بیوگرافی خالق اتریوم + چشم‌انداز آینده اتریوم از نگاه ویتالیک بوترین چیست؟

15

ویتالیک بوترین نویسنده و برنامه نویس روسی-کانادایی است. ویتالیک در ابتدا در سال 2011 در جامعه بیت کوین فعالیت داشت و در مجله بیت کوین مطلب می‌نوشت. اما او در حال حاضر به عنوان سازنده اتریوم، دومین پلتفرم ارزشمند جهان پس از بیت کوین، شناخته می‌شود. در حال حاضر ویتالیک تنها ۲۷ سال دارد و برنامه‌های گسترده‌ای برای توسعه فنی اتریوم دارد.

زندگی‌ نامه ویتالیک بوترین خالق اتریوم

دوران کودکی

ویتالیک، خالق اتریوم، در 31 ژانویه 1994 در کشور روسیه متولد شد. او تا 6 سالگی در روسیه زندگی کرد و سپس همراه با خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کرد. در سن 9 سالگی، در برنامه‌ای برای افراد مستعد قرار گرفت و به سرعت همگان متوجه استعداد خاص وی نسبت به همسالانش شدند. او به طور ذاتی مستعد ریاضیات و برنامه نویسی بود و علاقه زیادی به اقتصاد داشت. بوترین به رویدادهای فوق برنامه بی علاقه بود، در نتیجه او با تمرکز بیشتری وارد فرآیند یادگیری برنامه نویسی و اینترنت شد، جایی که بیش‌تر روابط حرفه‌ای و شخصی خود را ایجاد کرد.

زندگی دانشجویی

او اولین بار بیت کوین را از زبان پدرش شنید که خود در سال 2013 یک نرم افزار راه اندازی کرد. او در ابتدا تصور می‌کرد که  ورود به عرصه ارز رمزنگاری با شکست مواجه خواهد شد . با این حال، در ادامه باز هم چندین بار در رابطه با آن مطالبی شنید و تصمیم گرفت کمی وقت گذاشته و بیش‌تر درباره آن اطلاعات کسب کند.

او قصد داشت به این اقتصاد جدید بپیوندد، اما نه قدرت محاسباتی برای استخراج آنها و نه پول برای خریدشان را داشت. بنابراین، او در انجمن‌های مختلف به دنبال کار همراه با دستمزد در بیت‌کوین بود و سرانجام شروع به نوشتن مقاله برای یک وبلاگ کرد که در نتیجه آن برای هر مقاله حدود پنج بیت کوین بدست آورد.

زندگی‌ نامه ویتالیک بوترین خالق اتریوم

چه کسی اتریوم را ساخت؟

ویتالیک از طریق مقالات انجمن خود تلاش کرد تا درک و تجربه بیش‌تری از بیت کوین بدست آورد و همچنین در اجتماع بیش‌تر شناخته شود. در همان زمان، مقالات وی مورد توجه میهای آلیسیه، یکی از علاقه‌مندان به بیت‌کوین در رومانی قرار گرفت که منجر به ارتباط متقابل و به دنبال آن در اواخر سال 2011، تاسیس مجله بیت کوین شد. بوترین در ابتدا نویسنده مجله بود، در حالی که کار نیمه وقت دیگری را به عنوان دستیار تحقیق نیز انجام می‌داد.

در ماه مه 2013، او به سن خوزه، کالیفرنیا سفر کرد و در یک کنفرانس مربوط به بیت‌کوین به عنوان نماینده مجله بیت‌کوین شرکت کرد. سپس بخشی از بیت‌کوین‌هایی را که جمع آوری کرده بود صرف سفر به سراسر جهان و ملاقات با افرادی کرد که تلاش می‌کردند قابلیت‌های شبکه بیت‌کوین را گسترش دهند.

در سفرهای خود، او بسیاری از پروژه‌های مختلف را مشاهده کرد که هنوز از بلاک چین بیت کوین استفاده می‌کردند. پس از بررسی این پروتکل‌ها، ویتالیک متوجه شد که می‌توان با جایگزینی همه عملکردهای مورد نظر با یک زبان برنامه نویسی کامل تورینگ، به طور گسترده‌ای کارهایی که این پروتکل‌ها انجام می‌دهند را تعمیم داد. در علوم کامپیوتر، زبان برنامه نویسی تورینگ کامل چیزی است که کامپیوتر را قادر می‌سازد با توجه به یک الگوریتم مناسب هر مشکلی را حل کرد.

چه کسی اتریوم را ساخت؟

در اواخر سال 2013، ویتالیک بوترین ایده خود را با چندین نفر از دوستان خود و مدیران پروژه‌ها مطرح کرد، در نتیجه آن، چندین نفر برای بحث در مورد آن با ویتالیک تماس گرفتند و در نهایت این پروژه در ژانویه 2014 آغاز شد و تیم اصلی آن متشکل از ویتالیک بوترین، میهای آلیسیه، آنتونی دی یوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود بود.

اتریوم چیست؟

اتریوم یک بستر نرم افزاری مبتنی بر بلاک چین است که می‌تواند برای ارسال و دریافت ارزش رمزنگاری بومی خود که اتر نام دارد، استفاده شود. اتر در واقع رمز ارز دیجیتال مخصوص اتریوم می‌باشد و به سوخت اتریوم معروف است. برخلاف برنامه‌های سنتی، برنامه‌های مبتنی بر اتریوم، به لطف استفاده از قراردادهای هوشمند، خودکار اجرا می‌شوند. این قرار‌دادها شامل ارسال معاملات، دادن وام، اختصاص وثیقه و از این دست فعالیت‌ها در زمینه قراردادهای سازمانی می‌باشد.

اتریوم چیست؟

اتحاد سازمانی اتریوم (Enterprise Ethereum Alliance)

هدف این اتحادیه وصل کردن اعضای خود با متخصصان اتریوم می‌با‌شد تا بتوانند از پلتفرم اتریوم آموزش دیده و بر اساس آن نرم‌افزارهای سازمانی تعریف کنند که قادر به تحلیل پیچیده‌ترین و سخت‌ترین برنامه‌ها باشد. بسیاری از شرکت‌های مختلف در زمینه‌های بانکی، مدیریت، مشاوره، فناوری و سرگرمی در حال بررسی امکانات به کارگیری فناوری‌های بلاک چین در پروژه‌های خود هستند.

اتحاد سازمانی اتریوم (Enterprise Ethereum Alliance)

تحلیل ویتالیک بوترین از آینده اتریوم

این روزها ویتالیک مثل همیشه سخت روی اهداف و چشم انداز‌های خود کار می‌کند و بسیار در مورد آینده این پلتفرم خوشبین است. او اعتقاد دارد و می‌گوید تنها قاتل اتریوم، اتریوم است. بوترین و تیمش در حال آماده سازی برای انتشار نسخه‌های جدیدتر، پایدارتر و ایمن‌تر اتریوم هستند و مقیاس پذیری، بهینه سازی، مقرون به صرفه بودن و امنیت را بزرگ‌ترین چالش‌های خود می‌دانند.

تحلیل ویتالیک بوترین از آینده اتریوم

جوایز ویتالیک بوترین

  • جایزه فلوشیپ Thiel  2014
  • جایزه فناوری جهانی در بخش نرم افزار IT  2014

دارایی‌ های ویتالیک بوترین

دارایی‌های ارز دیجیتال ویتالیک بوترین در طی 6 ماه اخیر دو برابر شده و به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافته است. در حال حاضر ویتالیک بوترین می‌تواند جوان‌ترین میلیاردر خود عرصه ارزهای دیجیتال لقب بگیرد. در این میان، ویتالیک بوترین در اواخر ماه آوریل، 100 اتر را به صندوق درمان ویروس کرونا در کشور هند جهت کمک به بیماران اهدا کرد.

دارایی‌ های ویتالیک بوترین

اتریوم در برابر بیت کوین: کدام رمز ارز می‌ تواند در صدر قرار بگیرد؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است کمی در رابطه با هر دو این رمز ارز‌ها بدانیم. اتریوم نیز مانند بیت‌کوین دارای سیستم غیر متمرکز است و برای کنترل آن و انجام امور روزمره هیچ نیازی به شخص ثالث یا نهادی نیست. به دلیل وجود مشکلات فراوان در سیستم‌های متمرکز و سنتی، مانند سیستم ایمنی ضعیف در برابر هکرها، امروزه بسیاری از مشاغل رو به این سیستم نوین آورده‌اند. اتریوم به عنوان دومین ارز رمزنگاری شده جهان کار خود با استراتژی بیت‌کوین، یعنی سیستم انتقال پول با فناوری بلاکچین آغاز کرد اما در ادامه به طور قابل ملاحظه‌ای قابلیت‌های خود را گسترش داد.

مزایای اتریوم

☑ 1. تراکنش‌ها در اتریوم سریع‌تر از بیت‌کوین است.

سرعت هر تراکنش بیت‌کوین 10 دقیقه و این فرایند برای اتریوم تنها 14 ثانیه می‌باشد.

☑ 2. کل شبکه اتریوم غیر متمرکز است.

این موضوع از مشکلات احتمالی برای نهادها و سازمان‌ها جلوگیری می‌کند.

☑ 3. اتریوم به راحتی می‌تواند قراردادهای هوشمند را اجرا کند.

این فرایند باسرعت بسیار بالاتری نسبت به بیت‌کوین انجام می‌پذیرد.

☑ 4. تعداد واحد های اتر نامحدود است.

یکی از مزایای اتر در برایر بیت‌کوین عرضه نامحدود آن است.

معایب اتریوم

علی‌رغم این که قراردادهای هوشمند تا حد زیادی از خطای انسانی جلوگیری می‌کند، اما هر اشتباهی در کد ممکن است موجب بروز مشکلاتی گردد. در واقع هیچ راه مستقیمی برای جلوگیری از حمله‌ هکرها وجود ندارد و تنها راه ممکن برای جلوگیری از آن، بازنویسی کد می‌باشد که این کار کاملاً خلاف اصل بلاکچین است‌؛ زیرا بلاکچین یک دفتر کل تغییر ناپذیر است.

شباهت اتریوم و بیت‌کوین

در این بخش به شرح چند مورد از شباهت‌های این دو ارز دیجیتال خواهیم پرداخت:

1. داشتن بلاکچین مخصوص به خود

2. قابل استفاده برای عموم و بی‌نیاز از مجوز

3. داشتن ارز دیجیتال مخصوص به خود

شباهت اتریوم و بیت‌کوین

وضعیت اتریوم

اتریوم نیز مانند بیت‌کوین چند سالی از زمان فعالیتش می‌گذرد اما در حال حاضر توجه بیش‌تر رسانه‌ها و عموم مردم را به خود جلب کرده است. پیش‌بینی بوترین برای چند سال آینده اتریوم بسیار خوش‌بینانه بوده و او بیان می‌کند، در آینده‌ای نه‌ چندان دور نه تنها اینترنت بلکه بسیاری از صنایعی را که سال‌ها به روش‌های سنتی در حال فعالیت بوده‌اند نیز تغییر رویه داده و به این سمت خواهند آمد.

از آنجایی که تحلیل رمز ارزها نیاز به دانش تخصصی دارد، بهتر است قبل از انجام امور خرید و فروش با یک متخصص در این زمینه مشورت نموده و یا دانش فنی خود را ارتقاء دهید. به طور کلی در حال حاضر نظر تمام کارشناسان در رابطه با اتریوم مثبت بوده و آنها نیز اعتقاد دارند با بهبود مسائل فنی و امنیتی در آینده‌‌ای نزدیک، اتریوم به عنوان پلتفرم برجسته‌ مرتبط با بلاکچین می‌تواند قوی‌تر به فعالیت خود ادامه دهد.

تورک اپ بلاگ، منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی قوم تورک زبان ایران 
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.