چرا ترک ‌ها دور کمر عروس روبان قرمز می‌بندند؟

1,224

توجه به آداب ‌و رسوم در هر کشور و جامعه‌ سنتی اهمیت زیادی دارد. آداب ‌و رسوم ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست و پایبندی به آنها برای مردم این کشور و دیگر افراد علاقمند به این رسوم، امری جذاب و در بعضی از موارد ضروری است. به طور مثال بستن شال قرمز کمر عروس در شب عروسی برای ترک‌ها بسیار مهم است و البته معنا و مفهومی نیز در آن نهفته است. در این مقاله از تورک‌اپ نگاهی به این فرهنگ ترکی می‌اندازیم و دلایل این کار را با هم بررسی می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

اهمیت آداب ‌و رسوم در فرهنگ کشورها

همان‌طور که می‌دانید وجود سنت‌ها و آداب و رسوم باعث تقویت وحدت و همبستگی در جوامع می‌شود و فرهنگ جوامع را نیز منعکس می‌کنند. این سنت‌ها و آداب ‌و رسوم، رویدادهای نا نوشته‌ای هستند که طی ده‌ها و حتی صدها سال شکل‌ گرفته‌اند و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده‌اند. به طور مثال شال قرمز کمر عروس نیز یکی از آداب ‌و رسوم ترکیه است که بسیاری آن را در مراسم ازدواج خود به جا می‌آورند.

همانطور که می‌دانید آداب و رسومی که در عروسی‌ها اجرا می‌شود، در کشورهای مختلف دیده می‌شود و برای افراد اهمیت زیادی دارد. چرا که جزئیات، رنگ و شکل این لباس‌ها هر کدام نماد موضوع خاصی به شمار می‌روند. به طور مثال، در سنت‌های قدیمی کشور ایتالیا، از رنگ سبز برای لباس عروس استفاده می‌شده و افراد اعتقاد داشته‌اند که این رنگ نماد خوشبختی و باروری است.

همچنین در ریبناوو بلغارستان، اول صورت عروس را کاملاً سفید و سپس روی آن را با انواع سکه و پولک تزئین می‌کنند. عروسی در این کشور دو روز به طول می‌انجامد و این رسم هم مانند رسوم دیگر به قرن‌ها پیش باز می‌گردد.

بستن شال قرمز کمر عروس در ترکیه

آداب‌ و رسوم ترکیه در بسیاری از بخش‌های زندگی مردم نظیر مراسم ازدواج دیده می‌شود. به طور مثال همانطور که گفتیم سنت ترک‌ها در بستن شال قرمز کمر عروس در عروسی را می‌توان یکی از سنت‌های اصیل ترکیه دانست.

جالب است بدانید ترک‌ها بسیار احساساتی هستند و عواطف زیادی دارند. از این رو یکی از دشوارترین لحظه ها برای عروس و والدین او در این جشن‌ها، همین زمان بستن شال است. روبان قرمز توسط پدر یا برادر بزرگ‌تر عروس، قبل از خروج عروس از خانه والدینش، به ‌دور کمر او بسته می‌شود. در برخی از منابع آمده است که هنگام بستن نوار قرمز به کمر عروس صلوات و تکبیر می‌گویند و دو مرتبه شال را به کمر می‌بندند و در نوبت سوم دیگر آن را باز نمی‌کنند.

معروف است که این شال قرمز که در قسمت کمر بسته می‌شود، نشان ‌دهنده عفت و غیرت است. در آناتولی مرکزی به این سنت « نسل تلاش» نیز می‌گویند. دلیل اینکه به آن « نسل غیور یا نسل تلاش» می‌گویند هم این است که عروس در زندگی زناشویی خود کوشا و قدرتمند باشد، رشد خانواده‌اش را تضمین کند و در خانه قوی باشد. از این رو نسل تلاش به عنوان یکی از آداب‌ و رسوم ترکیه در طول سالها حفظ شده و تا به امروز باقی ‌مانده است.

چرا شال قرمز؟

شال قرمز کمر عروس نشان ‌دهنده باکرگی، سخت‌کوشی و قدرتمند بودن او است. در واقع پدر عروس به ‌دور کمر دخترش روبان قرمز می‌بندد که هم باکرگی دخترش را نشان دهد و هم ثابت کند که اکنون همسرش مسئول آبروی عروس است.
البته سنت بستن روبان قرمز به کمر یک سنت ترکی است که به جز ترکیه در میان سایر ترک زبان‌ها نیز دیده می‌شود. از این رو این سنت حتی در مناطق ترک آسیای مرکزی نیز مشاهده می‌شود که تفاوت‌هایی هم در آن به چشم می‌خورد. با این حال ناگفته نماند که این آیین به سالیان دور باز می‌گردد و در جوامع سنتی شکل ‌گرفته است. از این رو نمی‌توان گفت که این تفکر در جوامع امروز نیز وجود دارد و ممکن است فقط در بعضی از خانواده‌ها رعایت شود. در دیگر خانواده‌ها نیز این امکان وجود دارد که فقط چون یک سنت است از آن پیروی کنند ولی به نماد بودن آن چندان اعتقادی ندارند.

همینطور جالب است بدانید به طور دقیق مشخص نیست که سنت بستن روبان قرمز در عروسی‌ها که سال‌ها است حفظ شده، از چه زمانی پدید آمده است. با این‌ حال، معنای این سنت، به ‌طور کلی، روشن است و از آنجایی ‌که یک سنت قدیمی است، تقریباً در هر مراسم ازدواج سنتی ظاهر می‌شود.

سخن پایانی

به طور کلی لحظه خروج عروس از خانه پدری، گاه با شادی غم ‌انگیز و گاه با لحظات سخت، همراه است. از این رو رعایت برخی از آداب و رسوم‌ها می‌تواند رنگ و بوی دیگری به این لحظات بدهد. در این مقاله از تورک‌اپ در مورد فلسفه و معنای بستن شال قرمز کمر عروس و آداب و رسوم ترکیه سخن گفتیم. شما چه چیز دیگری از این مراسم و یا سنت‌های مشابه آن در کشورمان می‌دانید؟ آن را با ما و دیگر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.