خود شفقت‌ ورزی را چگونه یاد بگیریم؟

25

خودت را آن گونه که هستی دوست داشته باش. در جامعه امروزی که مشکلات زیادی گریبان‌گیر همه است، بسیاری از ما با خودمان مهربان نیستیم. درواقع بسیاری از ما، مهربانی با دیگران را صرفاً به یک دلیل یاد گرفته‌ایم. ما آرزو می‌کنیم که در ازای مهربانی، عشق و محبت دیگران را به‌ دست آوریم. شاید در کودکی مورد محبت کافی قرار نگرفته باشیم و خودمان را لایق محبت ندانیم. اخیراً خود شفقت ورزی راه حل خیلی از مشکلات اعلام شده که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

خود شفقت ورزی چیست؟

خود شفقت ورزی یعنی من هر آنچه که هستم دوست دارم، یعنی آن چیزی که در من است بهترینِ خودش است. شفقت ورزی به خود یعنی همانگونه که با دوستان صمیمی خود برخورد می‌کنید، با خودتان هم همان برخورد را داشته باشید. بیش‌تر از آن که دشمن درونی خود باشیم، باید متّحد درونی خود باشیم.
خود شفقت ورزی چیست؟

تمرینات خود شفقت ورزی

برای آموزش خود شفقت ورزی باید محیط آرامی را انتخاب کنید. صاف بشینید و شانه‌های خود را رها کنید، چشمانتان را ببندید و فقط به درون خود فکر کنید و نکات زیر را با خود تمرین کنید.

1. صبور باشید

آرام باشید و صبر کنید تا ذهنتان با شما سخن بگوید. خوب به حرف‌هایش گوش کنید و به لحن و تن صدایش توجه کنید. هر آنچه که به شما می‌گوید صبر کنید و با او مقابله نکنید. دقت کنید در بدنتان چه اتفاقی رخ می‌دهد و در کدام قسمت بدنتان آن را حس می‌کنید.

2. لبخند بزنید

در همان حال که لبخند می‌زنید، نفس عمیقی بکشید. حس امنیت و پشتیبانی را به خود بدهید و به جای جنگیدن، با خود صلح کنید.

لبخند بزنید

3. خودتان را بغل کنید

یکی از دست‌هایتان را انتخاب کنید و به آرامی بر روی قسمت‌هایی از بدن که درد احساس می‌کنید بگذارید. به خود عشق بورزید و همانگونه که به دوستتان محبت می‌کنید، به خود محبت کنید و خود را در آغوش بگیرید.

4. با ملایمت سخن بگویید

با خود حرف بزنید و جملات آرام کننده بگویید تا درون شما آرام شود. خود را سرزنش نکنید همانطور که اگر دوستی با شما دردودل کند به او امید می‌دهید و باعث دلگرمی‌اش می‌شوید با خود هم همانطور برخورد کنید. بعد از این تمرینات لطفاً اثربخشی آموزش خود شفقت ورزی را برایمان در دیدگاه بنویسید.

آموزش خود شفقت ورزی

معنی شفقت ورزی به خود در روانشناسی چیست؟

با توجه به مراجعات زیادی که افراد به روانشناس‌ها می‌کنند، ریشه برخی از مشکلاتشان عدم شفقت به خود است. شفقت به خود باعث کاهش استرس، اضطراب و افسردگی می‌شود و گاهی باعث ایجاد هیجانات مثبت می‌شود که منجر به موفقیت‌های زیادی در زندگی افراد شده است.

معنی شفقت در روانشناسی چیست؟

خود شفقت ورزی چه تاثیری در زندگی فردی دارد؟

برای رسیدن به اهداف، اول از همه باید به خود باور داشته باشید. این باور زمانی تشکیل می‌شود که شما با خود مهربان باشید، خودتان را دوست داشته باشید و از درون خودتان را تشویق کنید. برای خودتان حامی باشید و مراقب نقطه ضعف‌هایتان باشید. این زمانی اتفاق می‌افتد که شما به خود شفقت بورزید. مراقبت از خود مهم‌ترین اصل زندگی است.

خود شفقت ورزی چه تاثیری در زندگی فردی دارد؟

شفقت درمانی برای چه افرادی مناسب است؟

سرزنش کردن، دلسوزی با خود و سرکوب کردن، ریشه بسیاری از مشکلات روانی است. فرد با دست کم گرفتن خود، این امکان را می‌دهد که هر کسی با هر رفتاری که دلش می‌خواهد با او برخورد کند. درمان بر اصل شفقت برای کسانی طراحی شده است که سلامت روانشان با سرزنش و تحقیر کردن خود متزلزل شده است.

شفقت درمانی برای چه افرادی مناسب است؟

چگونه خودمان را دوست داشته باشیم؟

گاهی دوست داشتن دیگران آسان‌تر از دوست داشتن خودمان به نظر می‌رسد، اما اینکه چگونه با خود مهربان باشیم تاثیر زیادی در روابط سالم ما با دیگران می‌گذارد. دوست داشتن خود به این معناست که چگونه ارزش خود را بشناسید و صادقانه زندگی کنید. قبل از هر کاری بر باورهای منفی خود غلبه کنید و از کمال‌گرایی دوری کنید. تصور اینکه قرار است بدترین اتفاق بیافتد را از خود دور کنید و به کاری که می‌کنید ایمان داشته باشید. افکار منفی درونتان را پیدا کنید و برای سرکوب کردنشان از خود حمایت کنید. اینگونه در مسیر دوست داشتن خود قرار خواهید گرفت.

چگونه خودمان را دوست داشته باشیم؟

برای درک بهتر این مطلب، تصور کنید که کودک هستید. با این کودک چگونه رفتار می‌کنید؟ در مقابل ترس‌هایش چه راهکاری به او پیشنهاد می‌دهید؟ وقتی اتفاقی برایش رخ می‌دهد آیا او را در آغوش می‌گیرید یا او را سرزنش می‌کنید؟ همانگونه که با این کودک رفتار می‌کنید، با خود هم همانگونه برخورد کنید.

تورک اپ بلاگ، منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی قوم تورک زبان ایران

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.