با کشورهای ترک زبان دنیا آشنا شوید

142

آیا می‌دانید کشورهای ترک زبان دنیا کدامند؟ زبان ترکی یکی از رایج‌ترین زبان‌های دنیاست. علاوه بر اینکه ترکی زبان رسمی کشور ترکیه است، زبان رسمی یا غیررسمی بسیاری از کشورها مانند قبرس، عراق، رومانی، بلغارستان، یونان، آلبانی، مولداوی و صربستان نیز محسوب می‌شود. ترکی همچنین در میان کشورهای اروپای غربی مانند آلمان، هلند، بلژیک، اتریش، سوئیس و فرانسه به طور گسترده صحبت می‌شود. در ادامه کشورهایی را که زبان ترکی به طور رسمی یا غیررسمی آن‌ها را فتح کرده است بررسی می‌کنیم.

 

کشورهای ترک زبان دنیا

زبان ترکی در دو کشور به عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود. در چند کشور به عنوان زبان غیر رسمی اما رایج استفاده می‌گردد. همچنین چندین کشور به واسطه مهاجرت عده زیادی ترک زبان به لیست کشورهای ترک زبان دنیا اضافه شده‌اند. در ادامه این کشورها را معرفی می‌کنیم.

زبان ترکی به عنوان زبان رسمی و مادری

همانطور که در ابتدا نیز گفته شده زبان ترکی در دو کشور به عنوان زبان رسمی و زبان مادری شناخته شده است. در ادامه این دو کشور را معرفی می‌کنیم.

ترکیه

کشور ترکیه اصلی‌ترین کشوری است که اکثریت مردم ساکن در آن به زبان ترکی صحبت می‌کنند. ترکی زبان رسمی کشور ترکیه و زبان مادری حدود 80 میلیون نفر ساکن آن است. پس از لغو سیستم نوشتاری قدیمی که مبتنی بر حروف عربی و فارسی در اول نوامبر 1928 توسط آتاتورک بود، الفبای لاتین جدید توسط ترکیه پذیرفته شد. این اصلاح به لطف سهولت یادگیری این حروف جدید، باعث شد به طور چشمگیری نرخ آموزش زبان ترکی افزایش یابد.

جمهوری ترک قبرس شمالی

زبان رسمی جمهوری ترک قبرس شمالی نیز زبان ترکی است. این زبان در جمهوری قبرس توسط بیش از سیصد هزار نفر به عنوان زبان مادری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

زبان ترکی به عنوان زبان اقلیت

زبان ترکی به عنوان زبان غیررسمی و اقلیت چند کشور شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این کشورها را معرفی می‌کنیم.

یونان

به عنوان بخشی از یک بند پیمان صلح لوزان که در سال 1923 امضا شد و سند تأسیس جمهوری ترکیه است، مبادله جمعیت بین ترکیه و یونان صورت گرفت. با این حال، یونانیان استانبول، گوکچه آدا و بوزکادا و همچنین ترک‌های ساکن در ترکیه غربی از این مبادله معاف شدند. در نتیجه، یونان در بین کشورهای ترک زبان دنیاست و جمعیت قابل توجهی از ترک زبانان که حدود 120 هزار نفر هستند را در خود جای داده است. زبان مادری این جمعیت ترکی است.

بلغارستان

حدود 600 هزار ترک زبان در بلغارستان زندگی می‌کنند. این افراد که از نوادگان امپراتوری عثمانی هستند از زبان ترکی به عنوان زبان مادری خود استفاده می‌کنند. این عده بزرگ‌ترین اقلیت قومی بلغارستان هستند. آن‌ها بیشتر در اطراف کرجالی، شومن، سیلیسترا و رازگراد زندگی می‌کنند.

عراق

از بین کشورهای ترک زبان دنیا می‌توان به عراق اشاره کرد. حدود 3/5 میلیون ترک در عراق زندگی می‌کنند. این افراد از نوادگان امپراتوری عثمانی هستند که برای مقاصد مختلف از جمله تجارت به عراق مهاجرت کرده‌اند. ترک‌های عراق سومین گروه قومی کشور را تشکیل می‌دهند و بیشتر در منطقه ترکمنلی عراق زندگی می‌کنند. ترک‌های عراقی تحت تأثیر ترکی آذری ایرانی نیز هستند.

رومانی

حدود 80 هزار ترک در رومانی زندگی می‌کنند که بیشتر آن‌ها در منطقه دوبروجا شمالی ساکن هستند. این افراد به زبان ترکی صحبت می‌کنند. همچنین در میان بقیه کشورهای ترک زبان دنیا کشورهایی مانند مقدونیه شمالی حدود 200 هزار نفر، کوزوو حدود 300 هزار نفر، آلبانی، کرواسی و بوسنی و هرزگوین شناخته شده هستند.

ترک زبان‌ها به عنوان اقلیت در این کشورها زندگی می‌کنند. با بررسی گستره جغرافی زندگی این ترک زبانان معلوم شده است که تقریباً تمام جمعیت اقلیت ترک از نوادگان مستقیم امپراتوری عثمانی‌ هستند. تنها استثناء، ترک‌های گاگاوز ساکن مولداوی هستند. جمعیت کل این ترک زبان‌ها حدود 30 هزار نفر است. در مورد منشأ این افراد ترک زبان نظریات متعددی وجود دارد و اتفاق نظری در این زمینه شکل نگرفته است.

زبان ترکی در دنیا

مهاجران ترک زبان

بسیاری از کشورهای اروپایی به عنوان کشورهای ترک زبان نام برده می‌شوند. مهاجرت ساکنان ترکیه به کشورهای اروپای غربی به ویژه در نیمه دوم قرن بیستم، رخ داده است. مقصد اصلی این مهاجران ترک به لطف قرارداد کار که بین ترکیه و آلمان در سال 1961 به امضا رسید، آلمان بود. اتریش و بلژیک و هلند در سال 1964، فرانسه در سال 1965 و سوئد در سال 1967 به دنبال این قرار داد میزبان مهاجران ترک زبان بودند. ترکیه با برخی از کشورهای اروپایی نیز موافقت نامه تأمین اجتماعی امضا کرد که در پی آن مهاجران ترک به کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا در سال 1959، سوئیس در سال 1969 و دانمارک در سال 1970 رهسپار شدند.

همه این قراردادها و مهاجرت‌های صورت گرفته در پی آن‌ها، منجر به حضور جمعیت زیادی از مهاجران ترک در کشورهای اروپایی نام برده شده و باعث گردید که این کشورها در لیست کشورهای ترک زبان دنیا حضور داشته باشند. به صورتی که تعداد مهاجران ترک در آلمان امروزه به 7 میلیون نفر می‌رسند. سایر کشورهای اروپایی که مهاجران ترک زبان در آن‌ها زندگی می‌کنند عبارتند از:

 • هلند با 2 میلیون مهاجر ترک زبان
 • فرانسه با حدود 1 میلیون مهاجر ترک زبان
 • بریتانیا با حدود نیم میلیون مهاجر ترک زبان
 • اتریش با حدود 400 هزار نفر مهاجر ترک زبان
 • بلژیک با 250 هزار نفر ترک زبان مهاجر

مهاجران ترکی که در اروپا زندگی می‌کنند در ارتباط بسیار فعال با ترکیه هستند. اکثر آن‌ها با اقوام خود در تماس هستند و تقریباً در هر تعطیلات تابستانی به ترکیه سفر می‌کنند. همچنین این افراد منبع ثابت ورود ارز خارجی برای اقتصاد ترکیه هستند. بسیاری از مهاجران ترک قصد دارند پس از بازنشستگی به سرزمین مادری خود نقل مکان کنند که نشان دهنده وابستگی نزدیک آن‌ها به کشور ترکیه است.

زبان ترکی فاتح سرزمین‌ها

با توجه به اینکه امپراطوری عثمانی زمانی گستره زیادی را تحت اشغال خود داشته است غیر از کشورهایی با زبان رسمی ترکی، کشورهای دیگری نیز در لیست کشورهای ترک زبان دنیا دیده می‌شوند. علاوه بر این، مهاجرت گسترده ترک زبانان به اروپا در پی معاهده‌های مختلف سبب شده که کشورهای غربی نیز میزبان افراد ترک زبان زیادی باشند. بنابراین افرادی که به زبان ترکی صحبت می‌کنند در بیش از 15 کشور مختلف در دنیا زندگی می‌کنند. خوشحال می‌شویم نظر خود درباره کشورهای ترک زبان دنیا با تورک اپ به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه ها
 1. Behzad says

  کشور آذربايجان رو ننوشتی زبان رسمیش تورکی هست

 2. حجت says

  چین هم تورک زیاد دارد

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.