دنیای چپ دست‌ها – چرا برخی از مردم چپ دست هستند؟

18

تصور اینکه چپ دست‌ ها باهوش‌ترند یا راست دست‌ها، مدتی است که در سراسر جهان مورد بحث قرار می‌گیرد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که ارتباط مستقیمی با چپ دست بودن و ضریب هوشی وجود دارد اما برخی تحقیقات ثابت کرده‌اند که راست دست‌ها برتری دارند. در این مقاله ما قصد داریم حقایق جالبی را در مورد چپ دست‌ ها مورد بررسی قرار دهیم.

در سال 2007 طی مطالعاتی که در مجله روانشناسی هند بر روی 150 نفر انجام شد، افراد چپ دست، به طور قابل توجهی بیش‌تر از افراد راست دست به سوالات هوش پاسخ دادند. همچنین طبق بررسی‌هایی که بر روی 40 هزار نفر صورت گرفت، دانشمندان فهمیدند چپ دست‌ ها، ارتباط بهتری بین نیمکره چپ و راست مغزشان برقرار می‌شود. بر اساس این تحقیقات ممکن است افراد چپ دست مهارت کلامی بیش‌تری داشته باشند.

آیا چپ دست‌ها باهوش‌ترند؟

کارکردهای نیم کره راست مغز

تمامی فرمان‌های سمت چپ بدن را، نیم کره راست مغز کنترل می‌کند. بیش‌تر امور هنری و بصری را نیم کره راست بر عهده دارد. این نیم کره به مغز آنالوگ معروف است و کنترل موارد زیر را بر عهده دارد:

☑ خلاقیت

☑ خیال پردازی

☑ بینش

☑ تفکر کل نگر

☑ هنر

☑ تجسم احساسات

☑ نشانه‌های غیر کلامی

☑ ریتم

☑ خیال بافی

☑ احساسات

افرادی که نیم کره راستشان غالب است، در کارهای زیر مهارت زیادی دارند:

☑ طراحی گرافیکی

☑ طراح داخلی

☑ نوازنده

☑ نقاش

☑ روانشناس

☑ مشاور

☑ مدیر

کارکردهای نیم کره چپ مغز

معمولاً فرمان‌های سمت راست بدن بر عهده نیم کره چپ مغز است. این نیم کره منطق شما را کنترل می‌کند. افرادی که نیم کره چپشان غالب است، افرادی دوستدار تحصیل و علم هستند. اکثر آن‌ها در درس ریاضی قوی هستند. به نیم کره چپ، مغز دیجیتال هم می‌گویند. از دیگر وظایف آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

☑ کلامی

☑ تحلیلی

☑ سفارش

☑ خواندن

☑ نوشتن

☑ محاسبات

☑ ترتیب دهی

☑ منطق

☑ ریاضیات

☑ تفکر در کلمات

☑ تفکر خطی

☑ زبانهای تصویری در افراد لال و ناشنوا

افرادی که نیم کره چپشان غالب است، در کارهای زیر مهارت زیادی دارند:

☑ تحلیل‌گر کسب و کار

☑ برنامه نویس

☑ خبرنگار

☑ دانشمند

☑ مدیر شبکه

چند درصد مردم چپ دست هستند؟

بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه آکسفورد صورت گرفت، 90 درصد از مردم جهان راست دست هستند. این در حالی است که 10 درصد چپ دست اعلام شده‌اند اما در بین آن‌‎ها حدوداً 1 درصد با هر دو دست فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.

چند درصد مردم چپ دست هستند؟

معروف‌ترین ستاره‌های هالیوود چپ دست

با توجه به اینکه فقط 10 درصد از افراد دنیا چپ دست هستند، ستاره‌های هالیوودی زیادی جز این دسته از افراد قرار می‌گیرند که بارک اوباما به این لیست اضافه می‌شود.

لیدی گاگا

لیدی گاگا

بن استیلر

بن استیلر

جاشوا جکسون

جاشوا جکسون

آنجلینا جولی

آنجلینا جولی

مارک والبرگ

مارک والبرگ

لیسا کودرو

لیسا کودرو

بروس ویلیس

بروس ویلیس

جنیفر لارنس

جنیفر لارنس

جاستین بیبر

جاستین بیبر

چپ دست‌ ها روز خاصی در تقویم دارند!

بر اساس خرافاتی که در گذشته در مورد چپ دست‌ها بوده است، روز 13 آگوست مصادف با 22 مرداد را روز چپ دست‌ ها ثبت کرده‌اند. دلیل نام گذاری این روز، انتقاد از اینکه تمامی امکانات و تجهیزات برای راست دست‌ها تولید می‌شود و توجه کمی به چپ دستان عزیز می‌شود.

چپ دست‌ها روز خاصی در تقویم دارند!

آیا چپ دست بودن توسط ژنتیک تعیین می شود؟

مانند بیش‌تر ویژگی‌های هر فرد، چپ دست بودن افراد هم به عوامل متعددی از جمله ژنتیک و محیط بستگی دارد. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته، اگر سن مادر در دوران بارداری بیش‌تر از 40 سال باشد، احتمال چپ دست بودن فرزند بسیار زیاد است. این امر قبل از تولد شکل می‌گیرد و در دوران کودکی به شکل گسترده‌ای آشکار می‌شود و در طول زندگی ثابت می‌ماند.

حقایقی جالب در مورد چپ دست‌ ها

از دیگر حقایق جالبی که می‌توان در مورد چپ دست‌ ها به بحث و گفتگو بپردازیم، خوش شانسی بیش‌تر در چپ دست‌ ها است، که در ادامه با شما سخن خواهیم گفت.

✔ خوش شانسی بیش‌تر در چپ دست‌ ها

از گذشته تا به امروز این شایعه که چپ دست‌ ها خوش شانس‌تر هستند در بین مردم رایج بوده است. اما این ادعا هیچ اثبات علمی ندارد. طی تحقیقاتی که انجام شده است، تعداد افراد چپ دست که از سانحه رانندگی جان سالم به در برده‌اند، بیش‌تر از افراد راست دست بوده است ولی باز هم نمی‌شود این اصل را اثبات کرد.

خوش شانسی بیش‌تر در چپ دست‌ها

✔ احتمال چپ دست بودن در دوقلوها بیشتر است!

بر اساس ژنتیک، گاهی اوقات دوقلوها آیینه یکدیگر هستند، بر این اساس اگر آزمایشات نشان دهند که دو قلوهای آیینه‌ای هستند، حتماً یکی از قل‌ها چپ دست است. در گذشته مردم بر این خرافات بوده‌اند که افراد چپ دست دوقلو بوده‌اند و یکی از قل‌ها در رحم مادر مرده است.

احتمال چپ دست بودن در دوقلوها بیشتر است!

✔ چپ دست‌ ها، بیشتر علاقمند به ورزش هستند!

به نقل از دکتر ریک اسمیت در کتاب معمای چپ دست بودن، افراد چپ دست بیش‌تر به ورزش علاقه‌مند هستند و قدرت و توانایی آنان در ورزش‌هایی مثل بوکس، بیسبال و تنیس بیش‌تر از راست دستان است. آنان یک حریف پیش بینی نشده برای رقبای خود به حساب می‌آیند.

چپ دست‌ها، بیشتر علاقمند به ورزش هستند!

✔ انیشتین از چپ دستان بوده است!

شاید برای شما هم جالب باشد که آلبرت انیشتن، فیلسوف مشهور و فیزیکدان برتر جهان هم، چپ دست بوده است. با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد، ارتباط بین نیم کره چپ و راست مغز در چپ دستان بیش‌تر است به همین دلیل می‌توانند از هوش خود نهایت بهره را ببرند.

تشخیص چپ دست بودن کودک

تشخیص این که کودک چپ دست است یا راست دست، برای والدین بسیار حائز اهمیت است. در ابتدای تولد کودک از هر دو دست خود استفاده می‌کند و کم‌کم به یکی از دست‌هایش تمایل پیدا می‌کند. سن 3 تا 5 سالگی مهم‌ترین سن برای تشخیص دست کودک است. در این سن اگر کودک را به حال خود بگذاریم احتمال این که راست دست بشود زیاد است. اما تعیین چپ دست شدن آن دست والدین است.

در حالی که تفاوت‌های زیادی بین چپ دست‌ ها و راست دست‌ها وجود دارد، اما باهوش‌تر بودن چپ دست‌ ها اصلاً اثبات نشده است. دستی که با آن می‌نویسیم یا کارهای خود را انجام می‌دهیم، دلیل بر باهوش‌تر بودن ما نیست. متاسفانه توجه زیادی به چپ دست‌ ها نمی‌شود از جمله در ثبت نام کنکور از شما می‌پرسند که چپ دست هستید اما صندلی که برای شما در نظر گرفته می‌شود برای راست دستان است. امیدواریم که حداقل این مشکل برای این عزیزان حل شود.

تورک اپ بلاگ، منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی قوم تورک زبان ایران 
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.