راهنمای خرید سوغاتی در سفر

10

خرید سوغاتی یکی از لذت‌های واقعی هر سفر است. چرا که به شما امکان می‌دهد وقتی در یک مکان جدید در حال کاوش هستید، تکه‌ای از آن را با خود به خانه بیاورید و یا به اطرافیانتان هدیه دهید. به همین جهت، هر شهر و منطقه‌ای سوغاتی‌های مخصوص به خود را دارد. از این رو اگر اهل خرید سوغاتی هستید، بهتر است از قبل درباره سوغات مقصد خود به ‌خوبی تحقیق کنید. فراموش نکنید هر چه رابطه شما با یک شهر پیچیده‌تر شود، پیدا کردن یک سوغاتی مناسب که یادآور بخشی از تجربه سفر شما به آن باشد، سخت تر است. به همین جهت در این مقاله از تورک‌اپ به بررسی نکاتی می‌پردازیم که شاید بتوانند در انتخاب ره‌آورد سفر به شما کمک کنند؛ با ما همراه باشید.

 

قبل از سفر تحقیق کنید؛ 10 سوغات برتر مقصد را بیابید

شما باید از قبل به فرهنگ منطقه‌ای که به آن سفر می‌کنید، اشراف داشته باشید این کار به شما کمک می‌کند تا با دید بازتری خرید کنید. برای این کار می‌توانید فهرستی از 10 سوغاتی برتر مقصد را تهیه کنید. با این حال به هنگام خرید بهتر است علاوه بر این فهرست، به جنس، کیفیت و قیمت محصول نیز توجه کنید تا بتوانید بدون اتلاف وقت سوغاتی خود را بخرید. همچنین بهتر است بدانید که آیا الگوها، نقش‌ها یا رنگ‌های خاصی برای مردم بومی مقصد سفرتان مهم است یا خیر. به ‌این ‌ترتیب و با توجه به این نکات، می‌توانید بهترین یادگاری را بخرید.

از کجا سوغاتی بخریم؟

از خرید در مناطق توریستی اجتناب کنید!

دومین نکته راهنمای خرید سوغاتی این است که تا می‌توانید از مناطق توریستی دوری کنید. زیرا در این مناطق همه چیز با قیمت‌هایی بسیار بالاتر به خریداران عرضه می‌شود. همچنین ممکن است محصولات از کیفیت بالایی برخوردار نباشند. البته گاهی اوقات نیز پیش می‌آید که در یک منطقه توریستی یک صنعت دستی را می‌توانید ارزان‌تر بخرید. در این شرایط باید به اصل بودن محصول توجه زیادی داشته باشید. مثلاً اگر از بازاری بازدید می‌کنید که در آن اقلام مشابه بارها و بارها ظاهر می‌شوند، به اصل بودن آنها شک کنید. چرا که  اینها لزوماً بهترین سوغاتی‌هایی نیستند که می‌توانید با خود به خانه ببرید.

صنایع ‌دستی اصل بخرید؛ دستساز بودن سوغاتی مهم است!

«دستساز» کلمه‌ای است که این روزها زیاد مطرح می‌شود. البته ساده‌ترین راه برای تشخیص اینکه آیا چیزی واقعاً با دست ‌ساخته شده یا نه این است که فرایند تولید آن را با چشمان خود ببینیید. در غیر این صورت اگر به دنبال صنایع ‌دستی اصل هستید، باید کمی جستجو کنید. مهم نیست در کجای جهان هستید، شما می‌توانید با تحقیق زیاد مستقیماً به کارگاه، استودیو یا دهکده صنایع‌ دستی بروید. این کار به شما امکان می‌دهد روند ساخت صنعت دستی را مشاهده کرده و آنها را مستقیماً از هنرمندان خریداری کنید.

قیمت‌ها را مقایسه کرده و برای خرید عجله نکنید!

پیش از سفر، قیمت صنایع‌ دستی مقصد را از طرق مختلف پیدا کنید. شاید با کمی جستجو بتوانید حتی در شهر خودتان هم، هنر دستی شهر دیگری را با قیمت کمتر و کیفیت خوبی بخرید. پس این قابلیت را نادیده نگیرید. در نهایت به هنگام سفر نیز بهتر است از چند مغازه و فروشگاه بازدید کنید تا بتوانید با مقایسه قیمت‌ها، بهترین محصول را برای سوغاتی انتخاب کنید.

صنایع دستی اصل و با کیفیت را تشخیص دهیم

از کمک افراد بومی استفاده کنید

شما می‌توانید با تور سفر کنید؛ زیرا مزیت اصلی پیوستن به یک تور، داشتن یک راهنمای خرید سوغاتی برای ارائه پیشنهادها به شما است. با این حال اگر به یک طور رسمی به یک تیم ملحق نمی‌شوید، بهتر است که از افراد محلی بخواهید که سوغاتی‌های معروف و به‌ خصوص با کیفیت و فروشگاه‌های مورد علاقه‌شان را به شما معرفی کنند.

برای خرید سوغاتی پول اضافی به همراه داشته باشید

هنگام جستجوی سوغاتی‌های مناسب مهم است که از نظر کیفیت بهترین آنها را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که یک محصول دستساز همیشه کمی گران‌تر از نمونه کارخانه‌ای آن است. در نتیجه باید برای هر سوغاتی یا هدیه، پول بیشتری خرج کنید تا بتوانید برای مدتی طولانی از آن استفاده کنید. این موضوع به قدری مهم است که حتی اگر با تور به سفر رفته باشید، راهنمای تور به شما توصیه می‌کند که از اجناس ارزان قیمت و بی ‌کیفیت دوری کنید.

به خرید سوغاتی میروید؟ کمی وقت بگذارید تا بهترین را بیابید

شاید گاهی حس کنید که فشار زیادی را برای یافتن سوغات عالی و خرید هدایای ایده‌آل متحمل می‌شوید. اما نباید فراموش کنید که هدف از خرید سوغاتی، تنها پر کردن چمدانتان نیست. چرا که در این شرایط تنها پول خود را دور می‌ریزید. به یاد داشته باشید همان اندازه که ساخت بهترین سوغاتی‌ها زمانبر است، یافتن آن‌ها نیز به زمان نیاز دارد. البته شما می‌توانید این زمان را از طریق جستجوی آنلاین پیش از سفر، کاهش دهید. اما در سفر نیز باید زمان کافی را به خرید سوغاتی اختصاص دهید. پس وقت خود را صرف نگاه ‌کردن به اطراف کنید و طرح، قیمت و کیفیت اجناس را زیر نظر بگیرید. اگر زمان کافی در اختیار دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتی چند بار از بهترین بازار مقصدتان دیدن کنید.

یک سوغاتی کاربردی را بخرید

شما برای تهیه سوغات، زمان و پول زیادی را صرف می‌کنید، در نتیجه باید به کارا بودن آن‌ها نیز توجه داشته باشید. اگر برای خودتان یا دیگران خرید می‌کنید، دقت کنید که آیا این وسیله به میزان قیمتی که دارد نیاز شما را برآورده خواهد کرد یا نه؟ برای این موضوع شما می‌توانید لیستی از اقلام مورد نیاز خود تهیه کنید و سپس با استفاده از آن لیست، به خرید سوغاتی بروید. به طور مثال اگر به دنبال یک شی زینتی برای خانه‌تان هستید، بهتر است از اول به سراغ آن بروید یا اگر کیف سنتی نیاز دارید، به دنبال خرید بهترین کیف سنتی آن منطقه باشید.

صنایع دستی کاربردی را از کجا بخریم

مغازه‌ها را برای خرید سوغاتی انتخاب کنید

نه تنها برای خرید سوغات، بلکه بهتر است در هر شرایطی از یک مغازه خرید کنید. بدین ترتیب می‌توانید با استفاده از تحقیقات خود به فروشنده و اجناس اعتماد پیدا کنید. چرا که شما آن مغازه را پس از بررسی‌های پیش از سفر و در حین سفر انتخاب کرده‌اید. همچنین اگر بتوانید چند محصولی را که نیاز دارید از یک فروشگاه بخرید، از تخفیف بیشتری برخوردار خواهید شد. چرا که بعضی از این مغازه‌ها ممکن است به ‌ازای خرید چند محصول، یک عدد از آن را رایگان یا با تخفیف با شما حساب کنند.

برخی از سوغاتی‌ها را بهتر است، عمده بخرید

اگر سوغاتی یکسانی را برای تمامی اعضای خانواده یا دوستان خود در نظر گرفته‌اید، بهتر است فروشگاه‌هایی را پیدا کنید که همان اقلام را به ‌صورت عمده می‌فروشند. در این صورت هم از کیفیت یکسان کالاها مطمئن هستید و هم قیمت بسیار کمتری برای آنها پرداخت خواهید کرد. برای این کار می‌توانید پیش از سفر، عمده ‌فروشان شهر مقصد را پیدا کرده و در حین سفر نیز، قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید.

دور سوغاتی‌های حساس، شکننده و ممنوعه را خط بکشید

به شما پیشنهاد می‌کنیم اقلام شکستنی را برای سوغاتی انتخاب نکنید، زیرا هر چقدر هم از آن‌ها مراقبت کنید، باز هم امکان شکستنشان وجود دارد. کالاهایی که به نظر می‌رسد زود از بین بروند نیز انتخاب مناسبی برای سوغاتی نیستند. شما پول زیادی را برای خرید هر یک از سوغاتی‌ها می‌پردازید؛ بنابراین بهتر است چیزی را بخرید که حمل آن آسان و بدون دردسر باشد.

سوغاتی‌های ممنوعه هم کالاهایی هستند که اجازه خروج آنها را از کشور یا شهر مقصد ندارید. بنابراین پیش از خرید انواع سوغاتی حتماً از قوانین شهر یا کشور مقصد در این خصوص مطلع شوید. چرا که در غیر این صورت ممکن است در فرودگاه و یا به‌ طورکلی هنگام بازگشت به خانه، با مشکلات زیادی رو به‌ رو شوید.

گرم و صمیمی باشید و فروشنده را از اطلاعات خود آگاه کنید

هنگام خرید سوغاتی بسیار گرم برخورد کنید و از مهمان ‌نوازی فروشنده نیز تشکر کنید. فراموش نکنید که رفتار شما تأثیر مثبتی در نحوه عرضه محصولات توسط فروشندگان دارد. پس صمیمانه و با مهربانی هر آنچه را که نیاز دارید، به فروشنده بگویید تا به بهترین نحو راهنمایی‌تان کند. البته بهتر است در این میان فروشنده را نیز متوجه کنید که شما پیش ‌از این، به ‌صورت آنلاین بررسی‌های لازم را انجام داده و از قیمت و کیفیت کار به‌ خوبی مطلع هستید. به ‌این ‌ترتیب فروشنده از نا آگاهی شما سواستفاده نخواهد کرد.

کلام آخر

در این مقاله با بررسی 12 نکته، موارد مهم و ضروری در خرید سوغاتی را با هم بررسی کردیم. از لزوم تحقیقات اولیه گفتیم و به مقایسه قیمت‌ها اشاره کردیم. از این رو اگر تمامی این موارد را در نظر بگیرید، می‌توانید ره‌آورد خاطره انگیزی را از سفر خود به همراه بیاورید. در پایان یادآور می‌شویم که برای آشنایی با سوغات شهرهای ایران، تنها کافی است تا سری به وبلاگ تورک‌اپ بزنید و سایر مقالات ما را در این زمینه بخوانید.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.