نکاتی در مورد عمده فروشی لوازم آرایشی

50

لوازم آرایشی، صنعتی بزرگ را به خود اختصاص داده‌اند. سالانه میلیون‌ها تن لوازم آرایشی در همۀ نقاط جهان مصرف می‌شوند. ملزوماتی که زن و مرد، جوان و پیر نمی‌نشناسند و جایگاهی مهم در زندگی روزمره پیدا کرده‌اند. کسب‌وکارهایی که مرتبط با فروش لوازم آرایش هستند بسیارند. از کارخانه‌های تولید لوازم آرایشی گرفته تا آرایشگاه‌ها، فروشگاه‌های کوچک و بزرگ، خدمات ناخن و مو، عمده فروشی‌ها و بسیاری موارد دیگر.

چطور عمده فروشی لوازم ارایشی راه بیندازیم؟

نقش عمده فروش‌ها در رونق کسب‌وکار

نگاه به هر کسب‌وکاری که کنیم، بخش مهمی از فرآیند فروش محصولات آن توسط عمده‌فروش‌ها صورت می‌گیرد. عمده‌فروشی در واقع به 2 نوع مدل تجارت گفته می‌شود. یکی معاملاتی که حجم زیادی کالا از تولیدکنندگان خریداری شده و به فروش می‌رسند. دیگری مدلی که خود تولیدکننده، کالاهایش را در حجم بالا به خرده‌فروش‌ها می‌فروشد.
چه خودمان عمده فروش محصولاتی خاص باشیم یا کسب‌وکارمان با عمده‌فروش‌ها در ارتباط باشد، دانستن نکاتی راجع‌ به این حرفه ضروری است. فروش عمدۀ کالا اگر به شکل یک شغل حرفه‌ای انجام شود، درآمدی بالا را به ارمغان می‌آورد. اما همین حرفه در صورتی که به صورت ناشیانه انجام شود، ضررهای سنگینی را به بار خواهد آورد. در ادامه با نکاتی در مورد عمده فروشی لوازم آرایشی آشنا می‌شویم. پیش از هر چیز لازم است یک تعریف مشخص از عمده فروشی داشته باشیم.

 

عمده فروشی به چه معناست؟

عمده فروشی به عمل خریدن کالاها در حجم زیاد از تولیدکننده و فروش آن به قیمتی بالاتر به خرده‌فروش‌ها گفته می‌شود. خرید عمدۀ کالاها همواره با تخفیفی چشمگیر از تولیدکنندگان همراه است. خرده‌فروش‌ها با خرید کالاها از فروشندگان عمده، مجدداً آن‌ها را بسته‌بندی کرده و در حجم و اندازۀ کوچک‌تر به مصرف‌کنندگان می‌فروشند. تخفیفی که به عمده‌فروش‌ها داده می‌شود ناشی از خرید کالاها در حجم زیاد است. هرچند عمده‌فروش‌ها نیز به نوبۀ خود تخفیفی را برای خرده‌فروشان تدارک می‌بینند. به این ترتیب قیمتی که توسط خرده‌فروش‌ها تعیین می‌شود، نشان‌دهندۀ هزینۀ کلی داد و ستد است.

 

چند نکته در مورد عمده فروشی

افراد فعال در عمده‌فروشی کالاها، اجناس را از توزیع‌کنندگان خریداری کرده و آن‌ها را به خرده‌فروش می‌رسانند. در واقع عمده‌فروش‌ها به عنوان گره‌ای در چرخۀ داد و ستد کالاها به حساب می‌آیند. هنگام تقاضا برای خرید کالایی در بازار، عمده‌فروش‌ها دربارۀ آن تحقیق و جست‌وجو کرده و هزینۀ اثربخش تهیۀ آن کالا از تولیدکنندگان را به دست می‌آورند. سپس آن کالاها را برای توزیع بین خرده‌فروش‌ها فراهم می‌کنند.

عمده فروشی لوازم ارایشی چیست

با وجود اینکه عمده‌فروشی در گروه‌های کالایی مختلف و متنوع انجام می‌شوند اما برخی نکات در مورد آن‌ها یکسان است. عمده فروشی لوازم آرایشی یا هر کالای دیگر، مستلزم دانستن نکات زیر است:
• عمده فروش‌ها تولیدکنندگان کالاها نیستند. کسب و کار عمده فروشی در واقع توزیع محصول نهایی و تزریق آن به بازار است. عمده فروش‌ها کالاها را به صورت مستقیم از تولیدکنندگان خریده و آن‌ها را به خرده‌فروش‌ها می‌فروشند.
• عمده فروش‌ها لازم است به خریداران محصولات تخفیف دهند. چرا که عمده‌فروشی‌ها معمولاً محصول را به مصرف‌کنندۀ نهایی نمی‌فروشند. هرچند برخی از آن‌ها ممکن است محصولات را به صورت خرد نیز بفروشند. اما در مفهوم اصلی آن چنین چیزی تعریف نشده است.
• نقش عمده‌فروشی تنها یک مرحله از زنجیرۀ توزیع را شامل می‌شود. عرضۀ کالا از تأمین مواد اولیه و خام محصول شروع شده تا در انتها به فروش محصول به مصرف‌کنندۀ نهایی ختم شود.
با در نظر داشتن موارد فوق می‌توانیم نکاتی را برای عمده فروشی لوازم آرایشی و دیگر محصولات مرور کنیم.

 

خرید و فروش عمدۀ لوازم آرایشی و نکاتی در مورد آن

مهم‌ترین سؤالی که در ذهن خریداران و فروشندگان لوازم آرایشی ایجاد می‌شود این است که لوازم آرایشی اصل را از کجا تهیه کنند. افراد زیادی با امید به کسب درآمد بالا وارد این حوزه می‌شوند. متاسفانه بسیاری از آن‌ها به دلیل عدم داشتن اطلاعات و تجربۀ کافی، با تصمیمات غلط زیادی مواجه می‌شوند. به خصوص که محصولات تقلبی و بی‌کیفیت در بازار اشباع شده‌اند و نیاز به ارائۀ خدمات سالم در این زمینه احساس می‌شود. هرچند ممکن است بتوانید با خرید و فروش عمدۀ لوازم آرایشی تقلبی تا مدتی کسب درآمد کنید. اما این اقدام دیری نمی‌پاید. یکی از مهم‌ترین نکات در عمده فروشی لوازم آرایشی و بهداشتی، تهیۀ محصولات باکیفیت است. از آنجا که بسیاری از شرکت‌ها اقدام به تولید محصولات تقلبی می‌کنند، تشخیص جنس اصل ضرورت دارد.

لوازم آرایشی اصل را تشخیص دهید

به کار بردن این اصل در کسب و کار، بستگی زیادی به هدف و نگرش شما دارد. اما صرف نظر از هدفی که دارید لازم است بدانید که فروش لوازم باکیفیت و اصل، لازمه‌ای برای پیشرفت بلند مدت است. به همین دلیل لازم است از پس تشخیص لوازم آرایشی اصل از تقلبی برآیید. به ویژه که ممکن است در این بین گرفتار کلاهبرداران نیز شود. به عبارت بهتر، کالایی را به عنوان جنس اصل خریده و بعدتر متوجه تقلبی بودن آن شوید. بهترین و قطعی‌ترین راه برای تشخیص اصل بودن کالاها، توجه به ظاهر، پوکه، پکیج، بسته‌بندی و کیفیت کالاست. همچنین می‌توانید محصول مورد نظر را در سایت تولیدکننده پیدا کنید. در بررسی محصول، همۀ جزئیات را در نظر بگیرید. مقایسۀ محصول با نمونۀ اصلی می‌تواند معیار خوبی برای تشخیص کالا باشد.

تشخیص لوازم آرایشی اصل از نامرغوب

قیمت ارزان را باور نکنید

اگر در خرید لوازم آرایشی متوجه تفاوت قیمت زیاد با قیمت درج شده در سایت شده‌اید، در خرید خود تردید کنید. قیمت لوازم آرایشی به هیچ عنوان نباید بسیار ارزان‌تر از برند اصلی در سایت تولیدکننده باشد. هرچند که این فاکتور را باید همراه با مورد قبلی در نظر بگیرید. اینکه حتی اگر قیمت محصول با قیمت اصلی آن برابر می‌کرد باز هم سریع اعتماد نکنید. در این صورت نیز لازم است اصل بودن کالا را تشخیص دهید. چرا که توجه صرف به قیمت ممکن است شما را گمراه کند. به این ترتیب که کالای تقلبی را هم‌قیمت با کالای اصلی به شما بفروشند. در برخی موارد ممکن است حتی کالای تقلبی را با قیمتی بالاتر از قیمت اصلی عرضه کنند.

کیفیت، رنگ و بافت لوازم آرایشی را بررسی کنید

موارد زیادی هستند که در خرید عمدۀ لوازم آرایشی باید در نظر بگیرید. محصولات آرایشی و بهداشتی، کالاهایی هستند که مستقیماً با سلامت و زیبایی افراد در ارتباط است. معمولاً می‌توان کیفیت آن‌ها را با بررسی بافت، فرمولاسیون، رنگ و بو تشخیص داد. لوازم آرایشی اصلی، بافت سبک و منسجم دارند. این محصولات تغییر رنگ نداده و ماسیده نمی‌شوند. همچنین بافت جدا از هم ندارند. شفافیت محصولات اصل در مقایسه با محصولات تقلبی قابل تشخیص است. از همه مهم‌تر، در عمده فروشی لوازم آرایشی حتماً به تاریخ انقضای محصولات توجه کنید.

از تولیدکنندۀ اصلی یا فروشندگان معتبر خرید کنید

هیچ چیز به اندازۀ تهیۀ محصول از فروشندگان معتبر منجر به اطمینان خاطر نمی‌شود. تولیدکنندۀ محصول و فروشگاه‌های معتبر و معتمد، تمام نگرانی و دغدغۀ شما را برطرف خواهند کرد. تهیۀ لوازم آرایشی اصل از فروشندگانی که سابقه و تجربۀ کاری بالا دارند باعث جلب مشتریان زیاد به خود می‌شوند. بنابراین شما نیز اینگونه عمل کنید. نه تنها محصول را از فروشندگان قابل اعتماد فراهم آورید بلکه خودتان نیز اینگونه عمل کنید. همچنین مهم است که هنگام معامله نسبت به تهیۀ فاکتور و ضمانت اصل بودن کالا نیز اقدام کنید. در این صورت اگر مشکلی در روند خرید و فروش کالا پیش آمد می‌توانید پیگیری‌های قانونی آن را انجام دهید.

بازاریابی محصول را یاد بگیرید

عمده فروش‌ها نیز مانند همۀ دیگر فروشندگان ملزم به انجام بازاریابی برای کسب و کار خود هستند. هرچند در عمده فروشی لوازم آرایشی معمولاً کسب و کارهای کوچک‌تر مشتریان شما خواهند بود. بنابراین لازم است اصول بازاریابی B2B را به خوبی فرا بگیرید. رقابت در فروش عمدۀ محصولات نیز بازار مختص به خود را دارد. به خصوص در مورد لوازم آرایشی و بهداشتی که حساسیت بالاتری دارد، این مسئله حائز توجه است. بازاریابی و فروشندگی لوازم آرایشی یکی از دلایل اصلی رونق کسب و کار است. به این منظور می‌توانید نکات زیر را در کسب و کار خود دنبال کنید.

استخدام فروشندگان ماهر

همۀ کسب و کارها برای موفقیت خود نیازمند تبلیغات و بازاریابی هستند. تبلیغات صحیح و اصولی منجر به افزایش اعتبار و ارزش برندتان می‌شود. همچنین در جلب اعتماد مشتریان نیز تأثیر بسزایی دارد.

یک فروشنده لوازم ارایشی ماهر چه ویژگی هایی دارد؟

به منظور انجام تبلیغات لازم است رویکرد و نگرش اثربخشی داشته باشیم. در این میان، نقش فروشندگان ماهر و خلاق اهمیت زیادی دارد. یکی از اهدافی که در عمده فروشی لوازم آرایشی باید به آن توجه کنید، وفادارسازی مشتریان است. هرچند که همواره در راستای جذب مشتریان جدید نیز باید تلاش کنید. یک فروشندۀ حاذق و خلاق می‌تواند در رسیدن شما به این هدف اثربخش باشد. برخورد مناسب با مشتری، رسیدگی به شکایات، پیگیری و تحویل محصول، صداقت و آراستگی ظاهر، از ویژگی‌های مهم فروشندگان حرفه‌ای هستند.

نقش دکوراسیون و چیدمان در موفقیت عمده فروشی لوزم آرایشی

دکوراسیون و چیدمان فروشگاه شما نقش زیادی در جلب رضایت مشتریان دارد. مگر اینکه ارتباط شما با مشتریان تماماً به صورت تلفنی بوده و هیچ ارتباط فیزیکی با هم نداشته باشید. در غیر این صورت لازم است همواره جایگاه طراحی داخلی، نظم و تمیزی و دکوراسیون فروشگاه را در نظر بگیرید.

اهمیت دکوراسیون و چیدمان در موفقیت یک عمده فروشی لوازم آرایشی

افراد هنگام مراجعه به مغازه‌های عمده فروشی، توجه زیاد به نحوۀ چیدمان محصولات و وسایل دارند. اگر تجهیزات و کالاها را به شیوۀ اصولی و درست در جای خود قرار دهید، بیشتر در چشم افراد نمایان خواهند شد. با این تفاسیر می‌توان گفت که طراحی و دکوراسیون خوب، یک سرمایه‌گذاری مطمئن روی کسب‌وکارتان خواهد بود.

 

پشتکار، اشتیاق و نگرش صحیح به کسب و کارتان را دست کم نگیرید

عمده‌ فروشی لوازم آرایشی نیز شغلی از حرفۀ فروشندگی است. ویژگی بارز و مهم یک فروشنده، اشتیاق و پشتکار او در کار است. همچنین نگرش او به حرفه و مشتریان نیز اهمیت زیادی دارد. داشتن پشتکار و اشتیاق منجر به پیشرفت شما در حرفه‌تان می‌شود. اطلاعات و دانش شما نسبت به لوازم آرایشی، ناشی از شوق و میلی است که به حرفه‌تان دارید. بنابراین سعی کنید با حفظ انگیزۀ خود، دائماً در حال ارتقای خود باشید. افرادی که برای خرید محصولات به سراغ شما می‌آیند، سؤالات زیادی راجع به محصولات خواهند پرسید. بنابراین لازم است که با نگرش صحیح، اطلاعات دقیق و کاملی را در اختیار آن‌ها قرار دهید.

 

جمع‌بندی و مروری بر چند نکته مهم

دریافتیم که عمده فروشی لوازم آرایشی همچون هر شغل دیگری، مستلزم دانستن و رعایت نکات متعدد است. علاوه بر آنچه تا کنون گفتیم، رعایت نکات زیر به موفقیت بیشتر شما در حرفه‌تان کمک می‌کنند.
• محصولات خود را به مغازه‌های کوچک بفروشید.
• به صورت مکرر با توزیع‌کنندگان در تماس باشید.
• بخش فروش آنلاین محصولات را راه‌اندازی کنید.
• از شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغات استفاده کنید.
• لوگوی منحصربه‌فردی داشته باشید.
• با نمایندگان فروش خود در تماس باشید.
• در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی شرکت کنید.
• نظرات و انتقادات کارشناسان محصول را بشنوید.
• بروشور و کاتالوگ لوازم آرایشی را توزیع کنید.
• بسته‌بندی زیبا داشته باشید.
• کارگاه‌های آموزشی برگزار کنید.
• تخفیف‌های ویژه را فراموش نکنید.
به عنوان یک عمده فروش محصولات آرایشی و بهداشتی، هیچوقت اعتبار خود را خدشه‌دار نکنید. خرده‌فروشان محصولات، سرمایۀ کار شما هستند. سعی کنید با استخدام نمایندگان فروش حرفه‌ای و رعایت تأدیب و انضباط در کار، سرمایۀ خود را حفظ کنید. با به کارگیری نکات ذکر شده می‌توانید روند رو به رشد کسب‌وکار خود را ادامه دهید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.