عمودی موجود می‌باشند و برای محیط‌هایی که نیاز به نور بیشتری دارند انتخاب می‌گردند. پرده‌های کرکره بر حسب نوع آنها، دارای ورقه‌های در دو جهت عمودی و افقی بوده و به وسیله‌ی اهرمی باز و بسته می‌شوند. بیشترین کاربرد پرده کرکره در محیط‌های اداری و یا آشپزخانه منازل بوده و نصب و نگهداری آن به نسبت سایر پرده‌ها راحت‌تر می‌باشد.

✔ پرده شید زبرا

این پرده دولایه می‌باشد و می‌توان با تنظیم آن نور را به طور کامل به محیط وارد کرده و یا جلوی ورود آن را گرفت. این پرده‌ها برای محیط‌هایی با سبک دکوراسیون داخلی مدرن کاربرد دارند و طراحان زیادی از آنها در پروژه‌های خود به عنوان پرده‌های فانتزی ظریف استفاده می‌کنند.

✔ پرده شید رول

این دسته از پرده‌های شید یک لایه می‌باشند و همانند پرده‌های شید زبرا به راحتی قادر به تنظیم نور ورودی به فضا هستند. پرده‌ شید رول دارای تنوع زیادی در طرح و رنگ بوده و همین امر سبب افزایش به کار گیری از آن در محیط‌های متفاوت اداری، فروشگاهی و منازل مسکونی گردیده است.

انواع مختلف پرده

تاثیر انتخاب پرده بر دمای محیط

آب و هوای محل زندگی شما تاثیر زیادی بر روی انتخاب پرده شما دارد. اگر در مناطق سردسیر سکونت دارید، پرده‌های کلفت‌تر برای شما گزینه مناسب‌تری خواهند بود، با این کار شما به حفظ گرمای داخل اتاق کمک کرده و از هدر رفتن انرژی جلوگیری خواهید کرد. در مقابل اگر محل سکونت شما آب و هوایی گرم دارد، توصیه می‌شود از پارچه‌های نازک‌تر مانند حریر، جهت افزایش گردش هوا استفاده نمائید. برای مناطق متعادل از جهت اقلیمی نیز سلیقه شما و شرایط بدنی اعضاء خانواده، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار خواهد بود.

اهمیت بافت در انتخاب پرده

بافت پارچه بیشتر از هر چیز در تنظیم میزان نور ورودی به فضای شما موثر خواهد بود. بافت‌های ضخیم‌تر فضا را تاریک کرده و حریم شما را خصوصی‌تر می‌نمایند، در حالی که پارچه‌های نازک‌تر اتاق را روشن‌ کرده و فضا را بزرگتر جلوه می‌دهند. معمولا پارچه‌های مخمل بیشترین محافظت از نور را به همراه خواهند داشت و برای فضاهایی که حفظ آرامش در آن اهمیت بسیاری دارد، کاربرد  فراوانی دارند.

اهمیت بافت در انتخاب پرده

اثر گذاری و اهمیت الگو و رنگ در انتخاب پرده

می‌توان گفت زیبایی پرده مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در انتخاب آن خواهد بود که  عواملی مانند رنگ و طرح مناسب، در این مرحله بسیار تعیین کننده می‌باشند. اگر فضای شما کوچک بوده و یا از نور کمی برخوردار است، از استفاده از پرده‌هایی با طرح‌های شلوغ و درشت خودداری نمائید. ب

رای فضاهای مینیمال انتخاب رنگ‌های ملایم مانند کرم، طوسی روشن، سفید و گلبهی توصیه می‌گردد. سعی کنید رنگ پرده خود را با رنگ فرش و مبلمان در آن فضا هماهنگ کنید و از ترکیب رنگ‌های تند در کنار یکدیگر دوری نمائید. طیف رنگ‌های آبی و سبز برای اتاق خواب و فضاهای استراحت گزینه مناسبی خواهند بود، در حالی که برای اتاق نشیمن و پذیرایی رنگ‌های روشن و گرم‌ کاربرد بیشتری دارند.

رنگ‌های قرمز و نارنجی انرژی زیادی به فضا می‌بخشند و استفاده از آنها در فضای آشپزخانه و یا اتاق کودکان رایج‌تر است. فراموش نکنید رنگ دیوارها تاثیر به سزایی در انتخاب رنگ پرده خواهد داشت، به طورمثال قرارگیری پرده در کنار دیوار هم‌رنگ آن باعث از بین بردن جلوه پرده می‌گردد. با نصب پرده مناسب می‌توانید در فضا شکست ایجاد کنید و محیط منزلتان را از یکنواختی خارج کنید.

انتخاب عرض مناسب برای پرده

بهترین راه برای انتخاب عرض مناسب برای پرده، اندازه‌گیری عرض پنجره مورد نظر خود با احتساب 6 تا 20 سانتی‌متر اضافه‌تر از دو طرف می‌باشد. این اندازه را باید بسته به میزان نور ورودی دلخواهتان، 1.5 تا 3 برابر کنید. اگر قصد دارید از نور بیشتری بهره‌مند گردید عرض پنجره را بزرگتر در نظر بگیرید. میزان چین پرده شما نیز در تعیین عرض آن تاثیرگذار است، هر چه پرده چین بیشتری داشته باشد عرض آن نیز باید بیشتر در نظر گرفته شود.

ارتفاع مناسب برای پرده‌ها

 برای تعیین ارتفاع مناسب پرده، ابتدا باید نوع آویز آن را تعیین کنید. نحوه آویز پرده به طور کلی به سه نوع تقسیم می‌گردد.

 • شناور

در این نوع آویز پرده به زمین نمی‌رسد و به عبارتی در هوا معلق می‌باشد. بهتر است برای این پرده‌ها 3 سانتی‌متر فاصله تا کف زمین در نظر بگیرید.

 • بلند

این پرده‌ها بر روی زمین کشیده می‌شوند و این امر نگهداری و نظافت آنها را برای شما سخت‌تر خواهد کرد. بیشترین کاربرد پرده‌های بلند در فضاهای لوکس و کلاسیک می‌باشد. ارتفاع این پرده‌ها را 15 سانتی‌متر بلندتر از ارتفاع پنجره تا کف زمین در نظر می‌گیرند.

 • مماس

این نوع از پرده‌ها هم‌سطح با کف زمین قرار دارند و پرکاربردترین نوع پرده در فضاهای مدرن به شمار می‌روند. برای حفظ زیبایی این پرده‌ها، در اندازه‌گیری ارتفاع پنجره تا سطح زمین دقت زیادی داشته باشید.

ارتفاع مناسب برای پرده‌ها

با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله در رابطه با اهمیت انتخاب پرده، پیشنهاد می‌گردد قبل از اقدام برای خرید، یا با یک مشاور طراحی دکوراسیون منزل مشورت نموده و یا با در نظر گرفتن نکات اشاره شده در مقاله و بودجه موردنظر خود به سراغ تهیه پرده متناسب با منزلتان بروید.

تورک اپ بلاگ، منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی قوم تورک زبان ایران 
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.