آشنایی با انواع دفاع شخصی ورزشی برای بانوان

11

دفاع شخصی در واقع به معنای استفاده از تکنیک‌های مختلف برای محافظت از خود و با استفاده از نیروی فیزیکی است. در همین راستا ورزش‌های رزمی مختلفی وجود دارند که به افراد نحوه دفاع از خود را می‌آموزند. ورزش بانوان نیز به قسمت‌های گوناگونی تقسیم می‌شود که دفاع شخصی هم بخشی از آن است. در تعریف دفاع شخصی باید بگوییم که این بخش از ورزش بانوان، آمیخته‌ای از هنر، مهارت و تمرین ممتد است که باعث می‌شود افراد بتوانند در کمترین زمان سریع‌ترین واکنش را از خود در برابر خطرات نشان دهند. از این رو اگر می‌خواهید با ورزش‌های رزمی مناسب برای بانوان جهت دفاع از خود آشنا شوید؛ ما را در ادامه این مقاله از تورک‌اپ همراهی کنید.

ورزش‌های رزمی مناسب برای دفاع شخصی

همان‌طور که گفته شد، دفاع شخصی به مجموعه‌ای از عمل و عکس ‌العمل‌هایی گفته می‌شود که شخص برای دفاع از خود انجام می‌دهد تا خود را از خطرهای احتمالی و ممکن نجات دهد. دفاع شخصی می‌تواند با سلاح و بدون سلاح انجام شود. در دفاع بدون سلاح تکنیک‌های مبارزه‌ای اهمیت زیادی دارند. از این رو شخص مبارز یا دفاع‌کننده باید با آموختن و ترکیب فنون بتواند بدون ترس و در کمال آرامش، به خطر واکنش نشان دهد.
سلاح‌های زیادی نیز وجود دارد که در دفاع شخصی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند. البته ناگفته نماند که این سلاح‌ها مجوز قانونی داشته و با توجه ‌به موقعیت زمانی و مکانی فرد، استفاده می‌شوند.

رابطه میان کاراته و دفاع از خود

همانطور که می‌دانید کاراته سبک‌های متنوع و زیادی دارد. از این رو در رده یکی از بهترین ورزش‌های رزمی برای دفاع شخصی نیز قرار می‌گیرد. البته کاراته فقط یک ورزش رزمی به‌ حساب نمی‌آید و بخش هوازی هم دارد که سرعت یکی از معیارهای اصلی آن است.
جالب است بدانید انجام این ورزش برای بانوان بسیار توصیه می‌شود، چرا که علاوه بر آموختن نحوه دفاع از خود، از نظر جسمانی هم آنها را در مناسب‌ترین حالت قرار می‌دهد. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که قصد دارند با یک ورزش رزمی وزن خود را کاهش دهند، حتماً کاراته را انتخاب کنید. ناگفته نماند که کیوکوشین و آشیهارا زیر مجموعه‌های کاراته هستند که به عنوان بخشی از ورزش بانوان، برای دریافت قدرت و بهبود عملکرد در دفاع شخصی به کار گرفته می‌شوند.

تکواندو؛ ترکیبی از حملات و دفاع

یکی دیگر از مواردی که زیر مجموعه ورزش بانوان و مردان در بخش دفاع شخصی قرار می‌گیرد، تکواندو است. این ورزش که در طول زمان پیشرفت کرده و شکل و شمایل جدی به خود گرفته است، حالا یکی از ورزش‌های رزمی معروف برای دفاع شخصی به شمار می‌رود. از ویژگی‌های تکواندو می‌توان به قدرتمند بودن، منظم بودن، منطقی بودن اشاره کرد که برای مدیریت جسم و ذهن بسیار ضروری است.

جالب است بدانید در تکواندو هم دفاع و هم حمله در قدرتی‌ترین حالت ممکن انجام می‌شود. به عبارت دیگر این ورزش به ‌قدری قدرتی است که باعث می‌شود یک تکواندوکار بتواند ضربات سهمگینی را به فرد مهاجم، در حملات وارد کند و حتی این قدرت را در شکستن چوب، آجر و یا کاشی با دست غیر مسلح نیز به کار بگیرد. از این رو تکواندو برای بانوان، ورزشی مناسب بوده و در برگیرنده تأثیرات مهمی در جسم و روح است.

تکنیک‌های تکواندو عبارت هستند از دریل بدن، ضربه‌زدن، مشت زدن، مسدودکردن و حرکات ترکیبی که در آن، همه تکنیک‌های ذکر شده با یکدیگر ترکیب می‌شوند و در حملات و دفاع از شخص، مورد استفاده قرار می‌گیرند. مبارزه تکواندو عمدتاً با پا انجام می‌شود و مسابقات جهانی زیادی برای این ورزش در دنیا وجود دارد که افراد می‌توانند برای موفقیت در ورزش یا بهبود مهارت‌های دفاعی خود، در آنها شرکت کنند.

آیکی دو؛ هنری مردانه و قدرتی

پیش از هر چیز بد نیست بدانید که بانوان زیاد به این هنر رزمی روی نمی‌آورند با این وجود آیکی دو بسیار جالب و جذاب است. در بیشتر قسمت‌های این ورزش رزمی، اصل بر این است که وقتی مهاجم ضربه می‌زند، شخص بخشی از دفاع نفوذپذیر خود را به جا می‌گذارد و اگر شما به ‌عنوان مدافع به مهاجم حمله نکنید، دفاع نفوذ ناپذیر خواهید داشت. این یعنی مدافع در حین حمله مهاجم فرصت انجام ضربات بیشتری را دارد و همین موضوع بر جذابیت این ورزش دفاعی می‌افزاید.

همچنین یکی از تکنیک‌های آیکی دو این است که هنگامی که مهاجم جلو می‌آید و ضربه مشت مستقیم می‌زند، شما کنار بروید، مچ دستش را محکم بگیرید و هم زمان با ضربه‌های مشتش، او را خم کنید. این کار باعث می‌شود تعادل او کاملاً از بین برود. سپس در حالی ‌که می‌چرخید، مچ دست او را به‌ طرف بیرون پیچ دهید. در نتیجه شما می‌توانید با تمرین زیاد به ‌خوبی در دفاع از خود ماهر شوید.

البته آیکی دو، ورزش سرعتی محسوب نمی‌شود و بیشتر قدرتی است. از این رو شما هنگام آموزش این ورزش تمرینات زیادی را برای به قدرت رسیدن تجربه می‌کنید. ناگفته نماند این ورزش، یکی از بهترین گزینه‌ها برای یادگیری دفاع شخصی است چرا که هم واکنش‌های مناسب برای حمله را دارد و هم برای دفاع مناسب در آن، آموزش داده می‌شود.

مبارزه را با کیک بوکسینگ بیاموزید 

اگر تصور می‌کنید که کیک بوکسینگ در حیطه ورزش بانوان قرار نمی‌گیرد، باید به شما بگوییم که اشتباه می‌کنید. چرا که یکی از مهم‌ترین ورزش‌های دفاع شخصی برای بانوان، ورزش کیک بوکسینگ است. این ورزش به‌ عنوان یک ورزش مبارزه‌ای شناخته می‌شود و پایه و اساس آن ضربات دست ‌و پا هستند. یادگیری کیک بوکس نیز نه ‌تنها برای آماده ‌شدن برای مسابقات جهانی، بلکه برای جلوگیری از خطرات احتمالی اهمیت ویژه‌ای دارد.

همینطور جالب است بدانید که مسابقات این ورزش تن ‌به ‌تن است و امتیاز در دفاع با استفاده از دست و پاهای قدرتمند و مخرب در برابر حملات و درگیری‌ها به دست می‌آید. کیک بوکسینگ را می‌توان از بهترین ورزش‌های ترکیبی و سنتی به ‌حساب آورد که از چند بخش مختلف تقسیم می‌شود. یکی از این بخش‌های مهم و معروف، موی تای است که از ۸ اندام در آن استفاده می‌شود. از این رو می‌توان گفت حرکاتی که در کیک بوکسینگ انجام می‌شوند، زیبا و قابل‌ توجه هستند.

به ‌صورت کلی تمرکز کیک بوکسینگ بر سه بخش است (۱. زانو ۲. مشت ۳. لگد) و این سه بخش باید به طور هماهنگ و سریع با استفاده از تکنیک‌های مربوط به خود در حین مبارزه به کار بروند. مثلاً شما می‌توانید هنگام دفاع از خود با وجود سلاح در دست مهاجم از راه‌های مختلفی استفاده کنید:
– خلع سلاح (توسط زانو، آرنج، ضربات سرخود) که در ورزش کیک بوکسینگ بسیار مهم است. برای این کار به سمت مهاجم بروید و خونسردی خود را حفظ کنید (البته اگر سلاح گرم نباشد)، و در پایان ضربه مهلک و مستقیمی به چانة او با سرعت فراوان وارد کنید. با توجه ‌به آنچه گفته شد این ورزش هم سرعتی و هم قدرتی محسوب می‌شود و برای مدیریت بهتر ذهن نیز تأثیرگذار است.

– در روش دوم شما می‌توانید بازوی فرد مهاجم را بگیرید (آن دست که سلاح دارد) و با پیشانی به بینی فرد ضربه بزنید. البته شما نباید این کار را بدون تمرین انجام دهید. چرا که در غیر این صورت مشکلات زیادی برایتان ایجاد می‌شود و برای مهاجم هم فرصت‌های بیشتری برای حمله بیشتر پدید می‌آید.

یادگیری دفاع شخصی با کیک بوکسینگ 

یادگیری یک ورزش رزمی، به استعداد و تمرین پی ‌در پی وابسته است اما به ‌صورت طبیعی اگر به مدت دو سال، هر روز، حداقل یک ساعت تمرین و تلاش کنید، می‌توانید ساق پاهای خود را قوی کرده و در برابر حملات و ضربات سنگین، مقاومت کنید.

همچنین بد نیست بدانید که در این ورزش به هنرجوها، واکنش در برابر ضربات و نحوه اعمال قدرت آموخته می‌شود. از این رو شما باید ضربات مهم را شناسایی کرده و آن‌ها را خوب یاد بگیرید تا بتوانید در برابر آن‌ها ایمن بمانید. چرا که شناخت بهتر هر چیز باعث عملکرد بهتر در آن می‌شود.
در این میان تمرین‌ها را فراموش نکنید و به صورت مداوم برای رسیدن به آمادگی لازم تلاش کنید. به یاد داشته باشید که سرعت و قدرت، دو عامل مهم در ورزش‌های رزمی هستند. بر همین اساس شما باید بتوانید در کمترین زمان بهترین واکنش را از خود نشان دهید، به گونه‌ای که فرد مهاجم نتواند کار دیگری انجام داده یا از خود دفاع کند.

کلام آخر

در این مقاله از تورک‌اپ به معرفی چند نمونه از ورزش بانوان پرداختیم که بیشتر از سایر رشته های ورزشی در دفاع شخصی کاربرد دارند. چرا که در دنیای امروز یادگیری تکنیک‌های دفاع شخصی برای مراقبت از خود بسیار اهمیت دارد و همین امر نیز موجب استقبال بانوان از ورزش‌های رزمی شده است.
حال شما به ما بگویید که تا چه اندازه با این ورزش‌ها آشنا هستید و یا چه روش‌های دیگری را برای دفاع از خود در برابر خطرات توصیه می‌کنید؟

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.