بهترین راه های بازاریابی در خرده فروشی

101

در حال حاضر خرده‌ فروشی، از اصلی‌ترین روش‌های فروش است. صنایع خرده‌فروشی باید از استراتژی‌های جدید‌تری برای افزایش فروش و بازاریابی در خرده فروشی استفاده کنند تا بتوانند فروش محصولات خود را افزایش دهند. در ادامه این مطلب بهترین راه‌های بازاریابی در خرده فروشی را معرفی کرده تا بتوانید از استراتژی‌ها و روش‌های جدید‌تری در تبلیغات و بازاریابی محصولات خود استفاده کنید.

بازاریابی خرده فروشی آنلاین

تخفیف‌گذاری وفروش ویژه محصولات

یکی از راهکار‌های ساده، در عین حال پربازده بازاریابی در خرده فروشی ارائه تخفیف روی محصولات است که با این‌ روش شما می‌توانید در کمترین زمان ممکن فروش خود را افزایش داده و محصولات یا کسب‌و‌کار خود را تبلیغ کنید.

از مزایا تخفیف‌گذاری و فروش ویژه محصولات، تبلیغ دهان به دهان است که شما بدون هیچ هزینه‌ای محصولات خود را تبلیغ می‌کنید. به این ترتیب که مشتریان شما به دوستان و آشنایان خود اطلاع می‌دهند که فروشگاه شما دارای تخفیف و فروش ویژه‌ای است و به این ترتیب آنها به خرید از فروشگاه شما ترغیب می‌شوند.

ویترین نمایش جذاب داشته باشید

داشتن یک ویترین جذاب و زیبا می‌تواند بهترین راه برای کشاندن خریداران به داخل فروشگاه شما باشد. همیشه سعی کنید زیباترین محصولات خود را در ویترین قرار داده تا بتوانید مشتریان و مردم عادی را به خرید محصولات خود ترغیب کنید.

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که قصد خرید نداشته باشید اما با دیدن ویترین جذاب فروشگاه، به داخل فروشگاه رفته و قیمت محصولات را پرسیده و یا از آن فروشگاه خرید کرده‌اید. یکی از روش‌های داشتن ویترین جذاب، استفاده از پوستر‌های تخفیف است که حتی اگر فردی قصد خرید را نداشته باشد با دیدن این پوستر‌های تخفیف ترغیب می‌شود وارد فروشگاه شما شده و خرید کند.

شبکه‌های مجازی از ابزار‌های بازاریابی در خرده فروشی

با پیشرفت تکنولوژی و رشد تجارت اجتماعی به‌واسطه شبکه‌های اجتماعی اکثر فروشگاه‌ها به سمت فروش آنلاین روی آورده‌اند. آنها با کمک شبکه‌های اجتماعی مختلف نظیر اینستاگرام، تلگرام و لینکدین، محصولات خود را بازاریابی می‌کنند.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی، یکی از ابزار‌های بسیار مفید در بازاریابی خرده فروشی است و برای رشد کسب‌وکار خود و افزایش فروش حتماً از این روش استفاده کنید.

با مشتری ارتباط برقرار کنید

یکی از اهداف در بازاریابی خرده فروشی برقراری ارتباط خوب با مشتری است. متاسفأنه کارکنان بعضی از فروشگاه به قدری در کار خود غرق شده‌اند که وظیفه اصلی خود که ارتباط مؤثر با مشتری است را فراموش کرده‌اند.  اما در بازاریابی خرده فروشی یکی از بهترین راهکارها، برقراری ارتباط خوب و مفید با مشتری است. به‌نحوی که مشتریان را ترغیب می‌کند بار دیگر نیز از فروشگاه خرید کند.

بنابراین به کارمندان خود آموزش دهید همیشه لبخند به لب داشته باشند و با اخلاق خوب و گشاده رویی به مشتریان پاسخ بدهند و سعی کنند همیشه خدمات خود را در اسرع وقت به مشتری ارائه دهند. درضمن، زمانی که برای مشتریان سؤالی پیش آمد، باید آنها ‌را راهنمایی کنند.

قیمت‌گذاری از اصلی‌ترین روش‌های بازاریابی در خرده فروشی

قیمت گذاری درست از اصلی‌ترین نکات بازاریابی در خرده فروشی است. شما می‌توانید با ابزار‌های متنوع و مناسب نرخ قیمت درست را ‌روی محصولات خود اعمال کنید. برای قیمت‌گذاری مناسب موارد زیادی مانند شرایط بازار، تقاضا مردم نسبت به محصولات شما و تحلیل قیمت‌های رقبا باید در نظر گرفته شود.

موقعیت مکانی هم در بازاریابی خرده فروشی تاثیر دارد

در دسترس بودن فروشگاه در افزایش فروش محصولات شما تأثیر بسزایی دارد. شما باید با توجه به نوع کسب‌و‌کار و محصولات خود مکان مناسبی را برای فروش مشخص کنید. به عنوان مثال، یک داروخانه در معابری که اکثر آنها پوشاک می‌فروشند، به‌ندرت دیده می‌شود و در نزدیکی مطب دکتر‌ها و یا بیمارستان باید داروخانه را تأسیس کرد.

فراموش نکنید که شما اگر بهترین محصولات دنیا را داشته باشد اما در دسترس مشتریان خود نباشید، کسب‌‌و‌کارتان با شکست مواجه می‌شود. در هنگام تصمیم‌گیری در کانال توزیع و فروش محصولات باید در نظر بگیرید مشتریان هدف شما در چه محدوده و موقعیت مکانی قرار دارند.

موجودی خود را کنترل کنید

همیشه سعی کنید موجودی محصولات خود را کنترل کنید و آمار دقیق آنها را داشته باشید تا به محض اتمام موجودی دوباره آن کالاها را شارژ کنید.

انبارداری کالا و کنترل موجودی کالا

هنگامی که به مشتری می‌گویید این محصول را نداریم، مشخصاً مشتری نسبت به فروشگاه شما احساس بدی پیدا می‌کند و به احتمال زیاد بار دیگر از فروشگاه شما خرید نمی‌کند. وقتی کالایی را در موجودی فروشگاه خود ندارید، مشتری آن کالا را از فروشگاهی دیگر تهیه می‌کند و عملاً آن فرد دیگر مشتری شما نیست. ابزار‌های زیادی برای کنترل موجودی انبارداری وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید تا مشکلاتی از این قبیل به‌وجود نیاید.

دعوت از مشتری برای خرید مجدداز شما

آخرین چیزی که مشتریان شما با خود خواهند برد این است که چگونه آنها را به دنیای خودشان بازگردانده‌اید. در هنگامی که کار مشتری پایان می‌یابد و آماده حساب کردن هزینه محصولات خریداری شده خود می‌شود، می‌توانید با لحنی گرم و صمیمی در عین حال مؤدبانه از مشتری بخواهید دوباره به فروشگاه شما سر بزند و از محصولات شما خریداری کند.

این یکی از روش‌های ساده در بازاریابی خرده فروشی است. همچنین شما می‌توانید با اطلاع‌رسانی درباره جشنواره‌ها و تخفیف‌های بعدی، خریداران را به بازگشت به فروشگاه خود ترغیب کنید.

از تبلیغات چاپی استفاده کنید

تبلیغات چاپی هنوز هم یکی از بهترین روش‎ها برای بازاریابی به شمار می‌رود. اگرچه استفاده از این روش در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته است اما نمی‌توان گفت در حال حاضر، تبلیغات چاپی هیچ مخاطبی ندارد.

همه شما تجربه مشاهده بیلبوردهای شهری را دارید. استفاده از تبلیغات چاپی در بیلبوردهای سطح شهر موجب افزایش جذابیت برند شما می‌شود. شما می‌توانید از تبلیغات چاپی در روزنامه‌ها، پوسترها، بروشورها استفاده کنید که در حال حاضر این روش‌ها نیز مخاطبین خود را دارد و استفاده از مطبوعاتی مانند روزنامه و مجله‌ها یکی از بهترین راه‌های بازاریابی خرده فروشی است.

تجربه خرید مشتری را شخصی سازی کنید

تجربه خرید برای هر فردی لذت‌بخش است. برخی از محصولات ارزش بسیار بالایی برای مشتریان دارند. همین امر تجربه خرید آنها را بسیار مهم می‌‎سازد. اگر یک خرده‌فروشی توانایی شناسایی محصولات مهم برای مشتریان را داشته باشد، سطح تاثیرگذاری ‎او روی خریداران به شدت افزایش خواهد یافت.

یک نمونه مناسب در این زمینه کنسول‎‌های بازی و گوشی‌‎های هوشمند است. تجربه خرید این محصولات دارای اهمیت بسیار زیادی است بنابراین برندها به دنبال استفاده بهینه از فرآیند فروش چنین محصولاتی هستند. خرده‌فروش‌ها اغلب شرایط جذابی برای مشتریان به منظور خرید این نوع از محصولات تعریف می‎کنند. خرده‌فروشی‌های آنلاین نیز با طراحی بسته‌بندی‌‎های خاص برای محصولات جذاب و مهم برای مشتریان تجربه منحصر به فردی را رقم می‌زنند.

کلام پایانی

در حال حاضر خرده‌‌فروشی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین روش‌های فروش محصولات و دسترسی مردم به کالاهای متعدد می‌باشد. روش‌ها و ابزار‌های متعددی در بازاریابی خرده فروشی و افزایش فروش خرده‌فروشان وجود دارد که در این مطلب بهترین روش‌های بازاریابی خرده فروشی را بیان کرده‌ایم.

امروزه عرصه خرده‌فروشی شاهد سطح رقابت بی‌سابقه‎ای است. موفقیت در این عرصه بدون استفاده از استراتژی‌‎های بازاریابی کاربردی امکان‎پذیر نخواهد بود. استفاده از نکات مورد بحث در این مطلب، شروع مناسبی برای فرآیند بازاریابی خرده‌فروشی‌ها محسوب می‌‎شود.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.