آموزش رقص کولباستی ترکیه

201

ترک‌ها مردمی با فرهنگ قدیمی و پر‌بار هستند. موسیقی و رقص آنها از همین فرهنگ ریشه‌دار و غنی الهام گرفته‌ شده‌ است. در این مقاله تورک اپ به آموزش رقص کولباستی ترکیه پرداخته‌ایم. این نوع رقص از شهرت و محبوبیت بسیاری برخوردار‌ است. اگر شما هم از دوست‌داران این رقص جذاب ترکیه‌ای هستید، حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

هنر رقص

رقص هنری بر مبنای انجام حرکات ریتمیک است که می‌تواند بیانگر احساسات مختلفی مانند غم، شادی و ترس و یا وقایع مختلف زندگی مانند ازدواج، هجرت و جدایی باشد. در واقع هنر رقص حرکات بدن و موسیقی را در‌هم می‌آمیزد تا در نهایت حس، مفهوم یا تجربه‌ای را بیان کند. رقص را زیر شاخه هنرهای نمایشی می‌دانند.

تاریخچه هنر رقص

با نگاهی به گذشته می‌توان دریافت که رقص قدمتی دیرینه دارد. حتی می‌توان گفت رقص از ابتدایی‌ترین هنرهاست. می‌توان سرچشمه رقص را پیروی انسان از طبیعت دانست. البته برخی دیگر تلاش انسان برای غلبه بر طبیعت و برآوردن نیازهای خود همچون نیاز به غذا، سرپناه و سایر موارد مشابه را منشاء حرکات ریتم‌دار و به بیان دیگر رقص می‌دانند.

رقص در ترکیه

در مناطق مختلف کشور ترکیه برای رویدادهای گوناگون آوازها و رقص‌های مختلفی رواج دارد. برای مثال در مناسبت‌هایی همچون ازدواج، کاشت و برداشت محصول، بدرقه پسران به سربازی، مرگ و سایر موارد مشابه آواز و رقص مرتبطی انجام می‌شود. مثلاً رقص و آوازخوانی در باب عشقی عمیق، حاصل‌خیزی و کشتی پربار، آرزوی خوشبختی و عاقبت به خیری و از این قبیل رویداد‌ها از جمله مصارف رقص در ترکیه هستند.

انواع رقص در ترکیه

معمولاً هر منطقه‌ای دارای رقص و آواز مخصوص‌به‌خود است. همچنین هر یک از این رقص‌ها لباس و استایل مخصوص‌به‌خود را دارند. می‌توان گفت انواع رقص در ترکیه به سه نوع رقص کلاسیک، رقص مذهبی و رقص محلی یا فولکلور تقسیم‌بندی می‌شوند.

رقص مذهبی

رقص مذهبی

رقص مذهبی را طریقه‌ای برای داشتن ارتباط با خدایان یا نیروهای مافوق طبیعت می‌دانند. این نوع رقص در جوامع مختلف از جمله ایران نیز وجود دارد. برای مثال می‌توان به مناسک درویش‌های قادریه اشاره کرد.

منظور از رقص مذهبی ترکیه، رقص سماع است. این نوع رقص شهرت جهانی دارد. این رقص توسط درویش‌های پیرو مولانا و به صورت گروهی انجام می‌شود.

رقص کلاسیک

رقص کلاسیک ترکیه‌ای شامل رقص‌های خرگوشی یا تاوشانجا و کُچِکچه می‌شود.

رقص محلی یا فولکلور

رقص محلی یا فولکلور

می‌توان گفت محبوب‌ترین و پر رونق‌ترین رقص در کشور ترکیه رقص‌های محلی یا فولکلور هستند. خاستگاه این نوع از رقص‌ها آناتولی است و تا به امروز مشخصه‌های خود را حفظ کرده‌اند.

از معروف‌ترین و محبوب‌ترین رقص‌های محلی یا فولکلور ترکیه می‌توان به رقص بار، رقص کولباستی، رقص هالای، رقص زیبک، رقص زیبک، رقص قاشق، رقص هورون، رقص سپر و شمشیر یا رقص کلیچ کال کان و رقص هورا اشاره کرد. در اینجا قرار است به آموزش رقص کولباستی ترکیه بپردازیم.

رقص کولباستی

رقص کولباستی یکی از انواع رقص رایج در میان جوانان ترکیه‌ای است. این رقص بیشتر بر اساس حرکات پا شکل گرفته و تقریباً در کل کشور ترکیه رواج دارد. خاستگاه رقص کولباستی به کناره دریای سیاه بازمی‌‌گردد.

یادگیری و تسلط به این رقص کار چندان راحتی نیست. چرا که رقص کولباستی حرکات سریع پا، هماهنگی آن با حرکات دست و یادگیری چرخش‌ها را می‌طلبد. در ادامه به توضیح درباره آموزش رقص کولباستی ترکیه می‌پردازیم تا شما اطلاعات و آموزش‌های اولیه این نوع رقص را به‌دست‌آورید.

آموزش رقص کولباستی ترکیهیادگیری رقص کولباستی ترکیه

همانطور که ذکر شد، رقص کولباستی بر پایه حرکات پا، حرکات دست و چرخش‌هاست. می‌توان یادگیری رقص کولباستی را در سه مرحله زیر خلاصه کرد:

مرحله اول آموزش رقص کولباستی

شما به عنوان هنرجوی این نوع رقص باید در ابتدا حرکات سریع پا را بیاموزید و به آن تسلط کافی داشته‌باشید. البته حرکات پا در این نوع رقص به اندازه رقص ترکی آذربایجانی سریع نیست. اما به هر حال یادگیری آن نیازمند دقت و تمرین است.

حرکات پا در این نوع رقص تلفیقی از حرکات عقب و جلو و ضربدری است. در واقع پاها به صورت عقب و جلو حرکت می‌کنند و در هنگام عقب آمدن حرکت ضربدری دارند. می‌توان گفت حرکات پا در این نوع رقص (Y) شکل است.

مرحله دوم آموزش رقص کولباستی

در مرحله دوم یادگیری حرکات دست و چرخش‌های رقص کولباستی ضروری است. یادگیری حرکات دست آسان‌تر از حرکات پا خواهد بود. دست‌ها در طول این رقص باید حالت صاف خود را حفظ کنند و نباید شل باشند. حرکات دست در این نوع رقص را می‌توان به شکل (X) تشبیه کرد.

سعی کنید همزمان با یادگیری حرکات دست، چرخش‌ها را نیز یاد بگیرید. باید بیاموزید که چرخش‌ها را نرم انجام دهید و تعادل خود را در طول آن به خوبی حفظ کنید.

مرحله سوم آموزش رقص کولباستی

این مرحله زمان ادغام حرکات دست، پا و چرخش‌هاست. در واقع در این مرحله شما باید بتوانید حرکات (Y) شکل پاها و نیز حرکات (X) شکل دست‌ها را با هم تلفیق کنید. البته قطعاً ایجاد این هماهنگی کار چندان آسانی نخواهد بود.

در کنار هماهنگی حرکات دست و پا، انجام درست چرخش‌ها نیز مهم است. در پایان با درست انجام دادن هر سه حرکت و ادغام مناسب آن‌ها می‌توانید این رقص را به‌خوبی اجرا نمایید.
توجه داشته باشید که اگر در اجرای صحیح هر یک از حرکات دست یا پا و چرخش‌ها مطمئن نیستید، به دنبال ادغام حرکات نباشید. چرا که رقص تلفیقی حاصل از آن نیز غلط خواهد بود.

پس در آموزش رقص کولباستی ترکیه ابتدا از انجام صحیح هر‌‌یک از حرکات دست، پا و چرخش‌ها مطمئن شوید. سپس برای اجرای هماهنگ این حرکات اقدام کنید. قطعاً این کار تنها با تکرار و تمرین مداوم ممکن خواهد بود.

رقص در ترکیه

نتیجه‌گیری

رقص از قدیمی‌ترین هنرها و زیرشاخه هنرهای نمایشی است. کشور ترکیه با فرهنگ غنی خود، آوازها و رقص‌های متنوعی را در دل خود جای داده است. رقص در ترکیه را می‌توان به سه نوع رقص مذهبی، رقص کلاسیک و رقص محلی یا فولکلور دسته‌بندی کرد. رقص محلی یا فولکلور در ترکیه از پرطرفدار‌ترین انواع رقص به‌حساب‌می‌آید.

رقص کولباستی یکی از انواع رقص محلی یا فولکلور در کشور ترکیه است که طرفداران بسیاری در میان جوان‌ها دارد. در آموزش رقص کولباستی ترکیه توجه به انجام صحیح حرکات پا، دست و چرخش‌ها به طور جداگانه بسیار مهم است. بعد از تسلط به این حرکات، در گام بعدی هماهنگی حرکات تمرین می‌شود تا در نهایت یک رقص موزون، صحیح و هماهنگ اجرا شود.

1 Comment
  1. اردبیلی says

    فیلم بزارید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.